Bebek Gelişimi

Yenidoğan bebeğin saçı ne zaman kesilir?

Kimi bebekler kel olarak doğarken, kimi bebekler gür saçlı olarak doğuyor. Yenidoğan bebeğin saçı ne zaman kesilir? sorusu, ebeveynler tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. 

Kız bebekler için uzun saç gayet olağan karşılansa da erkek bebekler için bazı ebeveynler bu durumu artı olarak karşılamıyor. Dolayısıyla uzun saçlı doğan erkek bebekler, kız bebeklere göre bir sıfır saç konusunda geride başlıyor.

Yenidoğan bebeğin saçı ne zaman kesilir?

“Bebekler için ne zaman saç kesilir” sorusuna aslında tam yanıt vermek biraz yanlış olur. Çünkü bebeklerin saçları ilk 6-7 ay dökülüyor. Hele ki sıcak yaz aylarında uzun saçlar yetişkinler için çekilmez olduğu gibi bebekler için de çekilmez bir hale geliyor. Dolayısıyla bebeğinizin saçını yaz aylarında kontrollü bir şekilde doğumdan 1,5-2 ay sonra kesmeye başlayabilirsiniz.

Eğer yaz aylarında hava sıcaklığı 35 derecenin üzerine çıkan bir bölgede oturuyorsanız, saç kesimi yapmanızda fayda var. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Bebekler ısı kaybını başından ve ayaklardan kaybediyor. Bu yüzden yaz mevsimi hariç diğer mevsimlerde bebeğinizin saçını kesmek, onun üşümesine sebep olmaktadır.

Yenidoğan bebeğin saçı ne zaman kesilir?
Yenidoğan bebeğin saçı ne zaman kesilir?

Bebeklerde Saç Gürleşmesi İçin Ne Yapılmalı?

Uzun yıllardır saç kazıtmanın, tekrar çıkan saçların gür olacağı inancı bulunuyor. Fakat işin aslı o şekilde değil. Doğumda saçları olmayan bebekler için ebeveynler oldukça endişe yaşıyor ve bu durum saç kazıtmaya yönlendiriliyor. “Bebeğin saçını kazıtmak gürleştirir mi” sorusuna yanıtını kocaman bir “HAYIR” şeklinde verebiliriz. Çünkü her bebeğin saçı aynı derecede uzamaz ve aynı renk tonunda olmaz.

Yenidoğan bebeğin saçı nasıl kesilir?

Bebeğin saçını keserken dikkat etmeniz gereken şeylerin en önemlisi, kesiminin uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Yenidoğan bebeklerde saç kesimi, dikkatli bir şekilde şu kurallara uyularak yapılmalıdır;

  1. Ani kafa hareketlerine karşı bebeğin kafası tutulmalıdır.
  2. Makine ile değil özel bebek makasları ile kesilmelidir.
  3. Bebeğin saçı kesilmeden önce ıslatılmalı.
  4. Saç kesiminden sonra banyo yaptırılmalıdır. 
  5. Yenidoğan saç kesimi sonrası yenidoğan bebek şampuanı kullanılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu