2 Aylık Bebek Gelişimi

11.01.2021
178
2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz doğduktan sonraki süreç, nasıl büyüdüğünü anlamadığınız bir süreçtir. 2 aylık bebek gelişimi ile neler gözlemleyeceksiniz sorusunun yanıtını veriyoruz.

2 aylık dönem bebeğin artık hareketlendiği dönemdir. Aynı zamanda uyku düzeni de oluşmuş olur. Peki, 2 aylık bebek kaç santim olur? Sağlıklı bir süreç geçiren bebek için ortalama boy ve kilo bilgileri verilmiştir.

  • 2 aylık bebek 4,75 kilo ile 5,2 kilo arasında olacaktır.
  • 2 aylık bebek boyu 57 cm ile 58,5 arasındadır.

2 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Bebeğiniz ile iki ayı geride bıraktınız. Onun vücudunda gözlemlediğiniz boy farkı, kilo farkı 2 ayda belirgin olacaktır. 2 aylık bebeğin vücut gelişimi, gelişim hızı açısından ilk ay ile aynı hızda devam etmektedir. Haftalık kilo alma standart ölçülerde, 150 ile 250 gram arasında olacaktır. Ortalama 4 ile 5 kilo arasında bir bebek göreceksiniz.

  • Bebeğin başı ve beyni gelişmeye devam ediyor. Gelişim hızı ilk haftalar ile aynı seyrediyor.
  • Bebeğin baş çevresi 1.25 cm kadar geniştir.
  • Baş bölümü, vücudun diğer bölgelerine oranla daha büyük olacaktır. Bu dönemde başın büyüme hızı diğer organlara göre daha hızlıdır.
  • Bıngıldağın hala açık olduğu görülür. Bu ayın sonuna doğru kapanma ve sertleşme olacaktır.

2 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, onun duyularında yaşanan gelişimi hissetmeniz mümkün. 2 aylık bebeğin duyusal gelişimi her duyu organı için farklı şekilde ilerleyebilir. Siz gözlem yaparak görme yetisi, işitme yetisi gibi duyuların kontrolünü yapabilirsiniz. Burada önemli olan olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda hemen müdahale için doktor kontrolünün olmasıdır.

1- 2 Aylık Bebekte Görme Yetisi

İkinci ay bebeğin görme duyusu için ilk aya göre çok daha net ve canlı olacak bir aydır. Bebeğin pastel renkler ile tanışması mümkündür. Anne, bebeğin bu dönemde daha canlı renklere karşı ilgisi olduğunu da fark edebilirsiniz. Gözleri ile insanları takip ettiğinden, konuştuklarını görerek kendi dili de hareket eder. Elbette çıkardığı sesler henüz anlamlı olmayacaktır. Çok fazla uzağı göremese de biberonuna tepki verebilir.

2- 2 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

2 aylık bebek nasıl duyar? Bebeğiniz bu dönemde dinleyerek pek çok şeyi özümser. Konuşmaya başlamasa da aylar öncesinden duyar ve anlar. Bebek daha net sesler duyarak, ilerleyen dönemlerde tam olarak duyduğu sesleri taklit etmeyi de başaracak.

2 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Bebekler 2 aylıkken zamanının çoğunu uyuyarak geçiriyor. 2 aylık bebeğin gelişimi sosyal anlamda kısıtlı. Anne ile iletişimi de bu dönemde sınırlı oluyor. Elbette gülümsemelerinize gülümseme ile karşılık vermeye başlayacaktır. Bu durum onun kendisini başkalarından ayırt etme yeteneğini geliştirecektir.

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

2 aylık bebekler en çok ellerini inceler. Ellerini keşfetmiştir ve inceleyecektir. Bu dönemde sürekli olarak el ve ayakları ile oynamak istemesi normaldir. Ses çıkarmaktan hoşlanır, anne sesini net şekilda tanır. 2 aylık bebek nasıl sakinleşir sorusunun yanıtı ise emerek olacak. Emerek sakinleşecektir. Ağladığı zamanlarda ise annenin kucağında sakinleşmesi yüksek ihtimaldir. Artık eline bir şey verildiğinde tutabilir. Yüz üstü yatırıldığında gövdesini 45 dereceye kadar yukarı kaldırabilir. 2.ayın ortalarına doğru ise kafasını 90 derece yukarı kaldırabilir.

2 Aylık Bebek Oyuncakları

Renkli ve parlak oyuncaklar 2 ay döneminde dikkat çekmeye başlar. Ayrıca sırt üstü yatarken ilgisini çekecek dönenceler de iyi bir oyuncak seçimi olacaktır. 2 aylık bebek oyuncakları göze ve kulağa hitap eden şekilde olmalıdır. Ona bu dönemde öykü okuyarak, hayvanların ya da bebeklerinin ismini öğreterek keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

Anneler bebeğin gelişim sürecine destek olabilir. Sizin davranışlarınızın ne kadar doğru olduğu bu aşama daönemlidir. Bebeğinizin gelişimini desteklemek açısından yapmanız gerekenle rkısaca aşağıdaki gibidir.

İsmiyle hitap etmelisiniz.

Uzun cümlelerden uzak durarak, kısa cümleler ile iletişim kurmayı deneyin.

Güven duygusunu yaratmak açısından, onun ilgisini çeken büyülendiği obje ya da durumlara sen de aynı tepkiyi ver. Boyun ve sırt gelişimini desteklemek açısından yüz üstü yatırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.