4 Aylık Bebek Gelişimi

16.01.2021
98
4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin yavaş yavaş bilinçlendiği ay başlıyor. 4 aylık süreç tamamlandı ve 4 aylık bebek gelişimi yeni sürprizler ile devam ediyor.

4 ayın sonunda anne ve babalar, bebeklerinin aslında bir oyun bebeği olduğunu da keşfeder. Büyüyen bebek ile şakalaşma, onu anlayarak hareket etme bu dönemde olacaktır. 4 aylık bebek gelişimi ebeveynleri de mutlu eden, iletişimin daha kuvvetli olmasından dolayı anne ve babaları sevindiren bir dönemdir.

  • 4 aylık bebek 6,1 kilo ile 6,5 kilo arasında olacaktır.
  • 4 aylık bebek boyu 61,5 cm ile 63,5  arasındadır.
4 Aylık Bebek
4 Aylık Bebek

4 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Bebeğinizin vücudu, artık kendine daha güvenen ve ayakta kalmayı başaran bir vücut olacaktır. Baş çevresi 41,6 santime kadar çıkabilir. Bu dönemde gelişim bir hızlanır bir yavaşlar. Ortalama olarak doğum kilosunun bu ayın sonunda 2 katına çıkması beklenir.

4 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Gelişim sürecinde görme, duyma, koku ve tat algıları da fark edeceğiniz düzeyde değişir. 4 aylık bebek gelişimi için görme, koku, tat gibi duyuların da hızla oturmaya başladığını söyleyebiliriz. Takip etmeniz halinde, duyma ve tat duyusunda belirtiler fark edebilirsiniz.

1- 4 Aylık Bebekte Görme Yetisi

4 aylık bebek nasıl görür? 4 aylık bebeğin görme yetisi nasıl olur? Görsel izleme yetisinin gelişmeye başladığı aydır. Parlak renkli olan nesnelere karşı ilgi daha büyük olacaktır. Ancak beraberinde, kırıntı ya da iplik parçası gibi nesnelere de ilgi duymaya başlar. Odaklanacak, uzakta olan nesnelere bir o kadar daha uzun uzun bakacak.

2- 4 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

Peki, işitme duyusu nasıl gelişir? Dördüncü ayda bebek bir ses duyduğunda susmaz. Başını sağa sola çevirerek tepki verebilir. Aniden bir ses duyduğunda bakışlarını da o yöne çevirmesi söz konusudur.  Tüm bunları fark ederek, gelişimi gözle görebilirsiniz.

4 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

4.ayda sosyal gelişim nasıl olacak? Bu dönemde sosyallik, aile bireyleri üzerinden devam eder. Artık aile bireylerini tamamen tanıdığını ve tepkiler verdiğini fark edeceksiniz. Sosyal dünyası gelişmeyi sürdürürken, başkalarıyla iletişim kurma yeteneği de gelişir. 4 aylık bebek gelişimi sosyal hayat için kardeşler arasında en güzel zamandır. Herhangi bir kavga olmayacaktır. Gülücükler, kıkırdamalar bu dönemde devam eder.

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğinizin 4.ayı ile birlikte hayatınıza giren yeni yetkinlikler ne olacak? 4 aylık bir bebek neler yapabilir?

Sırtına dayanarak oturtulduğunda başını dik tutabilir.

Karnın üstüne yatırıldığında dirsek ve ellerini kaldırabilir.

Yüksek sesle gülebilir.

Kısa süre ayakları ile oynayabilir.

İlk dişini çıkarabilir. Yüzüstü dururken başını kaldırabilir.

4 Aylık Bebek Oyuncakları

Peki, bu ayda bebek için en doğru oyuncak hangisidir? 4 aylık bebek oyuncakları neler? Göbek göbeğe değdirmece oyunu bu dönemde en çok tercih edilir. Beraberinde onunla şarkılar söyleyerek de oyun oynayabilirsiniz. O da size küçük heceler ile eşlik edebilir. Ciltsiz kitaplar, ona okuyabileceğiniz öyküler de dikkat çekici olacaktır. Taklit yeteneği bu dönemde gelişiyor olduğundan, karşılıklı oyunlar ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Diş kaşıyıcılar da bu dönemin en sevimli oyuncakları olabilir.

4 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

4 aylık olan bebeğin gelişim sürecine nasıl destek olacaksınız? Anneler bu dönemde bebeği için neler yapabilir? Her dönemde gelişim için ebeveynlerin desteğinin önemini unutmadan, aşağıda verilen detaylara dikkat etmeniz önerilir.

Bebeğinizin hareketlerini kontrol edin ve ona sık sık gülümseyin.

Duyu gelişimini desteklemek için sesli oyuncaklar alın ya da siz sesli şekilde onunla oynayın.

Başını tutmaya başladığında ona yastıklar ile destek olun. Kas gelişimini de desteklemiş olacaksınız.

Belirli egzersizler yaparak fiziksel gelişimine destek olun. Düzenli olarak masaj ve egzersizler yaparak bebeğinizin gelişimine olumlu etki edebilirsiniz.

Bebeğinizin huzursuz olduğu anlarda onu ne ile sakinleştirebileceğinizi artık keşfedebilirsiniz. Ona sakin şekilde konuşmak, şarkı söylemek gibi küçük aktiviteler ile bebeği sakinleştirmek sizin elinizde olacak. Verilen önerilere göre hareket eden anneler bebeği ile daha iyi bir iletişim kurabilir. 4 aylık bebek gelişimi için iletişimin doğru olması da sağlanmış olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.