5 Aylık Bebek Gelişimi

17.01.2021
135
5 Aylık Bebek Gelişimi

5 ay ile birlikte, artık bebeğinizin duygularını anlayacaksınız. 5 aylık bebek gelişimi için en çok dikkat çeken onun duygularını göstermesi olacaktır.

İletişimi güçlü olan anne babalar için 5 aylık bebek gelişimi keyi verir. Çünkü evin içinde cıvıldamaların başladığı dönemdir. Artık bebeğinizle daha iyi konuşup anlaşacak, onun ne istediği konusunda da çok daha doğru bilgi alacaksınız. Kendisini daha iyi ifade ettiği bir dönem olacaktır.

  • 5 aylık bebek 6,5 kilo ile 7,25  kilo arasında olacaktır.
  • 5 aylık bebek boyu 63,5 cm ile 65 cm arasındadır.

5 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Bu dönemde boy ve baş çevresinde 1, 25 cm’e kadar uzama – büyüme olabilir. 5 aylık bebek bu aşamalarda kilo almaya devam eder. 450 gram ile 650 gram arasında kilo alabilir. Siz de onun gelişimini çok iyi bir şekilde takip edebilirsiniz. Gözle görülür şekilde büyüyüp geliştiğinin farkında olacaksınız.

5 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Bebeğinizin duyusal anlamda gelişimi devam etmektedir. Görme yetisinin  artması, sizi duyduğunu çok daha net şekilde ifade etmesi gibi aslında her anlamda gelişimi takip edebilirsiniz. Duyu gelişimleri de bu dönemde devam etmektedir.

1- 5 Aylık Bebekte Görme Yetisi

Görme yetisi ne durumda olacak? Bebeğiniz bu döneme kadar parlak renkleri görme, renkleri ayırt etme gibi yetkinliğe sahipti. 5.ay ile birlikte ise birbirine yakın olan tonlar dahi hepsini algılama aşamasına geçer. Ayrıca gözleri ile nesneleri takip etme yeteneği de büyük ölçüde gelişmiş olacaktır. Artık küçük cisimler de onun ilgisini çekmeyi başarıyor.

2- 5 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

5 aylık bebek nasıl duyar? Artık seslerin geldiği yönü ayırt edebilir. Her yeni seste sesin geldiği yöne doğru bakacaktır. Henüz tepki veremez. Ancak bu şekilde ses üzerinden oyunlara yaratarak onun bu yetisinin daha hızlı gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

5 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Sosyal gelişim bu dönemde daha hızlı olacaktır. Çünkü 5.ayda bebek artık duygularını ifade edebiliyor olacak. Sevdiği bir olay olduğunda gülümseyebilecek. Ona doğru konuşan, bir şeyler anlatan kişileri de pür dikkat izleyecektir. Aynı zamanda anne ve babanın ses tonundan, duygularını anlaması da söz konusu. O yüzden bu dönem ve sonrasında bebek ile kurulan iletişimde bir ölçüde daha dikkatli olunması gerekiyor.

5 Aylık Bebek Oyuncakları5 aylık bebek oyuncakları hangileri? Bebek bu dönemde de ses çıkaran ve renkli olan oyuncaklardan hoşlanmaya devam edecektir. Yakalama refleksini kullanabileceği oyuncaklar tercih edilebilir. Refleksini geliştirmesi açısından avantajlı olacaktır. Renkli bloklar ile oynaması için bu dönem erkendir; fakat kavrayarak şekilleri öğrenmesi mümkün olabilir. Bu dönemde önerilen bir diğer oyuncak ise keçe kitaplar oluyor.

5 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

5 aylıkken bebek bir yerde yuvarlanabilme yetisine ulaşmış olacaktır. Bebeğin bol bol gülmesi, her şeye tepki vermesi, özellikle anneyi gördüğünde tanıyıp hemen gülmesi mümkün olacaktır. Küçücük nesnelere dahi dikkatle bakacaktır.

İnsan seslerine tepki verebilir.

Parmaklarının ucuna değdirilen çıngırağı yakalayabilir.

Dik oturmasını sağladığınızda başını tutabilir.

ismini söylediğinizde anlayabilir.

Dikkat çekmek için artık o da ses çıkaracaktır.

Yüzüstü yattığında karnın üzerinde dururken kollarından destek alarak göğsünü yerden kaldırabilir.

Bebeğin gelişim sürecine göre 5 aylık bebek neler yapabilir sorusunun yanıtı da değişebilir. Genel anlamda bu dönemde bebekler fiziksel gelişimlerini size hissettirir.

5 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

Anneler bebeklerinin gelişimi için aktiviteler ile onu desteklemeye, onun gelişimi için büyük ölçüde iletişimi doğru kullanmaya devam etmelidir. 5 aylık bebek gelişimi doğru ebeveyn davranışları ve yönlendirmeleri ile en iyi şekilde devam edecektir.

Bir oyuncak alıp bir elinden diğer eline geçir. Bunu tekrar tekrar yaparak, onun da sana bakarak yapmasını sağlar. Bu sayede hem el becerisi artacak hem de kasları kuvvetlenecek.

Oyun halısında oyun oynarken bazı oyuncaklarını daha uzağa koyarak ulaşması için çabalamasını sağlayabilirsiniz.

Birlikte gezmeye çıktığınızda birlikte gezerken gördükleriniz hakkında konuşmalısınız. Bebeğe anlatarak ilerlemek gelişimine destek olacaktır.

Bebeğin kollarının altından tutarak yürümesine destek olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.