6 Aylık Bebek Gelişimi

17.01.2021
152
6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak epeyce aktif bir dönemde. 6 aylık bebek gelişimi son derece hızlı olacaktır.

6 aylık bebek gelişimi için artık öğrenme duyusunun son derece gelişmiş olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca bebek bu dönemde 5 duyusunu da koordine etmek için hazır olacaktır. Sizin için beslenme düzeninden, uyku düzenine, diş çıkarmasından, sosyal yaşamına kadar 6 aylık bebek gelişimi aktarılmıştır.

  • 2 aylık bebek 7,25  kilo ile 7,70 kilo arasında olacaktır.
  • 2 aylık bebek boyu 66,5 cm ile 67 cm arasındadır.

6 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Bebeğinizin gelişimi, bir önceki aylar ile benzer seviyede devam etmektedir. Birkaç hafta içinde büyüme hızının yavaşlaması da beklenenler arasında. Genel anlamda bebeklerde büyüme hızı 7 – 12 ay arasında ilk 6 aya göre daha yavaş olmaktadır. 6 aylık bebek gelişimi için bu dönemde 400 ile 700 gram arasında kilo alabileceğini bilmelisiniz. 6 aylık bebek kaç kilo olmalı dendiğinde yanıtı 7 8 kilo civarı olacaktır. Altıncı ayın sonunda bebekler genelde doğum kilolarının iki katı olacaktır.

6 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Duyusal gelişim, sizin gözlemleriniz ile fark edebileceğiniz bir gelişimdir. Nasıl baktığı, neye tepki verdiği gibi durumlar üzerinden görme, işitme gibi yetilerini kontrol edebilirsiniz Bu dönemde artık bebeğinizin duyma ve görme duyularında daha hassas olduğunu da gözlemleyebilirsiniz.

1- 6 Aylık Bebekte Görme Yetisi

Görme yetisi, 6 aylık bir bebekte derinlik algının da olacağı şekildedir. Artık rahatça görebilir ve gözüyle cisimleri de takip eder. Artık daha dik durabilmesi sayesinde, çok daha rahat şekilde etrafı gözlemleme imkanı bulacaktır.

2- 6 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

6 ayın sonunda seslere tamamen tepki veriyor olacaktır. Başını hemen gürültünün geldiği yöne doğru çevirmesi olağan. Hafızası geliştikçe kadın ve erkek seslerini ayırt edebilecektir.

6 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Peki, sosyal gelişimi nasıl olacak? 6 aylık bebek sosyal anlamda artık gelişecektir. Sizi taklit etmeye başlayabilir. Yüz ifadelerinizi hemen kapabilir, hemen sizin gibi davranabilir. Annelerin yapması gereken oyuncaklar ile sosyalleşebilecek olan bebeklerine eşlik etmeleridir. Hemen bir oyuna dahil olmanız, onunla birlikte oyunda yer almanız istenenler arasında. Gelişimi için de son derece avantajlı olacaktır.

6 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğinizin bu dönemde yapabilecekleri neler? Sizi nasıl günler bekliyor? 6 aylık bebek neler yapabilir sorunuzun yanıtı veriliyor. Öncelikle artık çok kolay şekilde küçük cisimleri tutabilir, yakalayabilir. Düşen bir cisim ardından bir süre bakacaktır. Düşürdüğü oyuncağın aynı zamanda ona geri verilmesini isteyecektir. Ses çıkarmak, yüzü ve ayakları ile oynamak yapmaktan en çok keyif aldığı şeyler arasında olacaktır. Konuşamaz fakat anne, baba, biberon gibi önemli sözcükleri de mutlaka duyduğunda tepki verir.

6 Aylık Bebek Oyuncakları

Peki, bu dönemde nasıl oyuncaklar ile oynaması gerekiyor? 6 aylık bebek oyuncakları neler? Onun gelişimini destekleyen oyuncakları seçmeyi ihmal etmeyin. İşitme duyusunu geliştirmek için ses çıkaran oyuncakları tercih edin. Beraberinde renkli dergiler, kitaplar, görme duyusunu geliştirmesi açısından faydalı olacaktır. Yerde yuvarlak toplar ile oynaması da 6 aylık bebekler için ideal olandır. Bunları göz önünde bulundurup, tamamen keyif alacağı oyuncakları ile zaman geçirmesi sağlanabilir.

6 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

Bebeğiniz için ne yapmanız gerekiyor? Bebeğinizin gelişimine destek olacak seçenekler nelerdir? İşte annelerin bebeklerini desteklemek için yapabilecekleri… Düzenli uygulayarak bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Belli bir pozisyonda oturmasını sağlayarak onun kas ve kemik gelişimini destekleyebilirsiniz.

Sevdiği bir oyuncağı saklayarak bulmasını isteyebilirsiniz.

Resimler göstererek, anna – baba – dede gibi kavramları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Burun, ağız, kulak, göz gibi uzuvlarını öğrenmesi için göstererek kısa cümleler ile öğretebilirsiniz.

Onunla birlikte şarkı dinleyerek, eşlik etmesini sağlayarak eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

6 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yavaş yavaş ek gıdalara geçebileceğiniz dönemdir. Anne sütü bu dönemde de çok önemlidir ve mutlaka devam etmeniz gerekiyor. Ancak 6 aylık bebeğin beslenme düzeni içinde ek gıdalar da olabilir. Bu tamamen size kalacaktır. Bebeğinizin doyma durumuna göre de hareket etmeniz önerilenler arasında.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.