7 Aylık Bebek Gelişimi

17.01.2021
195
7 Aylık Bebek Gelişimi

7 aylık bebek gelişimi artık takip edemeyeceğiniz kadar hızlı olacaktır. Bebeğinizin hızla büyüdüğünü göreceksiniz.

Zihinsel ve fiziksel olarak geliştiği hemen anlaşılıyor olacak. 7 aylık bebek gelişimi mutlaka onunla iletişiminizin daha iyi olabileceği bir ay şeklinde açıklanacaktır. Sebebi ise anlama ve duyma – görme kabiliyeti daha da gelişmiş olacaktır. İyi bir iletişim kurarak onunla sosyalleşebeilirsiniz.

  • 7 aylık bebek 7,7 kilo ile 8,4 kilo arasında olacaktır.
  • 7 aylık bebek boyu 67,3 cm ile 68,5 arasındadır.

7 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Ek gıdaya geçmeniz ile bebeğin vücut gelişimi 2 kata çıkar. 6 ayın sonunda ek gıdaya geçen anneler, bu dönemde bebeğinin gelişim hızının da arttığını göreceksiniz. Boyu bir santimden az uzayabilir, ancak 450 grama kadar kilo alabilir. Diğer aylara göre daha az kilo almış olabilir. Ancak bunun için enfişlenmenizi gerektirecek bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bebeğiniz sağlıklı şekilde büyümeye devam ediyor olacak.

7 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Peki, duyusal gelişimi nasıl? 7 aylık bebek nasıl görür, nasıl duyar? işte sizin için bu soruların yanıtını veriyoruz. Sizin de takip edebileceğiniz bu gelişmelerin beraberinde, bebeğinizin duyması, görmesi konusunda aksi bir durum tespit etmeniz halinde hemen doktorunuz ile görüşmeniz gerektiğini unutmayın.

1- 7 Aylık Bebekte Görme Yetisi

7 aylık bebeğin görme yetisi, artık tamamen gelişmiş sayılmaktadır. Uzaktaki insanları görmek, nesneleri çok daha yakından görmek mümkündür. Hızlı hareketleri artık görme kabiliyetine sahiptir. Uzaktan kendisine gelen nesneyi takip etmesi söz konusudur.

2- 7 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

İşitme yetisi de görme gibi tamamen gelişmiş olabilir. Artık sesin geldiği yönü anlamak için uzunca dinlemesine gerek yoktur. Hemen fark ederek o yöne doğru hamle yapabilir. Daha yavaş sesleri dinlemek için ise bir süre tepkisiz kalması söz konusu olacaktır.

7 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Bebeğinizin bu dönemde sosyal gelişimi nasıl olacak? 7 aylık bebeğin sosyal gelişimi için artık iletişim konusunda uzman olduğunu söyleyebiliriz. Gülerek, ağlayarak, çığlık atarak size anlatmak istediğini bir şekilde anlatacak olduğundan emin olabilirsiniz. Yabancı korkusu da bu dönemde başlayabilir. Artık zihinsel gelişimi de sizi tanımayı tamamlamış olduğundan, sizin olmadığınız ortamlarda huzursuz olabilir. Ayrılık korkusunun en yoğun olduğu dönemdir. Annelerin bu dönemde bebekte güven sorununa yol açmayacak şekilde hareket etmesi gerekiyor.

7 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğinizin gelişimini yakından takip ederken, ay ay farklı yeteneklerini de keşfettiğini göreceksiniz. 7 aylık bebek neler yapar sorusunun yanıtına göre hareket ederek, siz de onun yapabilecekleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncelikle düşen bir nesneyi aradığını, unutmadığını göreceksiniz. Oyuncağının alınması sonrasında itiraz etmesi, tepki vermesi de söz konusudur. Ellerini çırpması, el sallaması, yabancıları ayırt etmesi, emekleme pozisyonunda kendisinden destek alarak ellerini kaldırması gibi fiziksel anlamda da kendisini keşfedecektir. Aynı zamanda parmaklarını kullanması da diğer aylara göre çok daha iyi olacaktır.

7 Aylık Bebek Oyuncakları

Bu dönemde hangi oyuncaklar en doğru seçim? 7 aylık bebek oyuncakları neler? Oyun oynamak için hangi oyuncaklar gelişimini de desteklediğinden tercih edilir? Verilen önerilere göre hareket ederek, oyuncak seçimini yapabilirsiniz.

Basitleştirilmiş olan müzik aletleri

Büyük parçalı olan yapbozlar

Üst üste yerleştirilen ahşap küpler, legolar

Sesli, renkli, oyuncaklı diş kaşıyıcıları

Emekleme oyuncakları

Gibi oyuncaklar, en doğru seçim olacağından bu yönde bir seçim yapılabilir.

7 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

Bebeğinizin gelişimi için siz ne yapabilirsiniz? Annelere sunacağımız öneriler ile 7 aylık bebek gelişimi konusunda daha profesyonel hareket etmek mümkün olacaktır. Bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmanız çok kolay.

Onu kendi haline bırakarak, yattığı yerde hareket etmesini sağlamak fiziksel anlamda gelişmesi için son derece avantajlı olacaktır.

Bebek bu ayda kendi kendine oturabilir. Dönebilir. Bu hareketlere destek olmadan, onun gelişimini kendi kendine gerçekleşmesini sağlamalısınız.

Bebek emekleme pozisyonu olarak farklı şeyler deneyebilir. Bu durumda annelerin müdahale etmemesi en doğrusu olacaktır. Annelerin bu dönemde önerilere göre hareket etmesi, 7 aylık bebek gelişimi için sağlıklı olacaktır. Fiziksel gelişimi oyunlara destekleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.