8 Aylık Bebek Gelişimi

17.02.2021
252
8 Aylık Bebek Gelişimi

Yenidoğan refleksleri geride kaldı. 8 aylık bebek gelişimi daha bilinçli ve amaca yönelik refleksleri beraberinde getiriyor.

Ağlayarak bir şeyleri istemenin dışına çıkarak, göstererek bir şeyleri talep etmeye başlıyor. 8 aylık bebek gelişimi sizden istediğini gösterdiği bir dönem olacaktır. Onu daha iyi anladığınız, onun da sizinle daha iyi iletişim kurduğu bir döneme merhaba demeye hazır olun.

  • 8 aylık bebek 8 kilo ile 8,8 kilo arasında olacaktır.
  • 8 aylık bebek boyu 68,5 cm ile 70 cm arasındadır.

8 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Bebeğinizin büyüme hızında bir düşüş yaşanacaktır. Bu normaldir ve endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Bebek bu ayda 500 gramdan daha az kilo alabilir. Boyu da yaklaşık olarak 1 cm uzayabilir. Baş gelişimi de devam ediyor; ancak önceki aylara göre de yavaşlama olacaktır.

8 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Duyusal anlamda bebeğinizin gelişimi artık bir yetişkin gibi olmuştur. Görme, duyma konusunda herhangi bir sorun yaşamadan, derinlik algısını da en iyi şekilde kavrayacak şekildedir. Görüntü ve sese olan mesafesini anlama konusunda da son derece başarılıdır.

8 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Peki, zihinsel anlamda nasıl bir gelişim söz konusu? 8 aylık bebeğin zihinsel gelişimi nasıl olacak? Bu dönemde bebek kelimelerin ve hareketlerin ne ifade ettiğini anlama konusunda son derece başarılıdır. Nesne kalıcılığı, hatırlama gücü de bu dönemde son derece etkilidir, yüksektir. Ayrıca artık kayıp duygusu da yaşar. Kaybettiği bir nesneyi araması söz konusudur. Çıkardığı sesler de son derece çok olacaktır.

8 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

8 ayda bebeğin sosyal gelişimi, oyun oynamak istediği bir dönem olarak ifade edilir. En çok oyun oynamak istediği bebeklik dönemine giriş yaptınız. Bebeğiniz aynı zamanda sürekli olarak yanınızda olmasını ister. Herhangi bir şekilde yanından uzaklaşmanız durumunda ağlama refleksi geliştirebilir. Ayrılık korkusunun bir güven sorununa yol açmaması için bu dönemde bebeğiniz ile geliştirmiş olduğunuz iletişim son derece önemlidir. Doğru hareket ederek, güven sorununu önleyebilirsiniz.

8 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğin bu dönemde ne gibi eylemleri olacak? 8 aylık bebek neler yapabilir? İşte sorunuzun yanıtı…

Dik oturup etrafı seyredebilir, duyduğu bir sese doğru dönebilir.

Oyuncağı arayıp bulabilir, elinin içine alabilir. Oyuncakları çok iyi kavrar.

Bir yere ya da birine tutunarak ayağa kalkabilir. Bir yere yaslanarak ayakta durabilir.

Bazı kelimeleri öğrenebilir.

Bağırarak – ses çıkararak dikkat çekmeye çalışabilir.

Gitmek istediği yöne doğru emekleyebilir. Mobilyalara tutunarak ilerleyebilir.

8 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeğiniz 8 aylıkken hangi oyuncaklar ile oynamalı? 8 aylık bebek oyuncakları neler? İşte sizin için sunulacak olan öneriler…

Küçük davullar ilk akla gelenler arasında. Ses çıkaran, aynı zamanda fiziksel duruşu ve hareketi ile ses çıkarabileceği oyuncaklar tercih etmeniz gelişimi için faydalı olacaktır.

Bir sopaya geçirilen halkalar, legolar kullanılarak oyun oynarken fiziksel ve zihinsel gelişiminin desteklenmesi sağlanabilir.

Eller, gözler, burun gibi uzuvları öğrenebileceği sesle o bölgelere basıldığında söyleyen oyuncaklar tercih edilerek hem işitme hem de zihinsel gelişiminin artması sağlanabilir.

8 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

8 aylık bebek için anneler ne yapabilir? Gelişimin daha iyi ve sorunsuz olmasını sağlamak, gelişime destek olmak açısından anneler için önerilenler neler? 8 aylık bebek gelişimi için annelere önerilenler aşağıdaki gibidir.

Birlikte fotoğraflara bakarak, sima olarak tanıdığı kişilerin isimlerini söylemek iyi bir oyun olacaktır. Aynı zamanda gelişim desteklenmiş olur.

Oyuncaklarını yakın ve görebileceği, bulabileceği yerlere saklayarak bulması sağlanabilir.

Oyuncak sepetini doldurup boşaltmak gelişimi için katkı olacaktır. Bunu birlikte yapabilirsiniz.

Bebeğinizin karşısında durarak ona top yuvarlayarak almasını sağlayabilirsiniz. Kavrayarak alabilir.

8 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Anne sütü ve mama desteği bu dönemde azalmış olacaktır. Gıda günlük öğünler ile devam edecektir. Sütü olan anneler için bu dönemde bir ya da iki öğün anne sütü olabilir. 8 aylık bebek ne yer sorusunun yanıtı, aslında ek gıdalar ile olacaktır. Anne sütü dışında, ek gıdalar ile normal öğünlere geçmesi artık mümkün. Parmak gıdalar bu dönemde verilebilir. Bebek istekli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.