9 Aylık Bebek Gelişimi

17.02.2021
229
9 Aylık Bebek Gelişimi

İletişimin çok daha eğlenceli ancak daha yorucu olduğu bir dönem. 9 aylık bebek gelişimi, sosyalliğin de artacağı şekilde devam edecektir.

Bebeğin sağlığı için bu dönemde hem beslenmesine hem de sosyal yaşamına dikkat etmek gerekiyor. 9 aylık bebek gelişimi için verilen tüyolara göz atarak, bebeğin gelişimini destekleyecek şekilde hareket edebilirsiniz.

  • 9 aylık bebek 8 kilo ile 8,8 kilo arasında olacaktır.
  • 9 aylık bebek boyu 68,5 cm ile 70 cm arasındadır.

9 Aylık Bebeğin Vücut Gelişimi

Vücut gelişimi devam eder, ancak bu dönemde bebeğin kilosu ve boyu diğer ay ile aynı şekilde seyredebilir. Baş çevresinde az da olsa büyüme olabilir. Bu aylarda bebeğiniz biraz kilolu gibi gözükebilir. Ancak gelişim süreci kapsamında o şekilde bir görüntüye sahip olacaktır. Endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur.

9 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimleri

Duyusal gelişim de devam ediyor. Görme ve işitme yetisi günden güne gelişim gösteriyor. Bu dönemde bebekler daha iyi duymak ve görmek için pozisyonunu değiştirebilirler. Sesin kaynağını aramak için de harekete geçerler. Yani duyma ve görme yetilerinin son derece iyi olacağını söyleyebiliriz. Hareketlenmesi ile bebeğin derinlik algısı da artacaktır. Sonucunda ise çok uzakta olan bir nesneyi tanımak, sesi duymak da mümkün olacaktır.  Artık dokunma duyusu konusunda da iyidir. Sıcak soğuk hissi tam olarak gelişmiştir. Yediği yemeğin sıcak ya da soğuk olduğunu belli edebilir.

9 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Zihinsel gelişimde 9 aylık bebek gelişimi bu ayda bağımsızlık duygusu ile başlayabilir. Emeklemek, ebeveynlerden uzaklaşmak, kendi istediğini yapmak gibi eylemleri olacaktır. Siz olmadan da oyuncaklara ulaşabileceğini görmüştür. Ayrıca artık canının sıkılması, yapacak bir şeyler araması, genel anlamda oyun oynamak istemesi gibi sonuçları doğurur. Dil gelişimi için ise çoğu kelimeyi dile getiremiyor olacak ancak anlaması, ona göre hareket etmesi, size kulak vermesi söz konusudur.

9 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Sosyal gelişim bu ayda nasıl seyreder? Bu dönemde ilk gözlemleyeceğiniz şey, bebeğinizin kendisini ifade etme yetisinin artmış olmasıdır. Mutlu olduğunu, üzüldüğünü, sıkıldığını sosyal hayatın içinde de hemen belli edebilir. Bu dönemde ebeveynlerin sürekli olarak bebekleri kontrol etmesi, tembihlemesi bebeklerde ters durumlara yol açabilir. O yüzden anne ve babaların kontrol aşamalarında biraz daha gölge gibi hareket etmesi önerilir. Sosyalleşmesini sağlamak için onunla oyun oynamak, ona eğitici oyuncaklar ile destek olmak çok daha mantıklı olacaktır.

9 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Artık kendi başına emekleme zamanı. 9 aylık bebek gelişimi için kendi kendisine emeklemesi yapabilecekleri arasında. Aynı zamanda bir yere tutunarak ayak durmaya da başlar. Tutunarak ilerleyebilir. El oyunları oynar, ellerini çırpar. Duyduğu sesleri taklit edebilir. Yabancıları ayırt ederek tepki verebilir. Fincan ya da bardaktan artık tek başına su içebilir. Biberon kullanması zorunlu değildir. Top oynayabilir, top atıldığında karşılık verebilir.

9 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeğinizin gelişimi için hangi oyuncaklar tercih edilmeli? 9 aylık bebek oyuncakları ile direkt olarak siz de bebeğinizin keyifli şekilde oyun oynamasının yanı sıra gelişimine destek olabilirsiniz. Peki, hangi oyuncaklar en doğru seçim olur?

Parmaklarını geliştirmesini sağlayacak olan tuşlu oyuncaklar

Dil gelişimini sağlayacak olan sesli ayıcıklar ya da oyuncak telefonlar

Çıkarılabilir oyuncaklar

Basitleştirilen piyano vb müzik oyuncakları

Sesli kitaplar

Gibi farklı oyuncakları tercih ederek oyun oynanabilir. Hem gelişimini destekleyeceğiniz hem de oynarken keyif alacağı oyuncaklar 9 ay için ideal olacaktır.

9 Aylık Bebek İçin Anneler Ne Yapabilir?

Peki, siz bebeğinizi bu dönemde gelişimi için neler yapabilirsiniz? Annelere ilk önerimiz, bebeğin gelişimi için farklı boylarda oyuncakları tercih etmeleri. Aktivite olarak mutlaka anneler de bebekleri ile oyun oynamayı alışkanlık haline getirmelidir. Onun gelişimini bu şekilde desteklemek en doğrusu olacaktır. Elleriniz ile yüzünüzü kapatarak anne nerde oyunu oynayabilirsiniz. Ellerinizi açarak anne burada dediğinizde o da keyiflenecektir. Bir süre sonra da kendisi bunu yapabilir. 9 aylık bebek gelişimi için anneler, onunla vakit geçirerek ve doğru oyuncaklar ile oynamasını sağlayarak gelişimini destekleyebilir. Kulak, burun, göz gibi uzuvları da öğretebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.