Alt Islatma (Enürezis Nokturna) Nedir?

Alt Islatma (Enürezis Nokturna) Nedir?

Enürezis nedir? Enürezis Nokturma yani bebekler de alt ıslatma nedir? gibi soruları cevaplıyoruz.Bir çocuğun doğumdan sonra idrarını istemli olarak tutabilecek olgunluğa eriştiği yaş olarak 5 yaş kabul edilir. 5 yaşındaki çocukların, onda birinde, daha çok geceleri görülen tekrarlayıcı alt ıslatmaya ise enürezis denir. Eğer ki çocuk 5 yaşından sonra, 3 ay içinde, haftada en az iki defa, altını ıslatıyorsa artık bu durumda alt ıslatma yanı enürezis sorunundan bahsedebiliriz.Alt ıslatma daha çok sos yo ekonomik ve eğitim düzeyi düşük, geniş, çok çocuklu, kalabalık ailelerde görülür. Ve genellikle 10-12 yaşına kadar erkek çocuklarda daha sık karşımıza çıkar. Alt ıslatmayı sınıflandırmak istersek birincil yani primer enürezis idrar kontrolünün doğumdan beri çocukta hiç olmamasıdır. İkincil ya da kazanılmış alt ıslatmada ise mutlaka 6 aylık kuru bir dönem vardır bundan sonra çocukta tekrar idrar kaçırma başlar. Başka bir sınıflandırma biçiminde ise basit enürezide sadece gece yatağı ıslatma vardır. Komplike olan enürezide ise bazı yandaş belirtiler karşımıza çıkar, mesela gündüzleri birden idrara sıkışma hissi, gündüzleri de idrar kaçırma ve kabızlık gibi.

Neden Çocuklar Altlarını Islatırlar?

 Genellikle altlarının ıslatan çocukların %90 anda organik bir neden yoktur. Bu çocuklarda daha çok basit tip yanı sadece geceleri görülen alt ıslatmaya rastlanır. Bu çocuklarda etken olarak daha çok genetik faktörler (yani anne ya da babanın birinde çocukluğunda alt ıslatma varsa genellikle çocuklarında da büyük oranda alt ıslatma görülür),uykunun ağır olması kı anne baba çoğu zaman bu durumdan şikâyetçi olur ve çocuğun altına idrarının kaçırdığı halde altı ıslakken dahi uyanmadıklarından bahsederler. Sorumlu vakaların %10 gibi bir kısmında ise organik bir neden tespit edilebilir. Bunlar arasında bozulmuş idrar fonksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, idrar kanallarında tıkanıklık, idrar kanallarının normal yerinde olmayışı), uyku da nefes durması, şeker hastalığı ve tiroit hormon bozuklukları sayılabilir.

Alt ıslatma denilince çok önemli olan bir durumdan bahsetmeden bu konuyu kapatmamalıyız.


Psikolojik nedenler : Bir çocukta alt ıslatma sorunun yokken ya da en az 6 ay kuru kaldıktan sonra başlayan alt ıslatmalarda mutlaka ama mutlaka sorgulanmasını gereken en önemli etken psikolojik nedenlerdir. Aile içindeki çatışmalar, anne ya da kardeşlerin şiddet görmesi, okul ya da ev değişiklikleri, yeni kardeş,  aile ebeveyn kaybı, öğretmen değişikliği gibi değişimler çocuğu derinden etkiler. Çocuk yeni duruma ayak uydurmakta zorlanır. Bu zorlanma ile altını ıslatma davranışı gösterebilir.

Alt ıslatma (enürezis ) tanısı nasıl konur?

5 yaşını geçmiş biyolojik olarak herhangi bir engeli olmayan bir çocukta 3 ay süreyle haftada en az 2 defa alt ıslatma ile karsılarsak tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında gece idrar kaçırmaya neden olabilecek durumlar var mı onu gözden geçirmek gerekir. Mesela çocuk gündüzleri idrara çok sıkışık geziyor mu? Günlük hayatta normalden fazla (ortalama 8) idrar çıkarma ihtiyacının olup olmadığı, ıkınarak, zorlanarak işemesi var mı, idrarından kan geliyor mu, karın şişliği ya da mesaneye bası yapacak karında fıtık gibi bir durumu var mı bunları araştırmak gerekir. Bu şekilde enürezis basit ya da karışık olup olmadığını ayırt ederek ona göre tedavi planlamamız gerekir.

Alt Islatma (Enürezis) Tedavisi

Çocuklarda idrar kaçırma gerçekten çocuğun psikolojini bozan bazen derin yaralar açan bir durumdur ve mutlaka düzeltilmesi gerekir genellikle aileler bu konuda çok endişe etmezler ve bazen de çok umursamazlar çocuk yüksekten atlamış beli gece açık kalmış gibi nedenlere bağladıkları alt ıslatma için kullanılan ilaçların ilerde kısırlığa neden olacağı ile ilgili olan yağın inanç aileyi tedaviden uzaklaştırır. Çocuğun yaşı ilerler ve  artık 14-15 yaşında sürekli her gece altına kaçıran ve bundan psikolojik olarak etkilenmiş içine kapanık misafirlikten uzak duran. Acaba idrar mı kokuyorum korkusuyla sürekli endişe içinde gezen bireyler olarak karsımıza çıkarlar. Esasında bakıldığında alt ıslatma tedavi edilebilen bir problemdir. Tedavide öncelikle çocuğun gurunun kırmayacak cesaretini bozmayacak eylemlerden kaçınmak gerekir. Çocuk bu duruma istemsiz olarak düşmektedir ve sırf altını ıslatıyor diyet onu cezalandırmak onurunun kırıcı sözler söylemek kardeşlerinin onunla alay etmesi ilerde çocuğun psikolojisinde onarılamayacak büyük yaralar Çocuğu pozitif yönde motive etmek ona cesaret verici sözler kullanmak, karsınıza alarak bunun istemsiz bir durum olduğunu ona söyleyerek onu motive etmek tedavideki en önemli adımdır. Her yıl vakaların %15 ı kendi kendine düzelir. Tedaviye başlama yaşı okula başlama yaşıdır. Çocukların günlük sıvı alımları kontrol altına alınır özellikle gece yatmadan önce sıvı alımları mutlaka düzenli olarak kontrol edilmelidir. Geceleri yatarken içilen süte çok dikkat etmek gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.