Ani İşitme Kaybı Neden Olur?

21.04.2021
191
Ani İşitme Kaybı Neden Olur?

Ani İşitme kaybı; bir işitme sorunu yokken apansız gelişen bir durumdur. 3 gün içerisinde ortaya çıkarak, iç kulakta yahut işitme hududunda oluşan bir neden sonucu işitme kaybının yaşanmasıdır. Burada 3 ardışık frekansta 30 db’ den fazla ses kaybı yaşanır.


Ani İşitme kaybı viral enfeksiyon, travma, basınç değişikliği, yüksek sese maruz kalma, damarsal sıkıntılar, iç kulakta yaşanan hastalık, beyin sapında olan zımnî tümörler sonucu olsa da aslında bu hastalığın nedeni konusunda kesin bir bilgi yoktur. Kullanılan kanser ilaçlarından kimileri da ani işitme kaybına yol açabilir.


Ani İşitme kaybı tek kulakta olabileceği üzere iki kulakta da olabilir. Ansızın oluşan işitme kaybı çınlama ve kulakta uğultu olması ile başlayabilir. Bunun yanında kulakta dolgunluk hissi de hastalığın bir öteki belirtisidir. Şayet bu belirtiler ile birlikte baş dönmesi de yaşanıyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Doktorun yapacağı işitme testi ile hastalığın düzeyi belirlenebilir. Bunu yanında MR çekimi ve kan analizleri de yapılarak hastalığın neden oluştuğu bulunmaya çalışılır.


Ani işitme kaybı yaşanan hastalarda tedaviye erken başlanması kıymetlidir. İşitme kaybı ile birlikte yaşanan baş dönmesi var ise bu hastaların 2 hafta içerisinde tedaviye başlamaları gerekir. Zira bu müddet içerisinde hastalığın tedavisine başlanmaz ise işte o vakit tedavi mühleti uzayabileceği üzere hastalığın tedavi edilememesi üzere bir durum ile de karşı karşıya kalınabilir. Ani işitme kaybı tedavisinde farklı tedavi formülleri uygulansa da en çok uygulanan tedavi usulü Kortizon tedavisi ve Hiperbarik Oksijen tedavisidir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.