Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

14.09.2021
24
Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir? Sorusu yeni doğum yapmış annelerin aklındaki ilk konudur. Dokuz aylık heyecanlı bir bekleyişin ardından dünyaya gelen bebeklerin beslenmelerini en sağlıklı şekilde gerçekleştirmek için annelerin çok titizlik gösterdiğini görürüz.

Doğumun yorgunluğu, bebekli ve yeni bir hayatın başlangıcı nedeniyle çok da kolay olmayan günler geçiren yeni annelere beslenme konusunda bir toplum dayatması da uygulanabilir. Tüm bu sıkıntılar içinde doğru bilgiler içeren bir kaynak oluşturmak amacıyla bu yazıyı hazırlamak istedik. Gül kokulu bebeklere ve anne babalara faydalı olacağını umuyoruz.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?
Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Bol Sıvı Tüketmek Anne Sütünü Artırır

Vücudumuzun suya ne kadar ihtiyacı olduğu gerçeğini, insan sağlığına katkılarını artık hepimiz biliyoruz. Emzirme zamanlarında su ve sıvı tüketilmesi daha da önemli duruma gelir. Çünkü emziren annelerin vücudu süt üretiminde yüksek miktarda su kullanır. Dolayısıyla ilk başta bul su dahil olmak üzere süt, ayran, şerbet, meyve suyu, çorba gibi insan sağlığına yararlı sıvı gıdaların bol bol tüketilmesi gerekir.

Diğer taraftan alınan gıda içeriklerinin süte geçmesi sebebiyle gaz yapacak sıvılardan, gazlı içecekler gibi zararlı içerik taşıyan içeceklerden uzak durulmalıdır. Sanılanın tam tersine fabrikasyon meyve suları da yarardan çok zarar verecektir. Taze sıkılmış doğal meyve suları içilebilir.

Bitki çayları da tüketilebilir ama hangi bitki çaylarının yararlı olduğu hakkında doktor tavsiyesi alınmalıdır. Çünkü bazı bitkiler anne veya bebek sağlığı için uygun görülmeyebilir. Rezene çayı gaz giderici özelliği sebebiyle annelere doktorlar tarafından tavsiye edilir. Yine de her annenin bu konu da doktoruna danışmasında fayda olabilir.

Protein İçeren Gıdalar Tüketilmelidir

Sütün içeriğinde çok miktarda protein vardır. Dolayısıyla sütün protein içeriğinin sağlanması için annenin bol bol proteinli gıdalar alması gerekir. Bazen toplumda anne sütünün artırılması için şekerli gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Fakat süt yapımı için şekerli gıdalara ihtiyaç yoktur. Asıl ihtiyaç duyulan protein içeren besinlerin tüketilmesidir. Balık, et, tavuk, süt, yoğurt, yumurta gibi yiyeceklere zengin protein içerikleri sebebiyle öncelik verilmelidir.

Bakliyatlar da zengin protein kaynağıdır. Fakat bebekte gaz oluşmasına neden olabilecekleri için özellikle ilk aylarda kontrollü tüketilmelidir. Özellikle bebekte gaz çıkarma problemi görülüyorsa ilk dört ayda gaz yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulması doğru olur.

Zararlı Maddelerden Uzak Durulmalıdır

Annelerin emzirme döneminde sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durması gerekecektir. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerde bulunan uyarıcı maddeler de sütle beraber bebeğe geçecek ve zarar verebilecektir. Emzirme sürecinde daha faydalı ve bebeğe fayda sağlayacak içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Anne Sütünü Artıran Besinlere Örnekler

Bol miktarda protein ve sıvı içeren gıdalar anne sütünü arttıran gıdalar olarak değerlendirilir.

Genel anlamda bu özellikleri içeren gıdaların tüketilmesi önerilmekle birlikte daha somut örnekler için şu listeye bakılabilir:

 • Balık türleri
 • Protein bakımından zengin olan köy yumurtası, süt (özellikle keçi sütü), ev yoğurdu, et, köfte gibi gıdalar
 • Sütlaç gibi az şekerli ve sütlü tatlılar
 • Yulaf ve yulaflı ekmek tüketilebilir. Yulafın anne sütünü artırıcı özelliği nedeniyle yulaf sütle birlikte de tüketilebilir. Ayrıca sütlaç gibi tatlıların içine de yulaf eklenebilir.
 • Su ve ev yapımı içecekler
 • Hurma, incir, kayısı, üzüm, cennet elması gibi meyve kuruları
 • Bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Bu sayede sütteki vitamin miktarı ve çeşitleri artacaktır.
 • Tahin
 • Barbunya, nohut, kuru fasulye, bulgur gibi bakliyatlar da bol bol tüketilmelidir. Ancak bebeğin gaz problemi olduğu dönemlerde dikkatli olunmalıdır. Nohut ve tahin içeriği zengin olan humus gibi yemekler de yapılıp yenebilir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler bol demir içeriği nedeniyle anneye ve bebeğe fayda sağlayacaktır. Ayrıca birçok vitamin de bu yeşilliklerle vücuda alınmış olur.
 • Çörek otu, kimyon, susam, sarımsak, kırmızı pancar gibi yiyecek ve baharatlar da tavsiye edilen gıdalardandır.
 • Kuruyemiş gibi yağlı tohumlar da içerikleri nedeniyle süt üretimini artırır. Ceviz, badem, fındık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler kavrulmadan tüketilmelidir.
 • Tamamen doğal maden sularının içinde birçok mineral maddesi bulunduğundan sağlığa çok faydalı içeceklerdir. Süt üretimi nedeniyle anne vücudundaki mineraller eksildiğinden bu içeceklerin tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan bütün besin içeriklerini ihtiva eder. Ancak annenin yeterli beslenmemesi halinde b değerlerin sağlanması için annenin vücudundaki depolar tüketilir. kalsiyum gibi mineraller bebeğin kemik gelişiminde önemlidir. Sütün oluşumu için yeterli kalsiyum yoksa annenin kemiklerindeki kalsiyum çekilecektir. Bu nedenle bu dönemdeki beslenme annenin sağlığı için de çok önemlidir.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?
Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Annenin Dinlenmesi ve Rahat Etmesi Önemlidir

Annenin iyi ve dengeli beslenmesi yanında yeterince dinlenmesi ve rahatlaması da süt üretimi için önem taşır. Gün içinde ve geceleri yeterince uyumak, dinlenmek, psikolojik olarak rahatlamak süt üretimini artırır. Stres altında olmayan, yeterince dinlenen annelerin sütünün daha bol olduğu ve bebeğe daha faydalı olduğu tespit edilmiş bilimsel gerçeklerdir. Ilık duş almak, hafif yürüyüşler yapmak da kan dolaşımını artırarak anne sağlığına ve süt üretimine olumlu etki eder.

Düzenli Emzirme Anne Sütünü Artırır

Anne sütünün artması için yapılması gereken en önemli şeylerden biri emzirmenin sık sık yapılmasıdır. Anne ile bebeğin emzirme sırasında tensel temas içinde olması anne bebek ilişkisini güçlendirdiği gibi sütün üretimini de artırır. Emzirme gerçekleştirildiği sürece vücut süt üretmeye devam edecektir. Ne kadar çok emzirilirse beyin o kadar çok süte ihtiyaç olduğunu kabul edecek ve sütü artıracaktır.

Bu nedenle zaman zaman göğüs pompası ile süt sağılması da önerilir. Sağılan sütler uygun koşullarda dondurularak bebeğin ihtiyacı olduğu zamanlarda biberonla verilebilir. Bebeğin ilk altı aylık döneminde ek gıda vermeye gerek olmadığı için bol bol emzirilebilir. Emzirme gerçekleştirildiği sürece ihtiyaç olan süt üretilecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.