Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

03.05.2021
124
Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Apandisit tanısı biraz güç olabilir. Tanıya yardımcı olabilmek için çoğunlukla aşağıdaki testler kullanılır:
– Inflamasyonu tespit etmek için karın muayenesi lazım
– İdrar yolu enfeksiyonu dışlamak için idrar testi lazım
– Rektal muayene lazım
– Bedeninizin enfeksiyonla savaştığını görmek için kan testi
– CT taraması ve / yahut ultrason

APANDİSİT NEDİR?

Apandisit, kalın bağırsaktan uzanan 8-10 cm uzunluğunda ve 3-5 cm kalınlığında bir doku tipi olan apandisitin iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt kısmında kalın bağırsağın olduğu bölgede bulunur.

APANDİSİT AĞRISI NASIL ANLAŞILIR?

– Karnınıza yavaşça dokunun. Dokunmak bile bilhassa karnın sağ kısmında ağrıya sebep oluyorsa doktorunuzu aramanız gerekir.
– Karın bölgesine bastırdığınızda bu bölge olağandan çok sert ya da şiş hissediliyorsa (ağrıyla birlikte) büyük bir ihtimal apandisit olabilir.
– Apandisit ağrısı yürümenize mahzur olabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün, yürürken bile ağrı yaşıyorsanız bunun sebebi apandisit iltihaplanması olabilir.
– Ek olarak fetüs konumunda kıvrılmış biçimde yatmak ağrıyı hafifletiyorsa ağrı kesin bir ihtimalle apandisit yüzünden oluşuyordur.
Nedeni ne olursa olsun bu sorun ve ağrılar geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

APANDİSİT NEDEN OLUR?


Birçok durumda apandisit sebebi tam bilinmeyebilir, birden çok neden olabilir. Bazen apandisitte bir tıkanıklık ve virüs neden olabilir ve tam tıkanıklık acil tıbbi cerrahi süreç gerektirebilir. Obstrüksiyon sıklıkla dışkı unsurlarının çoğalmasından kaynaklanabilir yada aşağıdaki durumlarda sebep olabilir:
– Büyümüş lenfoid folliküller
– Kurt, parazitler
– Travma yahut yaralanma
– Tümörler

APANDİSİT BELİRTİLERİ

– İştah kaybı
– Mide bulantısı
– Ağrılar başlamasının akabinde kusma
– Karın bölgesinde şişme
– Gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal
– Gaz çıkarmakta zorlanma
– Ateş, genellikle 38 C’nin üzerine çıkmaz
– Rektum bölgesinde ağrı
– Ağrılı idrara çıkma
Belirtilen semptomlardan bir kaçına sahipseniz, derhal tıbbi yardım almalısınız, zira vaktinde teşhis ve tedavi büyük değer taşır. İltihaplı apandisitin yırtılmasına sebep olabilecek rastgele bir ağrı kesici, müshil üzere ilaç içmeyin yahut ısıtma yastığı olarak bilinen şeyi kullanmayın.

APANDİSİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Apandisit olarak isimlendirilen tüpü çıkarmak için cerrahi, çabucak hemen tüm apandisit sıkıntıları için standart tedavidir. Hastanın karnının sağ alt kısmında bulunan kalın bağırsağın olduğu bölgede açılan cerrahi yırtıktan hastalıklı kesim alınır ve gerekli görüldüğü vakitlerde patolojik incelemeye gönderilir. Apandisin alınmasıyla gerçekleştirilen apandisit ameliyatının çabucak akabinde rastgele bir sorunun yaşanması kelam konusu olmaz. Yani apandisin bedende olmaması bu vakite kadar hiç bir hastaya sorun yaşatmamıştır. Lakin her ameliyatta yaşandığı üzere apandisit ameliyatında da hastanın kilo durumuna nazaran, bir güzelleşme vakti vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.