Arpacık Neden Olur?

04.05.2021
120
Arpacık Neden Olur?

Göz kapağındaki yağ bezlerinin bakterisi neden olur. Bu bakterilerin birçoklarından sorumlu bakteri stafilokoktur.
Genelde zararsız üzere olan arpacık, ufak tefek müdahale ile çözümlenir. Sıcak pansuman ile iltihap bir yerde toplanıp, dışarıya akıtılabilir. Bazen arpacık kist dediğimiz probleme dönüşebilir. Bu durumda cerrahi müdahale ile gerekli süreç yapılmaktadır.

ARPACIK NEDİR?

Arpacık ya da hordeolum, göz kapağının dış bölgesinde oluşan sivilce gibisi, kırmızı halde bir yumrudur. Göz kapaklarınızın, bilhassa kirpiklerin etrafında çok az ölçüde ufak bez vardır. Meyyit deri, kir yahut yağ toplanması bu küçük deliklerin kapanmasına neden olabilir. Bez engellendiğinde, bakteriler içeride büyüyebilir, çoğalabilir ve arpacık meydana gelmesine neden olabilir.

İki cins arpacık vardır:
Dış arpacık: Kirpik tabanında ve altında başlayan arpacıktır. Çoğunlukla kıl kökünde oluşan iltihap ile meydana gerçekleşir. Sivilce üzere gözle görünebilir.
İç arpacık: Göz kapağı içersinde görülen arpacıktır. Çoğunlukla göz kapağında yağ yapan bir bezde oluşan bakteri sonucu gerçekleşir.

ARPACIK BELİRTİLERİ

– Ağrı ve şişlik olması
– Beğenilen sulanma olması
– Beğenilen batma hissi olması
– Acı ve kaşıntı olması
– Göz etrafında sarı iltihap olması

ARPACIK TEDAVİSİ


Çoğu durumda, arpacık özel bir tedavi süreci gerektirmez. Genellikle resen bir müddet sonra kaybolur. Tekrarlamalar genelde sık görülür.
Hala devam eden bir belirti kelam konusu olduğunda, doktorunuz aşağıdaki üzere tahliller önerebilir:
Antibiyotikler
Doktorunuz göz kapağınıza uygulanacak antibiyotikli göz serumları yahut topikal antibiyotikli merhemleri reçete edebilir. Göz kapağınızın enfeksiyonu devam ediyor ise yahut göz kapağınızın ötesine geçerse, doktorunuz kutu formunda antibiyotiklerde önerebilir.

Cerrahi

Arpacık resen dezenfekte edilmese bile doktorunuz boşalması için küçük bir yırtık kesim yapabilir. Bu güzelleşmeyi hızlandırmaya faydalı olur, ağrı ve şişliği azaltır..
Arpacık düzelene kadar aşağıdakileri deneyin;
Arpacığa dokunmayın: Arpacığı açmaya ya da içini boşaltmaya çalışmayın. Bunu yapmak, enfeksiyonun tümü ile yayılmasına neden olabilir.

Göz kapağını mümkün epeyce temizleyin: Etkilenen göz kapağını hafif sabun ve su ile bastırmadan yıkayın.
Gözünüzün üzerine sıcak bir havlu yerleştirin: Ağrıyı gidermek için pak bir havluyu sıcak su ile ıslatın. Bezi sıkın ve kapalı gözünüzün üstüne yerleştirin. Isısını kaybettiğinde havluyu bir sefer daha ıslatın. 5 ila 20 dakika boyunca devam edin. Daha sonra yavaşça göz etrafına masaj yapın. Bunu günde iki ila beş kez tekrarlamak, biriken iltihabın zaten boşaltılmasını sağlar.
Gözünüzü her vakit pak tutun: Arpacık iyileşene kadar göz makyajı vb. üzere şeyler yapmayın.
Kontaklar lensleri muhakkak bir vakit kullanmayın

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.