Bebeği Emzirememe Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

20.02.2021
312
Bebeği Emzirememe Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Bebeği Emzirememe Nedenlerinin birden fazla nedenleri bulunmaktadır.Bebekler dünyaya geldikleri anda emme refleksleri vardır. Bebek emzirme esnasında memeyi doğru bir şekilde kavradığında, anne sütünü göğüslerden  kolaylıkla çıkararak beslenir  . Bebeğin sağlıklı ve güçlü şekilde büyümesi için yeterli süt alması için emerek anne vücudunda  süt  oluşturmasını ve sürdürmesini sağlar.

Bebekler Neden Emmez? Ne Yapmalı?

Yeni doğan bebek anne sütü emmiyorsa ciddi beslenme problemleri ortaya çıkabilir. Bunun için doktorunuzdan mümkün olan en kısa sürede yardım almanız önemlidir.

Bebeklerin emmeme nedenlerini sıralayacak olursak ?

  • Bebekler çok aç olduklarında, aşırı yorgun olduklarında huysuzlanarak emzirme durumunu zor hale getirebilir. Bunun için zamanlama karına dikkat etmelisiniz. Bebek memeyi kavramadan hemen önce   birkaç damla anne sütünü göğsünüzün  sıkın. Sütün kokusu ve tadı bebeğinizi beslenmeye teşvik edebilir.
  • Yeni doğmuş bebeğinizin yapmak istediği tek şey uyumaksa, emmek istemeyebilir. Bebeğiniz emzirme için uyanmazsa, onu en az iki ila üç saatte bir uyandırın . Konuşarak, bezini değiştirerek onları uyandırmaya çalışın. Özellikle annenin yorgun olduğu gece saatlerinde, 2 saat aralıklarla hatırlatmalar sağlamadır. Anne uyuduğu taktirde, uyumaya eğilimli bebek aç da olsa bütün gece uyuyabilir.
  • Göğüsleriniz fazla sütle dolduğunda meme uçları düzleşir, bebeğiniz emmekte zorlanabilir. Emzirme haline başlamadan önce biraz anne sütünü pompalayarak veya elle sağarak meme uçlarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu, bebeğinizin kavramasını kolaylaştıracaktır.
  • Meme uçlarının genetik olarak düz ya da içe dönükse bazı bebekler için emmek  zorlaştırır. Bu durumlarda meme ucu koruyucusu temin edebilirsiniz.
  • Erken doğum kaynaklı bebeklerin ağzı küçük olduğundan iyi bir kavrama elde etmeyi zorlaştırır . Meme emerken çok çabuk yorulabilirler. Biraz büyüyene kadar anne sütünü pompalayarak vermenizi tavsiye ederiz.
  • Bebekte dil bağı olabilir. Dil bağı  ile doğan bebeklerde , dilin altındaki ufak bir et parçası ile ağzın alt kısmına dili birleştiren doku. Dil bağı olan bir bebek, dilini rahat bir şekilde oynatamayacağı için emme refleksinde sorun olabilir. Yeni doğan bebeğiniz emme sorunları yaşıyorsa ve bir dil bağı olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuza bildirin. Bebeğinizi durumu teşhis etmek için eğitilmiş bir uzmana sevk etmeleri gerekecektir.

Emzirememe Sorunları Nedir?

Emzirme ile ilgili sorunlar bebeğin beslenmesini ciddi şekilde engelleyebilecek gibi, annede emzirmeye olan güveni azaltabilir ve erken sütten kesilmeye kadar yol açabilir .

Emzirme ile ilgili sorunları hem anneyi hem de bebeği etkiler. bunlar;

  • Yeterli süt almayan bebekler yavaş kilo alabilir ve hatta kilo bile verebilir . Bebekte ciddi sağlık problemlerine neden olur.
  • Yeni doğan bebeklerin en büyük problemi sarılık olma riskleridir. Doğru miktarda sık sık anne sütü alan bebeklerin, sarılık durumunu çok kısa sürede atlattığı bilinmektedir.
  • Anneler yeterli şekilde emzirmedikleri zaman, göğüslerde büyüme meydana gelerek  süt kanalları tıkanır, bu durum ağrılı göğüs rahatsızlıkları geliştirebilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.