Bebek Bezleri El Yakıyor

30.08.2021
47
Bebek Bezleri El Yakıyor

CHP’nin, bebek sahibi olmanın maliyetindeki artışı göz önüne seren raporun ikincisini yayınlandı. Buna göre, son 6 ayda, bebek ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizlik masraflarında ortalama yüzde 12’lik bir fiyat artışı olduğu belirtildi. Bu artışın son bir buçuk senede yüzde 61 gibi olağanüstü bir düzeyde olduğu vurgulandı. Astronomik artış bebek bezinde yaşandı.

Hamile olarak katılmış olduğu seçimlerde, CHP’den Ankara milletvekili seçildikten kısa bir müddet sonra ikinci kez anne olan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Türkiye’de bebek sahibi olmanın maliyetlerini içeren ‘Çocuk sahibi olmak lüks oldu’ raporunun ikincisini hazırladı. Taşcıer, ilk raporunu Mayıs ayında yayınlamıştı. Taşcıer, “Artan bebek bakım masraflarının, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği özelinde, Mayıs 2019’dan Mayıs 2020’ye ne oranda arttığını tespit edebilmek için gerçekleştirdiğim inceleme çalışması, son altı aydaki durumu görmek için yenilenmiştir. Yeni çalışma Mayıs 2020’den Aralık 2020’ye olan artışları gözler önüne sermektedir” dedi.

BEZDE ARTIŞ % 140

Taşcıer aynı marka ve aynı satıcıların maliyetlerinı baz alarak hazırlamış olduğu raporunda şunlara dikkat çekti:

Bebek bakımı için en büyük gereksinimlerin başında gelen bebek bezinin fiyatı gün geçtikçe artmaktadır. İki marketteki bebek bezlerinin maliyetleri kıyaslandığında son 6 ayda yüzde 17,5’lik bir artış gerçekleştiği görülmektedir. Son 18 ayda artış oranı ise yüzde 140.

Hem 350 gramlık bebek sütü hem de yine 350 gramlık devam sütü son 6 ayda yüzde 19’luk bir artış görmüştür. Son bir buçuk senedeki artış oranı ise yüzde 50.

MAMADA ARTIŞ % 32

Mama maliyetleri da yüzde son 6 ayda yüzde 6,5’lik artışla ailelerin ekonomisini zorlamayı devam ettirmektedir. Bir markanın marketteki 120 gramlık meyve püreli mamasının fiyatında son 6 ayda bir artış gözlenmezken, diğer bir markanın 125 gramlık maması anne bebek ürünleri mağazasında yüzde 13 artmıştır. Bu ürün grubunda son bir buçuk senedeki artış oranı ise yüzde 32.

Şampuanda oransal olarak son 6 aydaki artış yüzde 25 olurken, son 18 ayda artış ise yüzde 67. Kremler kaleminde son 6 aydaki artış oranı yüzde 11 olurken, son bir buçuk senede ise yüzde 34 artış olmuş.

Emziren annelerin kullanmış olduğu göğüs petlerin fiyatı son 6 ayda yüzde 19, son bir buçuk senede ise yüzde 55 oranında arttı.

Kaynak: hurriyet.com.tr

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.