Bebek Havuzu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

18.07.2020
527
Bebek Havuzu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcak yaz günleri tüm canlılar için adeta çekilmez bir hale geliyor. Bebeğinize sıcağı en az şekilde hissettirmek ve onunla eğlenceli vakit geçirmek için şişme bebek havuzu alabilirsiniz. Peki Bebek Havuzu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek havuzları, farklı farklı boy ve ebatlarda satılmaktadır. Doğru şişme bebek havuzu tercih etmeniz, bebeğinizin sağlığı ve güvenliği açısından olumlu olacaktır. Bebek Havuzu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli bu yazımızda, şişme bebek havuzlarının nasıl kullanılacağını ve alırken nelere dikkat edileceğini yazacağız.

Şişme Bebek Havuzu Nasıl Kullanılır?

Havuzun yüksekliği ile bebeğinizin oturduğu anki boy yüksekliği dengeli olmalıdır. Havuzun içerisindeki su boyu, bebeğiniz oturduğu anda ki karın yüksekliğini geçmemeli. Bu tür şişme bebek havuzları, kesinlikle ebeveyn kontrolünde kullanılmalıdır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise güneşin tam altında kullanılmamasıdır.

2 yaşından küçük bebeklerin şişme bebek havuzlarına girmesi önerilmemektedir. Çünkü bebekler kendilerini su kaçmasından ve yutmasından koruyamamaktadır. Bebeklerin ortalama havuzda kalma süresi ise 40 ile 60 dakika arasında sınırlandırılmalıdır.

Havuz suyu sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Havuz suyu sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Havuz suyu sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan yönetmelikte ideal bebek havuz suyu sıcaklığı 28-29 derecedir. Bebeğinizin üşümemesi için bu su sıcaklığını 29-31 derece arasına çıkarabilirsiniz. Hava her ne kadar sıcak olursa olsun, havuz içerisindeki sus tamamen soğuk su olmamalıdır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Havuzu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? sorusu kafanızda soru işareti olarak kalmasın diye bu soruya yanıt verelim istedik. Bebekler için şişme havuz alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey havuzun en ve boy oranıdır. Bebeğiniz oturduğu zaman havuzun içerisine tamamen gömülmemeli. Keza Covid-19 tedbirlerine uymak için bebeğinize tek kişilik havuz almanızı öneriyoruz.

Bebeklerin ciltleri, yetişkinlere nazaran daha hassastır. Dolayısıyla şişme bebek havuzlarının tek kişilik olması daha sağlıklıdır. Bebek havuzu satın almadan önce havuzu şişirip patlak var mı diye kontrol ettirmenizde fayda var. Zira satıcılar ürünü sattıktan sonra yeniden bu tarz ürünleri iade almıyor. Tüketicinin sonradan patlattığı düşüncesi oluştuğu için bu tarz ürünleri almadan önce şişirip kontrol ettirin. Bir başka konu ise havuzun tabanının yumuşak ve şişmesi gerekiyor. Çocuk havuzlarında şişmeyen tabanlı havuzlar bulunuyor. Bu havuz tipleri bebekler için uygun değildir. Alt tabanının şişmesi bebeğinizin güvenliği için daha iyi olacaktır. Bebek havuzu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de havuz tabanının kaygan olmamasıdır.

Bu makaleyi hazırlamada yardımcı olan Dr. Vildan Özcan‘a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.