Bebek Parmak Emmeyi Nasıl Bırakır?

21.11.2020
677
Bebek Parmak Emmeyi Nasıl Bırakır?

Bebeğiniz sürekli parmağını emiyorsa ve bunu bir süredir yapıyorsa, Bebek Parmak Emmeyi Nasıl Bırakır? sorusuna yanıt arıyorsunuzdur. Bir alışkanlık olan parmak emme, kolay kazanılabilen fakat zor bırakılabilen bir durumdur.  Bazı alışkanlıklar, ana kanından çocukluğa uzanan bir dönemi kapsar. Bunlardan en sık karşılaşılan durum ise parmak emme alışkanlığı olmuştur. Emme alışkanlığı anne kanında başlayan bir süreci kapsayabilir. Anne karnında kazanılan bu alışkanlık, doğumdan sonra da kullanılabilir. Genellikle bebeklerde görülen bu alışkanlık çoğu zaman bebeğinin acıktığını düşündürür.

Bebek Parmak Emmeyi Nasıl Bırakır?

Bebek Parmak Emmeyi Nasıl Bırakır? sorusu aslında açıklanması zor bir soru değildir. Parmak emme nasıl bıraktırılır? diye çaresizliğe kapılmayın. Çünkü bu durumun hemen hemen her ebeveyn’in başına gelmekte. Adım adım Bebek Parmak Emmeyi Nasıl Bırakır? sorusuna yanıt verelim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Bebeğiniz parmağını emiyorsa, kendini rahatlatmak istiyordur. Bebekler neden parmak emer? sorusuna yanıtı uzmanlar tarafından sakinleşmek ve rahatlatmak için emdiği söyleniyor. Bebeğe parmak emmeyi bıraktırmak için ne yapılır? sorusuna yanıt verelim.

  • Diş Kaşıyıcılardan Faydalanın

Bebeğiniz dokunduğu yerlerdeki mikropları her insan gibi elinde biriktirir. Dolayısıyla bebeğin parmak emmesi, mikropları direk ağız yoluyla vücuduna almasını sağlar. Diş kaşıyıcı ve benzeri silikon tarzı yumuşak ürünler, bebeğin parmak emme alışkanlığını sona erdirebilir.

  • Daha Fazla İlgilenin

Bebeğinizin sürekli parmağını emiyorsa, onunla daha fazla ilgilenin ve vakit geçirin. Bebekler kendilerini rahatlatmak için parmaklarını emmeyi tercih eder. Zira bu durumu en çok uyurken parmaklarını emen bebeklerde görürsünüz. Uyurken parmak emmek, bebeğin kendi içerisinde yaşadığı duruma göre rahatlattığı gerekçesiyle emilir. 3 yaşından büyük bebekler, aile içi sorunlara ve benzeri olumsuzluklara karşı emme alışkanlığı kazanabilir. Bu alışkanlığı kazanmaması için sorunlardan uzak tutun.

  • Cezalandırmayın

“Kaş yaparken göz çıkarmak” değimi oldukça bilinmektedir. Dolayısıyla bebeğinize alışkanlığını kaybettireyim derken daha fazla zarar vermeyin. Bebeğe parmak emmeyi bıraktırmak için onu cezalandırmayın aksine ödüllendirin. Çünkü ödül almak, bebeğinize teşvik sunar. Dolayısıyla ödüllendirileceğini bilen bir bebek, o alışkanlıktan vazgeçebilir.

  • Dikkatini Dağıtın

Bebeğiniz parmağını emiyorsa iyi bir gözlemci olmanızda fayda var. Zira bebeğiniz parmağını emdiği sırada onun dikkatini dağıtarak bu alışkanlığın kalıcı hale gelmesini engelleyebilirsiniz.  Bebeğin parmak emmesini engellemek için doğru zamanda doğru hamleler yaparak dikkatini dağıtmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.