Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözümler

07.02.2021
261
Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözümler

Burun tıkanıklığı genel olarak tüm bebeklerde görülebilen bir durumdur. Nefes alıp vermede zorluk yaşanmasına sebep olur. Bebekte gerginlik ve huzursuzluk yaratan burun tıkanıklığının birçok farklı nedeni olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

 • Bebeklerde burun tıkanıklığına sebep olan en önemli unsur soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen üst solunum yolu enfeksiyonudur.
 • Birtakım alerjik reaksiyonlar da burun tıkanıklığı oluşumunu tetikleyen etkenlerden biridir.
 • Bebeğin burnunda, doğumdan itibaren bulunan bir yapısal bozukluk durumunun, beraberinde burun tıkanıklığını getirmesi oldukça muhtemel bir durumdur.
 • Geniz eti de bu tıkanıklığa sebep olan bir diğer faktördür.
 • Nem dengesi yeterince sağlanmamış ortamlar da bebekte burun tıkanıklığı oluşumuna sebep olur.
 • Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin, diğer bebeklere oranla çok daha fazla burun tıkanıklığı yaşadığı bilinir.
 • Sma olarak da bilinen sinir ve kas sistemi hastalığı bulunan bebeklerde, burun tıkanıklığı sorunu sıkça görülür. 
 • Burun tıkanıklığını tedavi amaçlı kullanılan burun damlalarının gereksiz ve fazla kullanımı da tedavinin aksine daha büyük sorunlara yol açarak tıkanıklığın ilerlemesine neden olabilir.
 • Tiroid hormonunun yeterli miktarda çalışmıyor olması da bir diğer burun tıkanıklığı sebebidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisinde Kullanılan Bitkisel İçerikli Çözümler

Tedavi edilmediği takdirde sadece nefes alıp verme konusunda rahatsızlık oluşturmakla kalmayan burun tıkanıklığı, başka birçok hastalıkları da beraberinde getirebilir. Yenidoğan bebekleri için kimyasal içerikli ilaçlardan ziyade doğal ve bitkisel içerikli çözümler arayan ebeveynler için uygulayabilecekleri birtakım yöntemler bulunur. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Bitkisel Karışım

 • Bitkisel Karışım İçin Gereken Malzemeler:

1 tatlı kaşığı deniz tuzu

1 tatlı kaşığı sıvı propolis (Alkolsüz)

1 çay kaşığı kadar bitkisel gliserin 

1 çay kaşığı sodyum bikarbonat

1 litre içme suyu

1 adet burun temizleme aparatı

 • Bitkisel Karışımın Hazırlanışı:

Cam bir şişeye 1 litre içme suyunu koyun ve diğer tüm malzemeleri içine katarak tuz iyice eriyene dek karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra kullanım süresi boyunca oda sıcaklığında muhafaza edin. Sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 kez kullanabileceğiniz bu karışımı burun temizleme aparatına doldurarak bebeğinizin her iki burun deliğine de uygulayın. Tıkanıklığın iyileşme durumuna göre en az 3 ya da 4 günlük düzenli kullanım sonrası, bebeğinizdeki burun tıkanıklığının tamamen düzeldiğini göreceksiniz.

 • Buhar Etkisi

Bebeğinizdeki burun tıkanıklığını tedavi etmek için ortamdaki nem dengesinin doğru biçimde ayarlanması çok önemlidir. Bunu sağlamak için evde kullanabileceğiniz bir buhar makinesi satın alabilir ya da kendi imkanlarınızla doğal bir buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey sıcak su olacaktır. Bebeğinizi 5 dakika boyunca yüksek sıcaklıktaki bir suyun etkisiyle buhar dolu olan bir banyoda bulundurmanız, bebeğinizin burun tıkanıklığının giderilip rahat nefes alabilmesi için yeterli olur.

 • Anne Sütü

Her derde deva olan mucize besin anne sütü, bebeğinizin burun tıkanıklığı sorunu için de oldukça iyi ve en önemlisi doğal bir ilaçtır. Bebeğinizi gün boyu sık aralıklarla emzirmeniz onu rahatlatır ve çok daha çabuk iyileşmesini sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.