Bebek Gelişimi

Bebeklerde büyüme atak haftaları

Bebeğinizin belirli bir haftadan sonra tavırlarında ve hareketlerinde değişiklik gözlemleniyorsa müjde! Bebeğiniz büyüyor. Sebepsizce ağlamalar, iştahsızlık, halsizlik, ve uykusuzluk gibi benzeri durumlar, çoğu zaman bebeğinizin büyüme atakları geçirdiği anlamına gelmektedir. Bebeklerde büyüme atak haftaları isimli yazımızda, hafta hafta atak takvimini paylaşacağız.

Bebeklerde büyüme atak haftaları

bebeklerde atak dönemleri

Doğumdan itibaren ilk 4 hafta, bebeklerde büyüme atağı pek görülmez.

  • 5.hafta (ilk atak)

5 haftada gerçekleşen ilk büyüme atağı, bebeğinizin duyularının geliştiği ilk atak dönemidir. Bebeğiniz gördüğü kişileri tanımaya başlar ve tebessüm edebilir. Gözlerini daha dikkatli açarak nesneleri tanımaya ve seçmeye başlar. Çevredeki seslere karşı daha duyarlı olur ve sesleri dinlemeye başlar.

  • 8. hafta (ikinci atak)

8. haftada başlayan ikinci büyüme atağı, bebeğinizin kendisini ve çevresini tanıması konusunda gelişimini sağlar. Daha çok dokunma ve işitme alanında kendisini geliştirmeye başlayan bebek, etrafındaki renkleri, gölgeleri ve ışıkları seçebilir. Aynı zamanda çevresinde istemediği şeyleri itmeye ve uzaklaştırmaya çalışır.

  • 12. hafta (üçüncü atak)

Daha çok ağlama, iştahsızlık ve huzursuzluğun yaşandığı dönem olarak bilinir. Aynı zamanda bu dönemde uyku problemi de yaşanabilir. İkinci atak dönemini bitiren bebekler, üçüncü atak döneminde nesneleri daha çok tanımaya başlar ve biberon emzik gibi şeyleri verdiğiniz zaman güzel tepkiler verebilir.

  • 19. hafta (dördüncü atak)

Bebeğiniz dördüncü büyüme atağında, daha çok olayların farkına varacaktır. Kendi isimini seslendiğiniz zaman size dönüp bakmasına artık şaşırmayın. 19. hafta atak dönemini geçiren bebekler artık daha kolay nesneleri kavrayabilir, el değiştirebilir ve onları atabilir. Aynı zamanda korku ve mutluluk gibi duyuların farkına varabilirler.

  • 26. hafta (beşinci atak)

Beşinci atak dönemine giren bebekler artık sizinle ilişki kurmaya başlayabilir. Mesafe ve nesne kavramını tam olarak anlayabilir. Bebeğiniz ağzını kullanarak baloncuk çıkarıyorsa korkmayın; Kendisini keşfediyor ve keşfetmeye çalışıyor. Aynı zamanda bebeğinizin beşinci atak dönemi önemlidir. Sizin hareketlerinizi anlayabilir ve taklit edebilir.

  • 46. hafta (altıncı atak)

Anlama kabiliyetinin en geliştiği dönem olarak nitelendirilebilir. Bebeğiniz artık televizyonun kumanda ile açıldığını, buz dolabının kapağını açınca açıldığı gibi olayları anlayabilir. Beslenme sırasında kaşığı kendi ağzına götürmeleri artık görülebilir.

Bebeklerde büyüme atak dönemlerinde görülen tavır veya değişiklikler hakkındaki yazımızı okuyanlar,  Baby Shower nasıl yapılır? isimli içeriğimize de göz atabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı