Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Çözümleri

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Çözümleri

BEBEKLERDE CİLT KURULUĞU SIK GÖRÜNEN PROBLEMLER ARASINDA

Yeni doğan bebeğinizde doğduktan sonra da seyreden cilt kurulukları gözlemlenecektir. Bu cilt kurulukları vücudun çeşitli yerlerinde yoğun seyredebilir. Yanak bölümünde bacak, göğüs sırt bölgeleri gibi yerlerde daha yoğun veya daha seyrek seyredebilmektedir. Bebeklerde cilt kuruluğunun çok görünen bir durum olduğunu bilip panik yapmadan çözüm yoluna gitmeniz tavsiye edilmektedir.

KURU CİLTİN SEBEPLERİ BİRÇOK SEBEBE DAYANDIRILABİLİR

Kuru cildin bebeğin gelişiminden kaynaklı olabileceği gibi fikirde yoğunlaşmamakta fayda var. Genetik sebepler bile çocuğun cilt kuruluğuna etken olabilmektedir. Anne veya baba kuru cilde sahip olabilir veya ömrünün bir yerinde böyle bir ciltle yaşamak zorunda kalmış olabilir. Anneden baban kalıtsal olarak düşünülebilmektedir. Dışarıdan gelen etkenler su, deniz suyu, havuz suyu gibi etkenler bebeğin cildinin kurumasına sebep olabilmektedir. Bebeğiniz doğmadan önce bebekler için üretilen birçok krem, şampuan, bebek yağı gibi kozmetik ürünlerde bebeğin cildine dokunabilmektedir. Bu çoğu zaman deneme yanılma yoluyla sonuca giden bir süreçle çözüme kavuşur. Çocuğunuzun doktoru veya cilt uzmanına danışarak isabetli kozmetik ürünleri bulmanız tavsiyedir. Hormon kaynaklı kuru ciltlerde bebeklerde sık görülebilmektedir. Yeni doğan bebeklerin büyük çoğunluğunda görülen cilt kurulu temelinde bağışıklık sistemine kadar gidebilecek sorunlar oluşturabilmektedir. Cilt kuruluğunun önüne geçmek isteyenler için ilk önce doğal yollarla çözüm yollarına yönelmeniz bebekler için önem taşıyan bir hamle olacaktır.

KURUYAN BEBEK CİLDİNE DOĞRUDAN İYİ GELEN ETKENLER

Aslında asıl sebebin bebeğin cildinin nefes aldığı ortamlarda ki nem değişkenliği diyebiliriz. Evimizde bulunan peteklerin fazla ısı durumunda burnumuzda yaptığı kuruluktan yola çıkarak sizler de fazla sıcağın bebeğinizde cilt kuruluğuna sebebiyet vereceği sonucuna ulaşabilirsiniz. Fazla ısı veya fazla ısıdan normal sıcaklığa geçişlerde ki dengesizlik bebeğinizde cilt kuruluğuna sebep olan en önemli etkendir. Çok sıcak ortam yapayım bebeğim üşüyüp hasta olmasın gibi gerekçeleriniz size bebekte cilt kuruluğu olarak dönebilir. Sıcak ortam bebeğinizde cilt kuruluğuna sebep olacağı gibi, sıcak duş aldırmanız durumunda da bebeğinizin hassas cildi buna tepkime yapacaktır. Bebeğin alacağı suyu sıcak yapmamak ve sık duş aldırmamak önemli etkenler arasındadır. Bebeğinizin cildinin nemlenmeye özen gösterilmesinin farkına varmanız gerek. Kullanılan kozmetik ürün seçimine dikkat ederek, bebeğinizin giydiği eşyaları özenli, düzenli yıkama ve doğru deterjan seçimine kadar giden yolla dışardan gelebilecek cilt kuruma ihtimallerine karşı koruyabilirsiniz. Yine duş sonrası bebeğinizin üstünü iyice kuruladığınıza emin olmalısınız. Aksi takdirde kendi kendine üzerinde kuruyan damlacıklar kuruma etkisini arttıracaktır. Yaz ayları da bu sıcak ortama destekleyici etken olabileceğinden yaz aylarında bebeği sıkı giydirmekten vazgeçip cildin nefes almasını sağlamak önemlidir.

BEBEKLERİN CİLDİNE İYİ GELEN ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ

Her zaman tavsiye ettiğimiz gibi cilt doktoru veya çocuğunuzun kendi doktoruna danışarak cilt kuruluğunu aşmanız tavsiye edilir. Her yerde ve herkesten duyacağınız zeytinyağı mucizesi desteklemediğimiz bir tedavi yöntemidir diyemeyiz. Ancak, zeytinyağının asit oranının bebek cildine zara verdiğine inanan uzmanlar olduğunu da aklımızdan çıkarmamak gerekiyor. Dış etkenlere dikkat ederek, bebeğinizin kuru cildine bir uzmana danışarak çözüm bulmanız tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.