Bebeklerde Devinimsel Beceriler Nasıl Desteklenir?

27.08.2021
53
Bebeklerde Devinimsel Beceriler Nasıl Desteklenir?

Kaba motor beceriler, kol, bacak ve kasların kullanımında bir hayli önemli. Diğer bir taraftan da ince motor beceriler, el ve parmak gibi daha küçük hareketleri içerir. Oyunlar, her ikisini desteklemede önemli bir konuma sahip. İşte tavsiyeler…

Pedal çevirme: Bebeğinizi sırtüstü yatırın, ayak bileklerini tutun. Daha sonra yavaş ve nazik bir biçimde dizlerini hafifçe karnına doğru bükün ve tekrar uzatın. Ayrıca, onunla konuşarak ve öperek, aktiviteyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Esneme egzersizleri: Bebeğinizin oturmasına yardım edin ve karşısına uzanabileceği bir mesafede oyuncak koyup almasını sağlayın. Böylece hareket ederek onu almak için uzanır. Bunu farklı türde oyuncaklarla da deneyerek, farklı hareketler ve ağırlık tutma pratiği yapmasını sağlamanız mümkündür. Fakat oyuncakların güvenli olmasına dikkat edin. Yutma tehlikesine karşı da küçük oyuncaklar tercih etmemekte fayda var.

Engeller oluşturun: Bebekler yaklaşık 8. Aydan itibaren emekleyebilir. Emeklemeye başladığı zaman yolunu bir yastıkla kapatın ve o engeli aşması için teşvik edin. Yastık diğer tarafında oyuncaklar tutarak engeli aşmasını sağlamanız mümkündür. El ve diz üstünde hareket etmek, bebeğinizin gövde, kol ve omuz kaslarını güçlendirmesine yardımcı olur.

Kaynak:hurriyet.com.tr

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.