Bebeklerde dezenfektan kullanılır mı?

28.08.2020
491
Bebeklerde dezenfektan kullanılır mı?

Yenidoğan bebekler dahil tüm bebeklerde dezenfektan kullanımı nasıl olmalıdır? sorusuna sizler için yanıt verelim. Bebeklerin cildi, yetişkinlere nazaran daha hassas ve tazedir. Bu sebeple gün içerisinde, özellikle çalışan anne ve babaların sık sık kullandığı ve bir süre daha kullanmaya devam edeceği el ve vücut dezenfektanlarının bebeklerde kullanımı nasıl olmalıdır?

Bebeklerde dezenfektan kullanılır mı?

Yenidoğan bebekler dahil olmak üzere tüm bebeklerde dezenfektan kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise yüksek derecede dezenfeksiyondan kaçınılmalıdır. Yetişkin insanların cilt ve derilerine uyguladığı dezenfeksiyonlar ile bebeklerinki aynı değildir. Dezenfekte edilen bölgenin bir süre göz ve ağız ile teması kesinlikle engellenmelidir.

BEBEKLER DEZENFEKTAN KULLANIMI YETİŞKİNLERE NAZARAN ÇOK DAHA AZ OLMALIDIR. 

Dezenfekte edilen ürünler bebeklere verilebilir mi?

Yetişkinler tarafından dezenfekte edilen ürün veya ürünler bebeklere verilebilir. Burada ise dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi ise ürün dezenfekte edildikten sonra bebeğe hemen verilmemesidir. Dezenfektanlar yüksek derecede alkol ve kimyasal içermektedir. Ağız ve gözle teması durumunda en acil şekilde doktora başvurulması gerekmektedir. 

Bebek oyuncakları veya ürünleri nasıl dezenfekte edilir?

 

Bebek oyuncakları veya ürünleri nasıl dezenfekte edilir?

Bebeklerin cildine uygulanan dezenfektan miktarı kadar bebek oyuncakları ve ürünleri dezenfekte edilebilir. Dezenfekte edilen ürünler bebeveynlerin dikkatli kontrolü ile bebeklere verilmelidir.

Bebeklerde kullanılması gereken dezenfektanlarda hangi özellikler bulunmalıdır?
  • Bakteri ve virüslere karşı etkili olması
  • En az %80 alkol oranına sahip olması
  • Üstün cilt koruma sistemine sahip olması
  • Düzenli kullanımda etkili olması özelliği

Önemli bilgi: Dezenfektanların içerisinde yüksek derecede alkol ve kimyasal bulunduğu için, çocukların ve bebeklerin ulaşamayacakları yerlere koyulması gerekmektedir. Göz veya ağız ile teması durumunda en hızlı şekilde doktor kontrolü yapılmalıdır. Bebeklere dezenfekte edilen ürün veya oyuncaklarının verildikten sonra, bebeğin ağzına götürmemesi konusunda dikkat edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.