Bebeklerde Dil Bağı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

24.02.2021
510
Bebeklerde Dil Bağı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dil bağı, yeni doğan bebeklerde, dilin hareket etmesini kısıtlayan, dilin altından ağız içine bağlayan ufak bir parçadır. Dil bağı ile, dilin alt ucundan, ağzın alt tabanı bağlandığı için emzirmeye engel olabilmektedir. Dil bağı olan biri, tedavi edilmediğinde dilini çıkarmakta güçlük çekebilir, aynı zamanda çocuğun yemek yeme, konuşma ve yutma şeklini de etkileyebilmektedir. Bazı durumlarda ise hiçbir sorun yaratmazken, bazı vakalarda düzeltme için basit bir cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Bebeklerde Dil Bağı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizde dil bağı olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki kontrolleri sağlamalısınız.

Dili ağız içerisinde oynatırken, aşağı yukarı ya da sağa sola hareket ettirme güçlüğü yaşanır.

Bebek dilini dışarı çıkaramayabilir.

Dil bağı olduğunda, dilin alt kısmında damarlı ya da kalp şeklinde parça gözlemlenir.

Bebeğiniz ile emzirme esnasında ciddi sorun yaşıyorsanız dil bağından şüphelenebilirsiniz.

Bebeklik çağında dil bağı olan bebeklerde, sorun yaşamayabilirsiniz. Sonrasında çocukluk döneminde, yemek yiyememe, konuşamama, dili arka dişlere götürememe gibi sorunlar ile çocuk doktoruna göstermenizde fayda olacaktır.

Aynı zamanda bu genetik bir durum olabilmektedir. Kendi dil bağınızı da kontrol edebilirsiniz.

Bebeklerde Dil Bağı Nedenleri?

Dil yapısı, tüm organlar gibi anne karnında oluşumunu tamamlayarak, dilin serbest hareket etmesine izin verir. Dil bağı var ise dil altına bağ oluşturarak ağız alt tabanına bağlı kalır. Bazı dil bağı durumları genelde belirli genetik faktörlerle ilişkilendirilmiş olsa da, çoğu zamanda nedeni bilinmemektedir. 

Bebeklerde Dil Bağı Nelere Sebep Olur?

Dil bağı, emme, yemek yeme, konuşma ve yutma şeklini etkilediği gibi en çok da farkında olmadan ağız, çene gelişimini ciddi derecede etkilemektedir.

Yeni doğan bebeklerin anne sütü ya da biberon ile beslenmesi sırasında emme sorunu oluşabilir. Bebekler emerken dilini alt diş etinin üzerinde tutar. Dili doğru şekilde hareket ettiremediğinde, meme ucunu emmek yerine çiğneyerek beslenmeye çalışacaktır. Bu durum anne de meme ağrısına, bebekte beslenme sorunlarına, emme yeteneğinin ortadan kaybolmasına sebep olur. Yetersiz emzirme ve yetersiz beslenme doğrultusunda bebek gelişimi sorunları yaşanır.

Dil Bağı olan bazı çocuklar konuşma zorlukları yaşayabilirler. Özellikle “t”, “d”, “z” “s,” “h,” “r” ve “l” gibi belirli sesleri çıkarırken zorluk çekmektedir. Konuşma problemi, çocuğun psikolojik gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir.

Dil bağı olan büyük çocuklarda ya da yetişkin bireylerde dil bağı, dişlerdeki yiyecek artıklarının temizlenmesini zorlaştırabilir. Normalde dil hareketleri ile ağız içinde bulunan yiyecekleri temizleriz. Bunu yapamadığımız durumlarda diş çürümesine ve diş etlerinin diş eti iltihabına neden olur. Dil bağı ayrıca, alttaki iki dişin arasında boşluk oluşmasına da yol açabilir. Aynı zamanda, dondurma yeme, dudaklarını yalama, öpüşme ya da öpme  gibi hatta üflemeli çalgı çalma gibi faaliyetlerde zorluklar yaşanabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.