Bebeklerde Hijyen Eğitimi Ve Temel Bakım Rehberi

05.01.2021
260
Bebeklerde Hijyen Eğitimi Ve Temel Bakım Rehberi

Bebeklerde Banyo

Bebeklerde hijyen eğitiminin ilk basamağı bebeklerde banyo gelmektedir. Bebeğin anne karnında geçirdiği 9 ay boyunca su, doğal ortamını oluşturdu. Bebekler bu nedenle genelde banyo yapmayı sever. Banyo zamanı aynı zamanda birbirinizi tanımak, gülümsemek, sarılmak için bir fırsattır. Ne kadar sakin ve kendinizden emin olursanız, o kadar rahat bir banyo süreci yaşanacaktır.

Yeni doğan bebeğinizi her gün yıkamanıza gerek yoktur. Her 2 veya 3 günde bir banyo yeterlidir. Kulaklarını, boynunu, ardından koltuk altlarını ve ellerini temizleyin. Cinsel organları ve kalçayı yıkayarak bitirin.

Yeni doğan bebeğinizi yıkarken kalçalarını, cinsel organlarını ve ellerini temizlemek dışında sabun kullanmanıza gerek yoktur. Ardından yumuşak, kokusuz bir sabun veya sabun içermeyen bir temizleyici (bazen sintit veya dermatolojik kalıp olarak adlandırılır) kullanın.

Bebeğiniz büyüdükçe cildi kuru olma eğilimindeyse, onu her 2 veya 3 günde bir yıkayın. Ayrıca banyodan sonra cildini gerekirse kokusuz baz kremle nemlendirebilirsiniz.

Bebeklerde Göbek Bakımı

Çocuğunuzun göbek deliğini her gün ılık suya batırılmış pamuklu çubukla temizleyin. Asla alkol kullanmayın. Pamuklu çubuğu dikkatlice göbek kordonunun etrafına sarın. Ardından, o bölgeyi temiz ve kuru tutmak için göbek deliğini pamuklu çubuğun diğer ucuyla kurulayın.

Bebeğinizin bezinin, temas etmemesi için göbek deliğinin altına sıkıştırıldığından emin olun. Hava izin verirse göbeğini açık bırakın.

Göbek kordonu kısmen bağlı mı ve biraz kan mı var? Merak etmeyin. Bununla birlikte, kısmen ayrılmış olsa bile kordonu çekmemek önemlidir. Tamamen iyileştiğinde kendi kendine düşecektir.

Göbek kordonu sızar ve kokarsa, çok kanarsa veya kırmızı ve şişmiş görünüyorsa, bir doktora görünün.

Bebeklerde Genital Tuvalet

Her zaman kızınızın vulvasını önden arkaya doğru temizleyin, nazikçe labia majorasını açın. Bir bebeğin labia minorasının içini temizlemeyin. Onları bakterilerden koruyan mukusu çıkarabilirsiniz.

Çocuğunuzun penisini ve skrotumunu yumuşak sabun ve suyla yıkayın. Doğumda kopmayan ve zamanla kendiliğinden açılan sünnet derisini çekmeyin. Önce onu açmaya zorlamanın tıbbi veya hijyenik bir nedeni yoktur.

Bebeğinizin alt kısmı veya sünnet derisi tahriş olmuşsa, bezini idrar veya dışkı ile kirlenir kirlenmez mutlaka değiştirin. Yıkamak için nemli havlu yerine el bezi ve ılık su kullanın. Ardından, her bez değişiminden sonra kokusuz çinko oksit merhem sürün.

Smegma Bakımı Sünnet derisi glanstan sıyrılmaya başladığında, sünnet derisinin ucundan beyazımsı salgılara benzeyen ölü hücreler çıkabilir. İğrenç ya da pislik değil, bu smegma. Sünnet derisinin altında bu tür salgılar görürseniz, onları çıkarmaya çalışmayın. Zorlamadan sadece sünnet derisinden çıkanları silin. Penisin normal gelişiminin bir parçasıdır.

Bebeklerde Burun Bakımı

Kirliliklerinden kurtulmak ve enfeksiyonları önlemek için bebeğinizin burnunu düzenli olarak temizleyin (yazın günde iki kez ve kışın günde dört kez. Bu soğuk algınlığında daha sık olabilir.). Bebeğinizin burnunu temizlemek için salin solüsyonu kullanın. Salin solüsyonu salgıları yok eder, tuzla tıkanıklığı giderir, burnu nemlendirir ve kanamayı önler.

Bez değiştirmek, bebeğinizin burnunu temizlemek için harika bir zamandır. Sırt üstü yatırın ve damlalığı nazikçe burun deliğinin ağzına yerleştirin. Damlalığın (1 ml) tüm içeriğini her bir burun deliğine koyun. Herhangi bir kurumuş salgı sıkışırsa, burun deliklerinin kenarlarını ıslak bir mendille veya bezle nazikçe silin. Yine her burun deliği için tam bir damlalık (1 ml) aşılayın. Salgılar devam ederse, aspire etmek için bir burun ampulü kullanın.

Bebeğinizin tıkalı bir burnu varsa, yemeden, içmeden veya uyumadan önce burnunu temizlemek özellikle önemlidir. Ayrıca bebeğinizle uzun bir duş alabilirsiniz. Su ve su buharı, salgıları daha sıvı hale getirebilir ve bu nedenle burnun temizlenmesine yardımcı olabilir.

Ev yapımı tuzlu su tarifi

10 ml (2 çay kaşığı) tuzu ve 2,5 ml (1/2 çay kaşığı) kabartma tozunu 1 litre (4 su bardağı) soğutulmuş kaynamış suda eritin. Oranlara bağlı kaldığınızdan emin olun.

Damlalıklı küçük bir şişeyi sıcak sabunlu suda yıkayın ve biraz tuzlu suyla iyice durulayın. Ardından bu şişeyi tuzlu suyla doldurun. Kontaminasyonu önlemek için bebeğinizin kendi biberonu olmalıdır.

Hazırlanan solüsyonun geri kalanını temiz, kapalı bir cam kapta buzdolabında 7 güne kadar saklayın. Hafta boyunca bebeğinizin biberonunu bu solüsyonla dolduracaksınız. Çocuğunuzun burnuna soğuk su girmesini önlemek için küçük şişeyi oda sıcaklığında tutun.

Bebeklerde Göz Bakımı

Bebeğinizin gözlerini hep dış köşesine hem de gözün iç köşesinden temiz bir nemli bez ile temizleyin. Her göz için farklı bez parçaları kullanın. Bu, küçük bir enfeksiyonun yayılmasını önleyecektir.

Bebeğinizin gözünün bir köşesi düzenli olarak beyaz veya sarımsı akıntıyla kaplı mı? Bunun nedeni muhtemelen gözyaşı kanalının henüz tıkalı olmamasıdır. Bu birkaç ay içinde düzelecektir.

Gözün köşesinde, gözün altında kızarıklık ve sıcaklık veya irin fark ederseniz, bir doktora görünün.

Bebeklerde Saç Bakımı

Bebeğinizin kafasını haftada en fazla bir veya iki kez yumuşak sabun veya küçük bir bebek şampuanı kullanarak yıkayın.

Çocuğunuzun kafa derisinde sarımsı kabuklar var mı (“şapka” veya baş seboresi olarak adlandırılır.)? Bu kabuklanmaları gidermek için bebeğinizin saçını hafif bir şampuanla yıkayın ve kabuklarını gevşetmek için bir tarak kullanın. Ayrıca saç derisine biraz mineral, badem veya zeytinyağı sürüp birkaç saat sonra saçlarını tarayabilirsiniz.

Bebeklerde Tırnak Bakımı

Bebeklerde el hijyeni de çok önemlidir. Yeni doğmuş bir bebeğin hayatının ilk günlerinde tırnaklar tamamen cilde yapışıktır ve aynı zamanda cildi kesme riskiniz olduğu için onları kesmemelisiniz.

Kesmeden önce tırnakların yeterince uzun olmasını bekleyin. Ardından, bunu yapmak için iyi bir zaman seçin: örneğin, çocuğunuzun banyosundan sonra, çocuğunuz sakin ve rahat olduğunda ya da uyurken.

Ayak tırnaklarını unutmayın. Şekillenmelerini önlemek için, köşeleri nispeten uzun kalacak şekilde düz, yan yana kesin. Bununla birlikte, bebeğinizin kendini kaşımaması için tırnakların köşelerini hafifçe yuvarlatmanız önerilir.

Bebeklerde Diş Bakımı

Yeni yürümeye başlayan çocuklar dişlerinin fırçalanmasını sevmezler. Bebeğinizin bu hijyenik önlemlere alışması için su içtikten sonra diş etlerini dişleri çıkmadan önce nemli, temiz bir bezle temizleyin.

İlk dişiniz çıkar çıkmaz günde iki kez fırçalamaya başlayın. Daha fazla konfor için bir kanepede, yatakta veya yere oturun. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve başını uyluklarınıza dayayın.

Ayağa kalkar kalkmaz, ikiniz aynanın önünde durun. Onu bir sandalyeye oturtun ve arkasında durun. Serbest elinizle dudaklarından birini geriye iterek başlayın, ardından dişlerini dikey olarak fırçalayın, her zaman diş etinden diş uçlarına doğru gidin.

Florürlü diş macunu kullanın. Bu tip diş macunu, diş çürümesini önlemede güvenli ve etkilidir. 3 yaşından küçük çocuklarda, kullanılan florürlü diş macunu miktarı bir pirinç tanesi büyüklüğünde olmalıdır. 3-6 yaş arası çocuklar için bu miktar bezelye büyüklüğünde olmalıdır.

Çocuğunuzu fazla diş macununu tükürmesi için teşvik edin. Ancak fırçaladıktan sonra ağzını çalkalamamalıdır. Böylece diş macununun içerdiği florür dişlerini çürümeye karşı korumaya devam edecektir.

Diş fırçanızı (veya diğer çocuklarınızın fırçasını) bebeğinizle paylaşmayın. Ailenizin üyeleri arasında bakteri bulaşmasını önlemek için kendine ait olması gerekir.

Çocuklar taklit etmeyi sevdikleri için, dişlerini fırçalamadan hemen önce önünde fırçalayın.

Diş çürümesini önlemek için bebeğinizi süt veya meyve suyu içeren bir biberonla yatağına yatırmayın.

Kaçınılması Gereken Küçük Şeyler

Bebek pudrası: Geçmişte bebeklerin altını kurutmak için sıklıkla kullanılmasına rağmen günümüzde artık bebek pudrası önerilmemektedir. Solunum problemlerine neden olabilir.

Yetişkinler için ürünler ve parfümlü sütler, köpük banyoları, sabunlar ve şampuanlar: Bebeklerin hassas cildini ve küçük kızların vulvalarının mukozalarını tahriş eder. Çok fazla kimyasal, deterjan ve katkı maddesi içerirler.Kulakları, burnu veya gözleri temizlemek için pamuklu çubuk: Salgıları daha derine itebilir ve bebeğinizi yaralayabilirsiniz. Yalnızca görünen alanları küçük, nemli bir pamuk top, el bezi veya el beziyle temizleyin. Kulakların arkasını unutmayın çünkü nem ve ter cildi çatlatabilir.

Tek kullanımlık ıslak havlular: Genellikle tahrişe neden olurlar. Bunları yalnızca sabuna ve suya erişiminiz olmadığında kullanın. Tercihen kokulu olmayan havluları tercih edin.Çok fazla güneş: 11: 00-16: 00 arası, güneş ışınlarının en güçlü olduğu dönemlerde güneşe maruz kalmanızı mümkün olduğunca azaltın. Dışarı çıktığınızda bebeğinizi gölgeye koyun, başını geniş kenarlı bir şapka ile örtün ve bacaklarını ve kollarını örtecek kıyafetler giydirin. 6 aylıktan küçük bebeklerin cildinin hassas olmasından dolayı uzun süre güneş kremi sürülmesi önerilmiyordu. Uzmanlar, bu konudaki bilimsel verileri yeniden değerlendirdikten sonra önerilerini revize ettiler. Artık, bebeği gölgede tutmak mümkün olmadığında, bebeğin cildinin giysiyle kaplı olmadığı her yere az miktarda krem ​​sürmeyi tavsiye ediyorlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.