Bebeklerde Oluşan Egzama Ve Tedavi Yöntemleri

22.02.2021
227
Bebeklerde Oluşan Egzama Ve Tedavi Yöntemleri

Bir diğer adı da atopik dermatit olan egzama, genellikle erken çocukluk dönemlerinde meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık yaygın bir cilt hastalığıdır. Derideki enfeksiyon, mantar, bakteri, virüs ve mayayla ilişkili olarak meydana gelir. Bu hastalıkta cilt çok kuru haldedir ve ciltte deri döküntüleri vardır. Bu hastalığa sahip olan kişilerde alerjenlerle temas sonucunda egzamaları daha fazla kötüleşir. Egzamayı tetikleyen unsurlar ise deterjan, sabun, losyonlar,ağır alerjen içeren şampuanlardır. Parfümler ve temizlik ürünleri de hastalığı kötü etkileyebilmektedir. Egzaması olan kişiler uzman kişiler tarafından uygulanacak tedavi yöntemlerini uygulamalıdırlar. Aksi taktirde bu durum daha fazla ilerleyebilir. Bebeklerde egzama genel olarak 5 yaşında tamamen geçme eğilimindedir. Nadiren de olsa bu hastalık uzayabilmektedir veya tekrarlayabilmektedir.

Bebeklerde Egzama İlk Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde egzama hastalığı ilk doğduğu zamandan itibaren görülebilmektedir. İlk oluştuğu yer yanak bölgesidir, daha sonra genel yayılım devam eder. Egzamanın belirtileri ise kızarıklık, sivilcelenme, döküntüler ve kabuklanmalardır. Eğer bebeğinizde bu belirtileri fark ederseniz zaman kaybetmeden çocuk doktoruna gösterip uygun tedaviye başlanmasını sağlamalısınız. Çünkü ilk etapta kızarıklık ve sivilce tarzında olan bu rahatsızlık daha sonra kaşınmalarla beraber kanayabilir ve enfeksiyon kapabilir.

Egzaması Olan Bebeklerde Tedavi Yöntemleri

Egzaması olan bir bebeğiniz varsa eğer kullandığınız her ürünün içeriğine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yüksek alerjen içeren her kimyasal bebeğinizin egzaması için tehdit oluşturuyor. Egzaması ciddi boyuta gelmemiş bebeklerde cilt bakımına dikkat edilirse eğer belirtiler azalabiliyor. Bebeğinizin kaşıntısı arttığı anlarda ılık banyo yaptırabilirsiniz. Ardından ise içeriği doğal ve kokusuz bir losyonla masaj yaparak bebeği rahatlatabilirsiniz. Ancak bebeğinizin egzaması ileri derecelerde ise antibiyotik ve ultraviyole ışık tedavisi gerekebilir.

Egzaması Olan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinizin kıyafetlerini seçerken çok dikkat etmelisiniz. Pamuklu veya pamukluya benzer olan doğal kumaş türleri seçmenizde fayda vardır.
  • Bebeğinize dar kıyafetler asla giydirmeyin.
  • Terleme egzamayı tetikleyici olduğu için bebeği kat kat giydirmeyin.
  • Bebeğinizin el ve ayak temizliği harici hiç bir yerine sabun değdirmeyin. Vücudunun kalanını ılık suyla temizlemek yeterli olacaktır.
  • Parfüm içeren deterjanlarla bebeğinizin kıyafetlerini asla yıkamayın.
  • Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken iki defa durulama yaptırın ki deterjan kalıntıları iyice arınsın.
    Bebeğin anne sütü alerjisi olup olmadığı da mutlaka değerlendirilmelidir. Eğer bebeğin anne sütü alerjisi varsa anne süt ve süt ürünlerini beslenmesinden tamamen çıkarmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.