Bebeklerde Reflü Nedenleri Ve Tedavisi

23.02.2021
227
Bebeklerde Reflü Nedenleri Ve Tedavisi

Reflü, mide asidi ve mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına verilen isimdir. Yemeklerin mideye ulaşmasını sağlayan organ yemek borusudur. Yemek borusu, yemek yerken açılır ve yediklerimiz mideye ulaşır. Diğer zamanlarda ise kaslar kasılır ve yemek borusu kapalı halde durur. Bazı bebeklerde çeşitli nedenlerden dolayı beslenme işlemi sonrası yemek borusunun kasları kasılmaz ve bebeğin ağzına mide içeriği ve tükürüğün ağzına geri gelmesi bu sebeple olur.

Bebeklerde Reflü Neden Olur?

Sebebi tam olarak bilinmese de, reflüye sebep olabilecek bilinen sebepler aşağıdaki gibidir; 

  • Kısa ya da Dar Yemek Borusu: Özofagus yapısının kısa ya da dar olduğu durumlarda mide asidinin kolayca ağza gelmesine ve yemek borunun asitten zarar görmesi mümkündür.

Diyet: Anne sütüyle beslenen bebeğin annesinin tükettiği besinlere bağlı olarak bebekte reflü olabilir. Annenin tükettiği domates, portakal, mandalina gibi besinler asit oluşumunu arttırır. Çikolata, nane ve yağlı yemekler ise yemek borusundan mideye geçişi sağlayan kasın daha uzun süre açık kalmasına neden olur. Bu nedenle de mide asidi ağza kolayca geri gelebilir.

  • Bebeğin gereğinden fazla beslenmesi: Bebeğin tek seferde çok fazla beslenmesi veya çok sık beslenmesi reflüye sebep olur. Bu nedenle bebekleri beslerken porsiyonlarına dikkat etmek gerekir. Sık ama normal porsiyonlarla beslenmesi önerilir.
  • Bebeğin pozisyonu: Bebeğin beslenme ve beslenme sonrası sürekli yatar pozisyonda olması mide içeriğinin geri kaçmasına neden olur. Böylelikle de reflü gelişir. Bebeğinizi beslerken pozisyon değiştirmeniz sorununuzu çözebilir.

Bebeklerde Reflü Tedavisi

Çoğu bebekte reflü kendi kendine geçebilen bir hastalık olduğu için tedaviye gerek kalmaz. Bebeğin kilosunda, gelişiminde ve beslenmesinde sorun yoksa destekleyici yöntemlerle bebek rahatlatılabilir ve muhtemelen ilk 6 ay ile 12 ay arasında geçmesi beklenir.

  • Bebeğin mamasının yoğunlaştırılması gerekir.
  • Bebek sık sık ve az az beslenmelidir.
  • Bebek yatarken başı yüksekte olmalıdır.
  • Bebeğe giydirilen kıyafetin beli rahat olmalı, asla karnını sıkmamalıdır.
  • Anne sütü alan bebeklerde, annenin beslenmesinden yağlı ve asitli gıdaları çıkarması önerilir.
  • Bebek uyumadan en az bir buçuk saat önce beslenmesi tamamlanmış olmalıdır.

Bu yöntemlerle rahatlamayan bebeklerde sindirim sistemini düzenleyici, mide asidini baskılayıcı ve kapak fonksiyonlarını güçlendirici ilaçlar kullanılabilir. Ancak hiç bir yöntemin etki etmediği ve uzamış reflü de cerrahi işlem uygulanmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.