Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir,Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir,Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde Süt alerjisi rahatsızlığı 0-6 aylık bebeklerin birçoğunda görülebilen bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlık genellikle inek sütü tarafından tetiklenir fakat bebek sadece anne sütüyle beslense bile bu rahatsızlık gözlemlenebilir.

Süt alerjisi, annenin yediği içtiği gıdaların emzirmesi ile birlikte bebeğin metabolizmasına geçmesiyle tetiklenen bir durumdur. Bebeğinizde süt alerjisi olup olmadığını ve bu rahatsızlığa karşı neler yapabileceğiniz tüm detayları ile yazımızda.

Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir?

Süt alerjisi, anne sütü dışında bir sütün bebeğe verilmesi sonucunda oluşur. Bu durum fiziksel sorunlara yol açabilmektedir. Yeni doğmuş bebeklere ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi gerektiği uzmanlar tarafından sık sık söylenir. İnek sütü ya da farklı sütlerin içirilmesi sonucunda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Anne sütünden farklı olarak inek sütünde bebekler için uygun olmayan bazı proteinler vardır. Bebek metabolizması bu proteinlere karşı reaksiyon gösterir ve bebek de kusma,derisinde dökülmeveishal gibi durumlar görülür. Süt alerjisi rahatsızlığını engelleyebilmek için bebekler 2 yaşına girene kadar inek sütü içirilmemelidir. Protein kaynağı olarak

düşündüğü için içiren ebeveynler olabilir ancak bu durum bebeğin gelişimini son derece etkilemektedir.

Bebeklerde süt alerjisi yol açtığı problemler;

 • Ciltte kızarıklık ve kabarıklık,
 • Midede huzursuzluk,
 • Yoğun gaz birikimi
 • Hazımsızlık,
 • Uykusuzluk

Bu gibi sorunlara yol açabilen bir rahatsızlık çeşididir. Süt alerjisi özellikle 0 ila 6 aylık bebeklerde görülür ve inek sütündeki bileşenlerin bebeğin vücuduna ağır gelmesinden dolayı ortaya çıkar. Bebeklerde görülen süt alerjisi, annenin inek sütü içeren besinler tüketmesi sonucunda da oluşabilir. Annenin inek sütünden yapılmış olan; sütlaç, peynir, yoğurt, kefir gibi besinleri tüketilmesi de bebekte alerjik reaksiyona yol açabilir.

Anne Sütü Alerjisi ve İnek Sütü Alerjisi Farklı Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi süt alerjisinin temel sebebi inek sütüdür. Peki, bebekler de kendi annelerinin sütüne karşı bir alerjik reaksiyon görülebilir mi? Böyle bir durum ile karşılaşılmamıştır. Çünkü anne sütü doğal yapısı bebeklerin metabolizmasına ve sağlığına en uygun besin maddelerinden oluşmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Anne sütü alerjisi denilen durum, annelerin inek sütü veya inek sütü ile yapılmış gıdaları tüketmesiyle ortaya çıkan alerjik reaksiyondur. Bu sorunu ortadan kaldırmanın en kolay yolu ise annenin inek sütü içeren besinlerden uzak durmasıdır.

Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizde süt alerjisi olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken ilk şey bebeğin yüzünde kırmızı lekeler var mı buna bakmaktır. Çünkü bebeklerin cildi, çok hassastır ve yaşadıkları en küçük sağlık sorunu cilt yüzeyine vurarak kendisini gösterir. Bu alerji de kendisini ciltte portakal kabuğu görünümdeki kırmızı kabarıklar ile belli eder.

Çok nadir olsa da, alerji probleminin cilt yüzeyine yansıyarak kendisini göstermediği durumlar da olabilir. Bebeğiniz de her zamankinden daha fazla gaz sorunu, hazımsızlık, uykuya dalmakta zorlanma gibi durumlar gözlemliyorsanız inek sütü alerjisinden kuşkulanabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz sıkça karşılaşılan belirtilerin yanı sıra ishal, solunumda güçlük çekme ve kanlı dışkılama gibi problemler de görüyorsanız doktorunuz farklı kan testleri yaptırmanızı isteyebilir. Cap, Rast, East gibi kan testleri ile problemin net bir şekilde ortaya çıkması kolaylaşacaktır.

 • Ağlama: Ağlama durumu bebekler için oldukça normaldir fakat sebepsiz yere ağlıyorsalar süt alerjisi olma ihtimali yüksektir.
 • İshal: Bu alerjinin en belirgin yan etkilerinden biri de ishaldir. Bebeğiniz çok sık şekilde ishal problemi yaşıyorsa alerjiden şüphe etmelisiniz.
 • Kusma: Bebeğinizi emzirdikten sonra sık sık kusuyorsa bir uzmana başvurmalı ve süt alerjisine karşı bebeğinizin tetkik edilmesini istemelisiniz.
 • Cilt döküntüsü: Bebeğiniz de egzamaya benzeyen dökülmeler ile karşılaştıysanız süt alerjisi yaşıyor olma ihtimali yüksektir.

Solunum Zorluğu: Burun tıkanıklığı ve hırıltı gibi durumlar da süt alerjisi belirtisi olabilir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Gözlenmişse Ne Yapılmalı?

Bebeğinizde süt alerjisi ile karşılaştıysanız takdirde alacağınız bir kaç önlemle sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Alabileceğiniz önlemler şunlardır:

 • Bebeğinizde süt alerjisi problemi ile karşılaşsanız bile anne sütü ile beslenmeye devam etmelisiniz.
 • Bilmeden inek sütü içirildiyseniz ve aniden gözle görülür şekilde semptomların yaşandığı bir durum ile karşı karşıyaysanız hemen bir uzman hekim ile iletişime geçmelisiniz.
 • Bebeğiniz de süt alerjisi tespit edildikten sonra kesinlikle bebeği inek sütünden uzak tutmanız gerekir ve sizde beslenmenizi ona göre ayarlamalısınız.
 • Anne sütü bebeğe yetersiz gelse bile inek sütü verilmemelidir. Uygulanacak yöntem ise öncelikle bir uzman doktora sorulmalı ve bir onun gözetiminde olmalıdır.
 • Özel mamalar ile bebeğin besin ihtiyacı karşılanabilir
 • Saymış olduğumuz maddeleri dikkate aldığınız takdirde bebeğinizde herhangi bir komplikasyon gelişmeyecektir.

Süt Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Annenin beslenme programında düzenleme yaparak düşük seviyedeki süt alerjilerinin kendiliğinden çözülmesi sağlanabilir. Anneler inek sütü içeren gıdaları tüketmeyi bıraktığı zaman takip eden 3 ila 7 gün içinde, bebekte görülen alerji belirtileri kendiliğinden yok olacaktır.

Eğer alerji durumu çok şiddetli şekilde ve farklı hastalıkları tetikleyecek alerji durumundaysa hekiminiz medikal tedavi yoluna gidebilir. Bu rahatsızlığın hangi yöntemler ile tedavi edileceğinin kararını kesinlikle uzman bir doktorun vermesi önerilir.

Süt alerjisi problemi genel olarak bebekler büyüdükçe zayıflar veya tamamen ortadan kalkar. Bebeğiniz 1 yaşını doldurduktan sonra yedirdiğiniz besinlere küçük miktarda inek sütü katarak alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine bakabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra herhangi bir sorun oluşmuyorsa bebeğinizin besinlerine inek sütü ekleyebilirsiniz.

Ancak bu işlemden sonra alerjik problemler yeniden ortaya çıktıysa bebeğinizi inek sütünden tamamen uzak tutabilirsiniz. Tabi ki bu denemeyi yapmadan önce doktorunuzdan onay almalısınız. Bebeğinizin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.