BEBEKLERİN BINGILDAKLARI NE ZAMAN KAPANIR ?

06.01.2021
109
BEBEKLERİN BINGILDAKLARI NE ZAMAN KAPANIR ?

Bıngıldak anne ve baba için korkutan bir bölge olsa da bebekler için de çok önemli bir bölgedir. Eskilerden beri efsane şeklinde bıngıldağı zarar görmüş bebek hikayeleri anlatılır. Esasında bıngıldağa zarar vermek o kadar kolay değildir. Bıngıldak bebeğin gelişmesinde büyük rol oynar. Ayrıca bıngıldak beyni koruyan en önemli faktörlerden biridir. Bebeklerin bıngıldakları ne zaman kapanır, Bebeklerin bıngıldakları erken kapanması, Bebeklerin bıngıldakları neden atar, Bebeklerin bıngıldakları neden çöker, nerede gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bebek Bıngıldak

Bıngıldak Nedir ?

Bıngıldak bebeğin kafasında kemiklerin birleşmediği üst kısımda bulunur. Kafatası kemikleri yetişkinlerde birbirine tamamen geçmiş ve kenetlenmiştir. Bebeklerde ise bu kenetlenme işi tam olarak bitmemiştir. Tamamlanmayan bu boşluklarda bıngıldak adı verilen kemiksi ama yumuşak bir doku vardır. Bebeğin bıngıldaklarını kafatasındaki hafif sert – yumuşak çıkıntılardan görebilirsiniz. Esasında bebeklerde 6 adet bıngıldak bulunur. Ancak biz bunun yalnızca 2 tanesini görebiliriz. Diğer dördünü yalnızca doktorlar farkedebilir.

Bıngıldağın görevi nedir ?

Bıngıldak birden fazla işe yarar. İlki doğumun kolay olmasını sağlamak. Çünkü bebek doğum esnasında doğum kanalından geçerken kafası esneyebildiği için kanaldan geçebilir. Bebeğin kafası esnediği için anne rahminden çıkabilir.

Bebeğin en çabuk gelişim gösterdiği zaman ilk bir kaç aydır. Bu ilk aylardaki gelişim sırasında beyin de büyür. Beyin büyürken kafatası ile karşılaşmaması gerekmektedir. İşte bıngıldaklar beyinin büyümesi esnasında gereken esnek alanları sağlarlar. Bıngıldaklar kapandığı zaman beyinin büyümesi de bitmiş demektir. Bıngıldakların zamanından önce kapanması kafanın ve beyinin büyümesine engel olur.

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?

Yalnızca doktor tarafından farkedilebilen 4 adet bıngıldak doğum sonrasındaki ilk üç ay içerisinde kapanır. Bu dördü görevini tamamlamıştır. Bebeğin kafasındaki diğer iki bıngıldak ise altı aylıktan sonra kapanmaya başlar. & aydan sonraki 12 ay içerisinde bıngıldak yavaş yavaş kapanarak kemik dokusuna dönüşür. Bıngıdağın önce kapanması birşeylerin ters gittiği anlamına gelir.

Bıngıldağa zarar vermemek için ne yapmalı ?

Büyükler genellikle bebeğin bıngıldağına dokunmaktan hep korkarlar. Ancak korkulduğunun aksine bıngıldağa dokunmak ve bıngıldağın yıkanması herhangi bir zarar vermez. Bıngıldağın altında oldukça sıkı ve sağlam bir zar vardır. Bu zar beyni korumaktadır. Çaprma , vurma gibi bir kaza anında da bıngıldak çoğu zaman bu darbeleri emer ve beyne bir zarar gelmesini engeller. Anlayacağınız bıngıldağa direk şiddetli bir baskı uygulamadıkça bıngıldağa zarar vermek mümkün değildir. Eğer bebek ishal olmuşsa vücuttaki su eksikliğinden ötürü bıngıldak içeri doğru çöker. Bıngıldak içe çöktüyse bebeğe su vermek gerekir. Ancak bıngıldak şiş bir hal alırsa o zaman kafanın iç basıncının yüksek olduğu anlamına gelir ki bu durum doktor müdahalesi gerektirir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.