Bel Kalça Oranı Hesaplama Aracı Nedir?

24.04.2021
102
Bel Kalça Oranı Hesaplama Aracı Nedir?

Bel ve kalçayı ölçme aracı kişinin beden sıhhatini öğrenmesi açısından değer arz etmektedir. Bel etrafı ve kalça etrafının oranı nizamlı bir biçimde takip edilmeli ve 3 ayda bir nizamlı olarak yapılması gerekmektedir.


Bel Kalça Oranı Nasıl Hesaplanır


Bel ve kalça oranı ölçümü ile şahıslar ömürlerinin ileri devirlerinde karşılaşabilecekleri potansiyel sağlık tehditlerinin önüne geçebilmekte ya da hastalığın risk seviyesi en aza indirgenebilmektedir. Bel ve kalça oranı; belin en ince yerinden alınan ölçü ile kalçanın en geniş yerinden alınan ölçülerin birbirine bölünmesi ile hesaplanmaktadır.


Kadınlarda Bel Kalça Oranı


Kadın bireyler bel ve kalça oranını ölçerek hangi beden tipine sahip olduğunu öğrenebilmektedir. Hormonların ve genetik faktörler bel ve kalça oranını etkileyebilmektedir. Bayan bireylerde sağlık bakımından uygun bel kalça oranı 0.8’dir. Bayanlarda bel kalça oranı;
• 0.80 ve altında olan bayan bireyler düşük seviyede sağlık riski,
• 0.81 – 0.84 aralığında olan bayan bireyler orta seviyede sağlık riski,
• 0.85 ve üstü olan bayan bireyler yüksek seviyede sağlık riski taşımaktadır.


Erkeklerde Bel Kalça Oranı

Bel ve kalça karşılaştırması erkek bireylerde sağlık durumu bilgisi alabilmek ismine kıymet arz etmektedir. Bel ve kalça oranına nazaran erkek bireyler; kalp – damar hastalıkları, diyabet, kanser, hipertansiyon ve Alzheimer üzere çeşitli hastalıklara yakalanma oranı artmaktadır. Erkeklerde bel kalça oranı;
• 0.95 ve altında olan erkek bireyler düşük seviyede sağlık riski,
• 0.96 – 1.0 aralığında olan erkek bireyler orta seviyede sağlık riski,
• 1.01 ve üstünde olan erkek bireyler yüksek seviyede sağlık riski taşımaktadır.


Vücut Tipleri

Kadınlarda ve erkeklerde beden biçimi farklılık göstermektedir. Beden tipini öğrenmek isteyen bayan bireyler ve erkek bireyler bel kalça oranı hesaplaması kullanılabilmektedir. İki cins beden tipi mevcuttur.
• Armut Tipi Beden,
• Elma Tipi Beden.
Armut tipi beden bayanlara mahsus beden tipi olarak kabul edilmektedir. Bu beden tipinde yağlanma kalça bölgesinde daha çok bulunmaktadır. Elma tipi beden ise erkeklere has kabul edilmektedir. Elma tipine sahip erkeklerde yağlanma göbek bölgesinde meydana gelmektedir. Bel kalça oranında ayrıntılı bilgiye https://www.habersaglikcilar.com/ sitesinde ulaşılabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.