Doğum Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

01.01.2021
180
Doğum Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Doğum çantası, annenin hamilelik döneminin sona ermesiyle dünyaya gelecek bebeği için önceden hazırlanacak çantaya verilen addır.
Kadınlar arasında sürekli merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi, doğum çantası nasıl hazırlanır? sorusunun cevabı yazımızın devamında yer almaktadır.

İlk defa bebek sahibi olacak ebeveynler; kıyafet, beşik, mama, önlük, battaniye, ateş ölçer, emzik, biberon vb. eşyaları merakla satın alırlar. Bu heyecanlı hazırlıkların içinde en önemlisi ise doğum çantasıdır. Doğum çantası doğum sonrası hastaneye götürüleceği için, önceden hazırlanmış olması gerekmektedir.

dogum-cantasi-nasil-hazirlanir

dogum-cantasi-nasil-hazirlanir

Doğum Çantasının Önemi

Doğum çantasıyla anlatılmak istenen konu, çantanın içinde anne ve bebek için hazır bulundurulan ürünlerdir. Hamileliğin son dönemlerinde anne ve babanın telaşı kaçınılmaz olmaktadır. Ürünleri düzenli bir biçimde çantada hazır bulundurmuş olursunuz. Doğum öncesi ve sonrası anne ve bebek için bir kolaylık olmaktadır.

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanılır?

Doğuma yakın günlerde çantayı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Doğum çantasına koyulacak bazı ürünler bozulabilmektedir ve bu duruna dikkat etmek gerekmektedir. Ürünün özelliğine göre serin ve soğuk yerlerde saklamaya özen gösterin. Hamileliğin son günlerine doğru çantaya ekleme yapabilirsiniz. Annenin erken doğum ya da farklı sağlık sorunları varsa, gebeliğin 6 veya 7 aylık dönemlerinde doğum çantası hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Doğum Çantası İçinde Neler Olmalı?

Doğum çantası içinde anne ve bebek için lazım olacak eşyalar yer almalıdır.

  • Anne için; temiz iç çamaşırı, terlik ve kıyafet
  • Doğum sonrası bebeğin giyebileceği kıyafetler
  • Bebekler yaz, kış ayrımı gözetmeksizin en ufak bir delikten bile soğuk havayı hissederler. Bu yüzden bebek battaniyesi hazır bulundurulmalıdır.
  • Bebek bezi
  • Anne bebeği emzireceği için oluşabilecek tüm olumsuzluklara karşı, göğüs pamuğu
  • Anne sütü gelip gelmemesi göz önüne alınmalıdır. Bu duruma bağlı olarak, mama ve biberon koyulmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.