Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kullanılabilir. Gebelik ihtimalini düşürmektedir.

Hamile kalmak istemeyen kadınlar, kadınların korunma yöntemleri arasında olan doğum kontrol hapı ile korunabilir. Farklı çeşitleri ve isimleri olan haplarda, en etkili sonucu almak için doğru şekilde kullanmak gerekiyor. Hem doğum kontrol hapının düzenli kullanılması hem de sağlıklı olan haplar ile vücut sağlığının korunması önemlidir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Peki, tam olarak doğum kontrol hapı nedir? Kadın vücudunun bir adet döngüsü vardır. Bu döngüyü sağlayacak şekilde haplar üretilir. Hapların etkisi gebeliği önleyecek şekilde olacaktır. 28 günde bir yenilenen döngü üzerinden kadınlar korunmayı hap ile yapabilir.

Doğum Kontrol Hapı Gebeliği Nasıl Önler?

Gebelik menstrüasyon döneminde, beyinde yer alan hipotalamus bölgesini ve endokrin bezi olan hipofiz bezinde uyarılma olur. Uyarılmaya bağlı olarak hipofiz bezi harekete geçer. LH ve FSH hormonları salgılanır. Dolaşım sistemi aracılığı ile yumurtalık rezervine ulaşan hormonlar, yumurtaların bir kısmının olgunlaşmasını ve çatlamasını sağlar. Sağlıklı olan yumurta, yumurtalık ile rahim arasındaki boru şeklindeki follop tüplerine atılır. Cinsel ilişki sırasında erkek üreme hücresi olan sperm, fallop tüplerinde yumurtayı döller ve gebelik başlar.

Doğum kontrol hapı gebeliği nasıl önler sorusunun yanıtı ise hapın içinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları ile oluyor. Hormonlar yumurtlamanın gerçekleşmesini önlüyor. Bu sayede gebeliğin önüne geçilmiş oluyor. Yüksek ekili olan doğum kontrol haplarının gebeliği önlemesi doğru kullanım kapsamında neredeyse %100’e yakındır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Gebeliği büyük ölçüde engelleyen doğum kontrol hapını nasıl kullanmanız gerekiyor? Doğum kontrol hapının kullanılmasından önce, önemli olan hekime danışmaktır. Muayene olmadan doğum kontrol hapının kullanılması önerilmez.

Doğum kontrol hapları 21 ve 28 adetten oluşabilir. 21 adet olan ilacın kullanılmaya başlanması durumunda ara verilmeden, kutu bitene kadar içmek gerekiyor. Her gün aynı saatte olması önemlidir. Kutunun bitmesinin ardından 7 gün hap kullanılmaz, ara verilir. 3 günün sonunda adet kanaması başlar. 7 gün tamamlandığında ise yeniden hap içmeye başlarsınız. Bu döngünün sürekli olarak bu şeklide devam etmesi sağlanır. Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır sorusunun yanıtına göre, herhangi bir aksama ya da unutma olmadan içmeniz gerekiyor.

İlk kez doğum kontrol hapına başlamak;

Doğum kontrol hapı sürecinin başlaması için ilk olarak yapmanız gereken, döngüyü adedinizin ilk günü başlatmaktır. Adet olduğunuz gibi ilk hapı alacaksınız. Ardından döngünüz tamamen 21  gün hap içip, 7 gün ara verip sonrasında yeniden hapa başlayarak olacak.

Doğum Kontrol Hapı Çeşitleri

Doğum kontrol haplarının farklı çeşitleri vardır. Bazı durumlarda sadece gebeliği önlemek için değil, aynı zamanda hormon tedavileri ya da adet düzensizlikleri için de kullanılır. Kullanım amacı, kullanım şekline göre ise doğum kontrol hapları çeşitlerine göre doktor tarafından önerilir.

  • Acil Kontrasepsiyon: Gebeliği önleyen hap, düzenli kullanılan bir hap değildir. Cinsel ilişki sonrasında gebelik ihtimalini ortadan kaldırmak için kullanılır. Yüksek dozda progesteron içeren haplardır. Gebeliği önleme konusunda etkisi ilacın ne zaman alındığına bağlıdır. Ertesi gün hapı olarak da bilinen bu haplar, en kısa süre içinde alınmalıdır. İlişkinin ardından 24 saat içinde alınan ilacın, gebeliği önleme ihtimali %98’dir.
  • Kombine Doğum Kontrol İlaçları: Aile planlaması amacı ile en sık kullanılan haplardır. Haplar 21 tabletten oluşur. 21 gün içip, 7 gün ara vererek gebeliğin önlenmesi sağlanır. 30’lu doğum kontrol hapları ise 30 gün boyunca içilir. 21 tanesi farklı, 7 tanesi farklı içerikten oluşmuştur.

Doğum Kontrol Hapının Koruyuculuğu Ne Zaman Azalır?

Doğum kontrol hapı kullanan kişiler, düzenli bir şeklide hapı içmelidir. Doğru bir şekilde hareket edilmemesi halinde, koruma yönteminin etkisi azalabilir. Bu sebeple mutlaka korunmak için dikkatli olmalısınız.

  • İstifra Etmek: Doğum kontrol hapının alınmasından sonra 2 saat içinde istifra eden kişi, koruma yönteminin etkisinin azaldığını bilmelidir.
  • Düzenli İçmemek: Bir gün içmemek, günleri kaçırmak gibi durumlarda da doğum kontrol hapının güvencesi azalacaktır.
  • Saatlere dikkat etmemek: Önerilen her zaman aynı saatte içilmesidir. Koruma yönteminin etkisi açısından önemlidir.

Doğum kontrol hapı dikkat edilmesi gerekenler bilgisi ile korunmanız önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.