Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

27.02.2021
244
Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri ile gebelikten korunmak mümkün. Kadınlara ve erkeklere yönelik modern yöntemler ile gebelik önlenebilir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri kadınlarda oral, rahim içi yöntemler, iğneler ile olabiliyor. Erkeklere özel gebelik önleyen yöntemler de var. Gebelik ihtimalini azaltmak için çiftler, doğum kontrol yöntemlerini tercih edebilir. Hamileliği önleyecek olan yöntemler hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Kadınlarda Doğum Kontrol Yöntemleri

İlk olarak kadınların uygulayarak gebelik ihtimalini düşüreceği yöntemlerden bahsediyoruz. Yöntemlerin hem nasıl uygulandığı hem de olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgi veriyoruz. Sizin için en doğru olan yöntemi belirlemeniz bu sayede mümkün olacak.

Doğum Kontrol Hapı (Oral Kontraseptifler)

Gebe kalmamak için ilk akla gelenler arasında doğum kontrol hapı vardır. Yasmin doğum kontrol hapı ve Yazz doğum kontrol hapı, ülkemizde en sık kullanılan markalardır. Bu tür haplar, kadınlık hormonlarını içermektedir. Her gün düzenli olarak ağız yolu ile alınması gerekiyor. Bu sayede yumurtalık olumu engelleniyor. Hapın bir diğer etkisi ise rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırmasıdır. Kalınlaşan salgılar spermin geçip rahme ulaşmasını önlemektedir. 21 günlük ve 30 günlük çeşitleri vardır. Cinsel ilişki olsun ya da olmasın düzenli olarak içilerek o döngünün sağlanması gerekiyor.

  • Olumlu Yönleri: Adet döneminde düzen sağlar. Kanama sırasında ağrı ve sancıları azaltır. Adet kanaması miktarını azaltarak kansızlığı önler. Kadını yumurtalık ve rahim kanserine karşı korur. Kist varsa büyümesini engeller. Dış gebeliği önler. Rahip ve tüplerde iltihap oluşumunu engel olur. Akne ve sivilcelerde azalma sağlar. Daha önce gebe kalmayan kadınlarda kullanım sorun teşkil etmez. Doğum kontrol hapı ile korunma yönteminde, hapın bırakılması halinde hemen gebelik ihtimali söz konusu olacaktır.
  • Olumsuz Yönleri: İlk kullanımdan sonra kilo artışı olabilir. Her gün hatırlanarak alınması şarttır. Bazı durumlarda tansiyonu yükseltebilir.
  • Kimler Kullanmamalı: Şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlığı, damar tıkanıklığı olanlar kullanmamalıdır. Düzenli hap alamayan ve tansiyonu yüksek olanlar kullanmamalıdır.

RİA, Spiral (Rahim İçi Yöntemler)

Gebeliği önlemek için hamilelikten korunma yöntemleri arasında rahim için yöntemler de bulunuyor. Rahim içi araç, esnek materyallerden yapılıyor. Rahim içine sağlık personeli tarafından yerleştirilerek gebelik ihtimalinin düşürülmesi sağlanıyor.

RİA, spermlerin kadınların tüplerine ulaşmasını engellemektedir. Çıkarıldıktan sonra gebelik ihtimali olacaktır. RİA’nın yerleştirilmesi sağlık kuruluşlarında olmalıdır. Kadınlar bu yöntemi eğer birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşamıyorsa tercih etmelidir.

  • Olumlu Yönleri: Gebelikten 10 ile 12 yıl boyunca koruyabilir. Cinsel ilişkiyi etkilemeyecektir.
  • Olumsuz Yönleri: İlk 3 ay kanama miktarını ve adet sayısını arttırabilir. Adet dönemleri daha ağır geçebilir. Cinsel yol ile hastalık bulaşma ihtimali varsa sadece bu yöntem ile koruma olmamalıdır. Rahimden hazneye doğru kayabilir. Yerinden hareket etmesi halinde koruyuculuk azalacaktır.
  • Kimler Kullanmamalı: Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girenler için önerilmez.

İğne – Aşı (Enjekte Edilen Hormonlar)

İğne

Doğum kontrol yöntemleri arasında bir diğer seçenek ise iğnelerdir. İğneler ile vücuda hormon aktarımı yapılır. Her ay yapılan ya da üç ayda bir yapılan iğneler ile koruma sağlanır. İğnenin yapılmasından sonra kana yavaş yavaş hormon salınır. Rahim ağzı salgılarını kalınlaştırarak sperm girişini engeller.

Kadının Tüplerinin Bağlanması

Kadının geri dönüşü olmayacak şekilde gebelik ihtimalini bitirmesidir. Kalıcı bir yöntemdir. Tüplerin bağlanmasının gebeliği engelliyor olmaktan başka bir etkisi yoktur.

Diyafram

Rahmin vajinaya açılan kısmına yerleştirilen bir kapaktır. İnce bir plastikten yapılır. Spermlerin rahme geçmesini önler. Kadın, her cinsel ilişki öncesinde diyaframı yerleştirir ve cinsel ilişkinin bitmesi ile çıkarır.

Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Erkeklere özel doğum kontrol yöntemleri gebelik ihtimalinin düşürülmesi de söz konusu olabilir. Erkekler tarafından uygulanacak olan yöntemler ile de korunma mümkün.

Kondom

Kondom

İlk olarak akla gelen yöntem kondomdur. Kılıf – kaput – prezervatif olarak da bilinen bu yöntem, erkek sperminin kadın vajinasına gitmesini engeller. AIDS, bel soğukluğu, frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların da önüne geçer.

Vazektomi

Erkeklerin korunma yöntemleri arasında vazektomi var. Kalıcı bir yöntemdir ve erkeklerin kanallarının bağlanması demektir. Kanalların bağlanması erkeğin hastaneye yatmasını gerektirmeyen bir durumdur. Ameliyattan sonra iyileşme tamamlanana kadar dikkatli olmak yeterlidir. Verilen doğum kontrol yöntemleri ile gebelik ihtimalini azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.