Doğuma Hazırlık ve Yapılması Gerekenler

28.02.2021
246
Doğuma Hazırlık ve Yapılması Gerekenler

Doğuma hazırlık ve yapılması gerekenler nedir? Eğitimler, fiziksel hazırlık ve psikolojik hazırlık son derece önemlidir.

Kişinin kendisini doğuma hazır hissetmesi için son dönemde eğitimler verilir. Bu eğitime katılan anne baba adayları, süreci çok daha iyi atlatabilir. Hamilelik sürecinde doğuma hazırlık ve yapılması gerekenler noktasında doktorunuz ile bağlantıda olmak önemlidir. Farklı yöntemler ya da eğitimler tercih etmeden önce doktorunuzun görüşünü almalısınız.

Doğuma Fiziksel Hazırlık

Annelerim doğuma fiziksel olarak hazırlığı, aslında ilk aylardan itibaren başlar. Anne adayının vücudunu esnetmesi, düzenli olarak yürüyüş yapması fiziki olarak bir hazırlıktır. Gebelikte yaşayacağınız ağrılar ile baş etmenin en güzel yoludur. Hamile egzersizleri ile vücut duruşunuzu kontrol edebilirsiniz. Doğru teknikler ile doğum öncesi fiziksel olarak rahatlayacaksınız. Gün gün daha esnek ve doğuma hazır bir vücudunuz olacak.

Hamile egzersizlerinin faydaları;

 • Doğuma hazırlamasının yanı sıra pek çok faydası vardır.
 • Ağrıları hafifletir ve günlerinizin daha kolay geçmesini sağlar.
 • Doğru nefes almayı geliştirir.
 • Vücut duruşunun kontrol edilmesini destekler.
 • Pelvik taban kaslarının güçlenmesinde etkisini gösterir.

Hamile egzersizlerine örnekler;

 • Hamile yogası
 • Kegel egzersizleri
 • Nefes egzersizleri

Verilen yöntemler ile doğuma fiziksel hazırlık yapılır. Fiziki olarak kendinizi iyi hissetmenin yanı sıra, özellikle normal doğum yapacak olan kişilerin doğumunu da kolaylaştıracaktır. Kasların güçlenmesini sağlayarak, anne adayının kolay bir doğum yapmasında etkili olacaktır.

Doğuma Hazırlık Çantası

Doğuma Hazırlık Çantası

Doğuma hazırlık için ikinci ve önemli olan aşama doğum çantası hazırlamak olacak. Doğum çantasında neler olması gerekiyor sorusunun yanıtına göre hareket ederek, eksiksiz bir çanta hazırlayabilirsiniz. Doğum çantası hazırlamak için uzmanlar hamileliğin 32.haftasını uygun buluyor. Hem bebeği hem de anneyi düşünerek doğum çantası hazırlanmalıdır.

 • Bebek için: Tulum, zıbın, çorap, yelek, şapka, eldiven, battaniye, yumuşak ağız mendili, bebek bezi, yeni doğanlara özel alt temizleme mendili, alt açma bezi, pişik kremi, banyo havlusu, yeni doğanlara uygun biberon.
 • Anne için: Emzirme sütyeni, külot, önden açılan gecelik, sabahlık ya da şal, göğüs pedi, meme ucu kremi, emzirme örtüsü, yüz ve banyo havlusu, terlik, çorap.

Doğum öncesi çanta hazırlığı mutlaka olması gerekenleri çantanıza önceden koymanız önerilir. Ayrıca doğum sonrasında çocuğunuzu taşıyacağınız koltuk – anakucağı gibi bir taşıyıcı da olmalıdır. Tüm bunları temin ederek, doğum için çantanızın ve ihtiyaçlarınızın hazırlığını yapabilirsiniz. Eksiksiz bir şekilde çantanın hazırlanması ile doğum hem sizin için hem de bebek için rahat olacaktır.

Bebek Alışverişi

Doğum öncesinde aynı zamanda bebek alışverişi de yapılmalıdır. Bebeğin alışverişini doğum öncesinde tamamlamak önemlidir. Doğum sonrasında bir süre dışarı çıkmanız kısıtlı olacaktır. Bu sebeple ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz bebek eşyalarınızı temin etmeniz avantajlıdır.

 • Bebek odası
 • Bebek giyim
 • Bebek araç gereçleri
 • Bebek oyuncakları

Gibi kategoriler halinde, doğum öncesi bebek alışverişi yapılacak ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Eksiksiz şekilde ihtiyaçları gidermek için öncelik planı yapabilirsiniz. Kategoriler halinde olan bebek ihtiyaçları için en önemli olan eşyalardan başlayarak ona göre alabilirsiniz.

Emzirme Teknikleri Öğrenmek

Doğum öncesi hazırlığı, annenin bebeğine nasıl bakacağı konusunda fikir sahibi olmasını da gerektiriyor. Mutlaka hazırlık aşamasında emzirme yöntemlerini incelemeniz önerilir. Doğum öncesinde emzirme teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak sonrasında işinizi kolaylaştırır. Annenin emzirmek için genel pozisyonları bilmesi, bebeğin sağlıklı tutuşu – duruşu gibi hususları bilmesi önemlidir. Ayrıca ne kadar sıklıkla emzirmesi gerekiyor, emzirmede tehlikeli olan bir durum var mı? Soruların yanıtlarını doğum öncesinde bilmek, çok daha rahat şekilde doğum sonrası bir sürecin olması demektir.

Doğuma Psikolojik Hazırlık

Psikolojik hazırlık, doğum için son derece önemlidir. Doğum öncesi yapılması gerekenler arasında hangi yöntem ile çocuğunuzu doğurmak istediğinizin netleşmesi var. Doğum yönteminin netleşmesi ile o yönteme dair sakinleştiren bilgiler edinebilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissedeceğiniz ve olumlu bakış geliştireceğiniz yöntem ile çocuğunuzu kucağınıza almanız en doğrusu olacaktır.

Doğum öncesi doktor ile görüşme; Doğumunuzun yaklaşması ile doktorunuz ile özel görüşme yapabilirsiniz. Rutin kontroller kapsamında bilgi edinmeniz sağlanacaktır. Ancak doğum yaklaştığında heyecanınız, anormal bir ruh haliniz varsa mutlaka sizi psikolojik olarak da desteklemesi için görüşme yapabilirsiniz. Doğuma psikolojik hazırlık son derece önemlidir. olumsuz düşüncelerden kendinizi uzak tutmanız gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.