Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Başlar ?

09.01.2021
193
Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Başlar ?

Doğumdan sonra adet ne zaman olurum ? Bu soru kadınların kafasına takılan en önemli noktalardan biridir. Aslında ilk adet görme zamanı her hamilelikte biraz değişkenlik gösterir.

DOĞUM SONRASI İLK ADET ZAMANI

Doğumdan sonraki ilk adet bebeğinizin meme emmesi ile ilgilidir. Eğer bebeğiniz meme emiyorsa ilk adet doğum sonrası 6-8 hafta içerisinde başlar. Ancak zamanlama kişiye göre değişebilir. Eğer bebeğinizi sadece anne sütü ile besliyorsanız adet görme biraz gecikir. Ancak diğer anneler için adet birkaç ayda başlar.

Doktorlar genellikle vajinal doğum yapmış annelerde ilk adet gördüğünüzde kanama için tampon kullanılmasını tavsiye etmez. Bunun sebebi vücudunuzun ve pelvik bölgenizin iyileşme sürecini tamamlamamış olmasıdır. Tampon kullanmak istiyorsanız bu konuyu mutlaka doktorunuza danışın. Genel olarak bebeğini emziren kadınlar , vücutlarındaki hormonlar sebebi ile çabuk adet olamazlar. Anne sütü üretimine gereken prolaktin hormonu, üreme hormonlarını baskılar. Bu sebeple kadında yumurtlama başlamaz ve kanama da olmaz.

Adet görmeye başladıktan sonra süt miktarınızda ve sütünüzde değişiklikler olacaktır. Çünkü adetin baaşlaması ile hormonal değişiklikler olacaktır. Genelde adet başladıktan sonra süt miktarınız azalır. Bebeğiniz daha sık meme emmek isteyebilir.

Doğum sonrasında doğum kontrolüne ne zaman başlamak gerektiği hep merak edilmiştir. Esasında bebeğinizi emzirmek en doğal doğum kontrol yöntemidir. Meme vermek doğurganlığınızı azaltsa da bu durum tekrar hamile kalamazsınız demek değildir. Bebeğiniz yalnızca anne sütü ile besleniyorsa , ilave mama kullanmıyorsa bu emzirmenin karşılığının tedarik edilmesi için vücut hormon salgılar. Bu salgılanan hormonlar doğal doğum kontrolü demektir.

Bebeğinizi emziriyorsunuz ve adet görmeye de başladıysanız artık hamile kalabilirsiniz demektir. Hamile kalmak istemiyorsanız bu aşamada korunmaya başlamanız gerekir. Yalnız hassas bir durum verdır ki adet görmeden önce yumurtlama olur. Bu sırada doğum sonrası adet görmeye başlamadan hamile kalmanız olasıdır.

Emzirme aşamasında tavsiiye edilen doğum kontrol yöntemleri spiral, kondom ve diyaframdır.

DOĞUM SONRASINDA ADET FAKLILIKLARI

Doğum sonrasındaki ilk adet gördüğünüzdeki kanama , hamilelik öncesi gibi olmayacaktır. Bu farklar :

– Normalden daha kuvvetli kramplar

– Kanama içerisinde küçük pıhtılar

– Kanamanın daha ağır olması

– Kesik kesik kanama olması

– Daha ağrılı ve uzun süreli kanama

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.