Düzenli Uyku Neden Önemlidir?

27.04.2021
126
Düzenli Uyku Neden Önemlidir?

Tertipli uyku süreci bilhassa de çocuklarda ve yetişkinlerde hayati derecede ehemmiyete sahiptir zira uyku sırasında hormon salgılandığı için büyüme sürecine direkt tesir etmektedir. Yaşlılarda ise katabolizmanın aktif bir formda çalışması için sistemli uyku tavsiye edilmektedir.

Düzenli uyku sürecine benzetme yapar isek tamir sürecinde bir otomobile benzetebiliriz. Otomobiller tamir sürecinde nasıl onarılır nasıl tamir edilirse insanlarda uyku sırasında bedenini nizama sokar ve birçok hastalığa karşı uğraş eder. Bedeninizin istediği kadar uyku alırsanız ek olarak bağışıklık sisteminizde nizamlı olarak çalışmaya geçer, bunu da muhakkak unutmamalısınız.

Düzenli uykudan uzak olan insanların öbür insanlara oranla daha az yaşadığı da bir gerçektir, şayet bu üslup da bir sorun yaşıyorsanız muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız.

Nizamlı Uykunun Yararları Nelerdir?

Uyku aktifliği insanlık tarihi açısından epeyce değer arz etmektedir, o denli ki ortalama 60 yıl ömre sahip olan bir insan yaklaşık olarak 20 yılını uyuyarak geçirmektedir. Uyku saati insanların yaşlarına ve bulunduğu periyoda nazaran değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak tabir edersek aşağıda yer alan yaş kümeleri üzerinden uyku muhtaçlığını görebilirsiniz.


Yeni doğmuş bebekler; yaklaşık olarak 18 ile 20 saat ortasında uyumaktadır.
Yaş biraz daha artığında çocuklarda uyku muhtaçlığı 14-16 saat aralığına denk gelmektedir.
Yetişkinlerde ise ortalama uyku muhtaçlığı 7-8 saat ortasındadır.
Son olarak yaşlılara baktığımızda uyku gereksiniminin 5 ila 7 saat ortasında olduğunu görmekteyiz.

Uyku beşerler için fizyolojik bir gereksinimdir, şayet karşılanmaması durumunda insanın hayatında büyük aksiliklere yol açabilir hatta ruhsal açıdan bireylerde travma nedenine bile dönüşebilir. Uyku sırasında dinlenme gerçekleşirken tıpkı vakitte bedenin yenilenmesi süreci de tamamlanır. Birçok hastalığın nedeni olarak da sistemsiz uykunun olduğunu görmekteyiz.

Düzenli Uyku İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle tertipli uykudan uzak olduğunuz nedenleri şahsen bulmalısınız, eski vakit dilimleri ile kıyaslamalar yaparak nedeni daha da kolay bir halde bulabilirsiniz. Nedenler ruhsal de olabilir diğer bir sıkıntıdan da kaynaklanabilir. Aşağıdaki teklifleri uygulayarak sizlerde tertipli uyku sürecine dâhil olabilirsiniz.

Sürekli ve nizamlı olarak sabah erken uyanmaya çaba gösterin
Gece belirli bir saat diliminden sonra tertipli olarak uyku moduna girmeye çalışın
Uyumadan evvel katiyetle ağır yiyeceklerden kaçının
Alkol, kahve ve çay üzere uyku kaçırıcı içeceklerden uzak durun en azından uyumadan evvel bunları mutlaka kullanmayın
Düzenli olarak birebir yatakta uyumaya çalışın ve odanızın karanlık olmasına ihtimam gösterin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.