Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Belirtileri

Gebe olan kadınlar, doğum tarihinin yaklaşması ile kasılmaları hisseder. Erken doğum belirtileri olduğu nasıl anlaşılır?

Uterus, kasılma ve büyümeleri gebeler tarafından hissedilir. Doğumun yaklaşması ile doğum için alıştırma yaptığı anne adayınca fark edilir. Alıştırma kasılmaları, braxton – hicks kasılmaları olarak da bilinir. Anne adayının kasılmalarının olması son derece normaldir. Erken doğum belirtileri ise bu kasılmalardan farklı olarak gerçekleşir. Erken doğum kasılması olarak bilinir.

Kadınların yaklaşık %10’unda erken doğum kasılmaları yaşanır.

Erken Doğum Kasılmaları Nasıl Anlaşılır?

Erken Doğum Kasılmaları

Braxton hicks kasılmalarından farklı olan erken doğum kasılmaları ortaya çıkabiliyor.  Erken doğum kasılmaları, erken doğumun bir göstergesidir. Peki, anne adayları bu kasılmaları normal doğum kasılmalarından nasıl ayırır? Bu tamamen şiddet ve kasılmaların sıklığı, süresi ile alakalı bir durumdur.

Normal doğum kasılmalarından farkı;

  • Şiddeti
  • Süresi
  • Sıklığı ile anlaşılır.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Kasılmalar dışında, anne adayları erken doğum belirtileri olarak neleri görmelidir? Erken doğum kasılmaları, gebeliğin ikinci ve üçüncü aylık dönemi ile ortaya çıkabiliyor. Böyle bir sancı, kasılma yaşayan gebelerde 20 ile 37. Haftada da herhangi bir zaman diliminde kasılmalar yoğun olarak görülebilir. Kasılmaların durmaması, daha sık olması, düzenli ve rahatsız edici olması da erken doğumun belirtileri arasındadır.

  • Kasık kemiğinin üstünde şiddetli kramplar
  • Bel ve sırtta şiddeti sürekli ağrı – basınç
  • Leğen kemiği, uyluk ya da kasıklara ağrı, basınç hissi
  • Vajinal akıntıda renk değişimi, artış, yoğunluğunun artması
  • Bağırsak krampları
  • İshal

Verilen belirtiler, erken doğum belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumda, bu belirtileri kontrol etmek gerekiyor. Bu belirtilerden birini yaşayan ya da bir saat içinde 4 taneden fazla kasılmaya yaşayan gebeler mutlaka doktorları ile görüşmelidir. Kontrol için hastaneye gelmeniz istenebilir. Kasılmaların zamanını bilmek bu açıdan önemli olacaktır. Kasılmaları daha net hissetmek için parmak uçlarını karnınıza koyarak da kontrol edebilirsiniz.

Erken Doğum Durdurulabilir mi?

Erken doğum ile alakalı en çok merak edilenler arasında durdurulabilir mi sorusu var. Evet, erken doğum durdurulabilir mi? Erken doğumun başlaması halinde, sancılar ve benzer belirtiler olması durumunda doktorunuz ilk etapta önlemek için yatak istirahati verecektir. Aynı zamanda anne adayının bolca sıvı tüketmesi gerekiyor. Kasılmaların devam etmesi durumunda ise doktorun yakından inceleme yapması için hastaneye çağırması söz konusu olabilir. Doktor büyük ölçüde doğumu önlemek için gerekeni yapacaktır. Ancak doğum başlaması durumunda, en sağlıklı şekilde doğumun gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Erken Doğumda Doktor Faktörü

Gebe kalan kişinin düzenli olarak doktor kontrolleri olacaktır. Doktor tarafından yapılan incelemeler, muayeneler erken doğum riskinin olup olmaması konusunda ip ucu verir. Önemli olan gebe kalan kişinin aile öyküsünde erken doğum sürecinin olup olmadığıdır. Doktorunuza vereceğiniz bilgiler önemlidir. Eğer erken doğum riski olması, aile öykünüzden kaynaklanıyorsa öncesinde bilgi vererek daha kontrollü hareket edebilirsiniz. Tespit edilen bu riskin daha yüksek ihtimal olması durumunda, önlemlerin alınması da daha titiz şekilde olacaktır. Doktor önerilerine göre hareket ederek, siz de riskin en aza indirebilirsiniz.

Erken Doğumu Önleme

Peki, erken doğuma neden olan durumlardan nasıl uzak durulur? Anne adayı erken doğuma neden olabilir mi? Erken doğum nasıl önlenir? Sorularınızın yanıtı veriliyor. İlk olarak böyle bir durum ortaya çıkmadan erken doğumu önlemek mümkündür. Ortaya çıkmasına neden olan durumlardan kaçınılmalıdır. Uterusun susuz kalmasını önleyerek erken doğum ihtimalini azaltmak için harekete geçin. Birkaç saatte bir, çeyrek litre su içerek su dengesini koruyun.

Sağlıklı diyet programı;

Anne adayının sağlığı önemlidir. Gebe olan kişi, özel bir diyet programı ile hareket edebilir. Sağlıklı şekilde alınacak olan 10 – 15 kilo erken doğum riskinin azalması konusunda etkili olacaktır.

Temizlik;

Tuvalet ihtiyacının karşılanmasından sonra, her zaman temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.

Oturuş pozisyonu;

Mutlaka her saat başında bacaklarınızı yükselterek oturmaya özen gösterin. Ağır nesnelerin kaldırılması, ağır işlerin yapılması gibi durumlardan uzaklaşın.Erken doğumu önleme için yapmanız gerekenler verilmiştir. Erken doğum riskinin anne adayının özel yaşantısı, genotipi gibi faktörler ile artması da söz konusu olabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması açısından gerekli önlemleri alarak sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.