Anne

Evde hamilelik testi ne zaman yapılır?

Adet günü geçen veya günü gelmeden ruh hali değişip içinde fırtınalar kopan hanımların aklına gelen ilk soru; “Hamile miyim?” sorusudur. Evde hamilelik testi yapmak mümkün. Peki sonuçların ne zaman ve ne kadar doğru olduğunu anlamak için bu testleri nasıl yapmalıyız? İşte aklınıza takılan bu ve benzer soruları sizler için yanıtladık. Evde hamilelik testi ne zaman yapılır? isimli makalemizde, evde hamilelik testi ne zaman ve nasıl yapılacağını, hatta ne kadar doğru sonuç verdiğini analiz edeceğiz. Hamilelik öncesi ilk belirtiler, döllenmeden sonra 7 ile 10 gün arasında ortaya çıkabilmektedir. Ancak rehavete kapılmamakta fayda var. Hamilelik öncesi dönem, tıpkı adet dönemi gibi benzer bir dönemdir.

Evde hamilelik testi ne zaman yapılır?

Evde yapılan hamilelik testlerinin doğru sonuç vermesi için, sperm tarafından yumurtanın döllenmesi gerekmektedir. Hamilelik testinin döllenmeden 1 hafta sonra yapılması, en doğru sonuç almanız için en uygun zamandır. Aynı şekilde evde yapılan hamilelik testi, adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılmalıdır.  HCG hormonunun salgılanmasıyla birlikte, gebelik testi sonuçları günbegün pozitife dönmektedir. Kısaca “Gebelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır?” sorusuna verilecek en doğru yanıt “Adet gecikmesinden 1 hafta sonra”dır.

Evde hamilelik testi ne zaman yapılır?

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde hamilelik testi yapmak için eczanelerde ve medikallerde bulunan hamilelik testlerini satın alabilirsiniz. Erken gebelik testi adı verilen bu testlere ortalama 5-6 TL civarı bir fiyata sahip olabilirsiniz.

  • Evde hamilelik testi, genelde idrarın üzerine damıtılmasıyla yapılmaktadır.
  • Test kitlerine göre değişiklik gösterebilen süreler, doğru sonuç almanız bakımından önemlidir. Bu yüzden test üzerindeki bekleme süresine göre gebelik testinizi düz bir alanda bekletebilirsiniz.
  • Ortalama 3-5 dakika arasında test sonuçları belli olmaktadır.

Evde yapılan hamilelik testleri, %100 doğru sonuç vermemektedir. İlk testinizde pozitif, sonraki testinizde negatif almanız durumu ise, bir çok kişinin başına gelmiştir. Bu olay, HCG hormonunun salgılanması ile bağlantılıdır. Böylesi bir durum yaşamanız halinde ertesi gün yeni bir test yaparak, aldığınız sonuç ile aile doktorunuza veya kadın doğum doktoruna başvurabilirsiniz. Evde hamilelik testinin nasıl ve ne zaman yapılacağı hakkında yazdığımız makalemizi okuyanlar, Bebekler için en iyi 5 reflü yatağı isimli yazımızı da okuyabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı