Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte sigara kullanımı, ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede ciddi hastalıklara yol açan, küresel bir sorun haline gelmiştir. Günümüzde her yaşta sigara içenlerin sayısı artmış ve bu oranın hamile bireyler için de arttığı gözlemlenmiştir.

Özellikle zorlu bir doğum süreci geçiren anneler tarafından daha çok tercih edilen sigaranın zararları, gebelik dönemi boyunca olduğu gibi gebelikten sonra da olumsuz etkilemeye devam eder.

Sigaranın Anne ve Bebeğe Zararlı Etkileri Nelerdir?

Gebelik döneminde tüketilen sigara ileriye dönük uzun vadeli zararlar verebileceği gibi, anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Üstelik anne sigara içmeden sadece dumanına maruz kalarak bile birçok kimyasal madde ile karşı karşıya kalır.

Anneye Zararları

 • Gebelikte sigara kullanımı, damarların daralmasına neden olmakta ve tansiyonun yükselmesi, nabzın hızlanması gibi ani etkilere sebebiyet verir.
 • Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde beliren mide bulantı şikayetleri iyice artar ve iştah problemlerine yol açar. Hem anne hem de bebek açısından yeterince beslenme sağlanamaz. Bu nedenle hamilelikte sigara içip doğum yapanlar, büyüme ve gelişme geriliği gözlenen bebek dünyaya getirir.
 • Annenin enerji kaybına sebep olabileceği gibi çabuk yorulmasına da neden olur.
 • Plasentanın erken ayrılması veya yanlış bölgeye yerleşmesine neden olur. Böylelikle ani kanama ve erken doğum riskine zemin hazırlar.
 • Gebeliğin ilk aylarında üretilmeye başlayan sütün yeterince zengin içerikli olmasını engeller ve içeriğinde bulunan C vitaminin miktarını azaltır.
 • Annenin bağışıklığının baskılanmasından dolayı hastalıklara karşı direncinin azalmasına yol açar.
 • Damar tıkanıklığından dolayı kalp krizi riski bulunmaktadır.

Bebeğe Zararları

 • Anne karnında ki bebeğin gelişimi ve beslenmesinden sorumlu olan plasenta, gebelikte sigara kullanımı sırasında yeterince oksijenlenemez ve bebeğin ihtiyacı olan gereksinimi karşılayamaz.
 • Doğduktan sonra olabileceği gibi anne karnında bebek ölümüne neden olabilir.
 • Bebeğin erken doğma ya da düşme riski bulunmaktadır.
 • Yarık damak yarık dudak gibi konjenital anomalili doğum yapma riski vardır.
 • Bebeğin anne karnındayken akciğerlerinin olgunlaşmasını engeller ve bu durum bebek dünya ya geldikten sonra da ciddi sorunlara yol açmaktadır.
 • Bebek yeterince beslenemez ve gelişimi yaşıtlarına göre geride kalır.

Hamilelikte Sigara Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Birçok anne hamilelikte 1 tane sigara içmek zararlı mı diye düşünmektedir. Unutulmamalıdır ki içilen tek bir sigaranın içinde bile yüzlerce zehirli madde bulunur. Anne karnında ki bebek, sigara dumanına ne kadar çok maruz kalırsa alacağı etki de o kadar artacaktır. Bu bağımlılıktan kurtulmanın zor olduğu bilinen bir gerçek olsa da zor bir süreç olduğunu kabullenip, istikralı bir şekilde ertelemeden ve bahaneler üretmeden sigara bırakmaya hemen karar verilmesi önerilir. Yapılan araştırmalara göre, kademeli olarak bırakılan sigara yoksunluk belirtilerine neden olup anneyi depresyona sokmaktadır.

Hamilelikte Sigara Nasıl Bırakılır?

Anneler bebeklerinin sağlığını korumakla yükümlüdür. Dolayısıyla tütün hem anne hayatını hem de bebeğin hayatını riske sokmaktadır. Gebelikte sigara kullanımı annenin kendi tercihidir ve hiçbir anne bilerek bebeğini tehlikeye atmak istemez.

Gebelikte sigara içenler, bu dönemi avantaja dönüştürüp sigara bağımlılığından kurtulmanın mümkün olabileceği bir fırsat olduğunu unutmamalıdır. Bu konuda bir sağlık kuruluşundan, ücretsiz sigara bırakma danışma hattı aracılığı ile yardım talep edebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.