Geceleri Sık idrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

26.04.2021
93
Geceleri Sık idrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Geceleri sık sık idrara çıkma birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Bu sorunun altında yatan birtakım hastalıklar olsa da farklı nedenleri bulunmaktadır. Geceleri beden daha az idrar ürettiği için uyumadan evvel tuvalete gidildiği vakit 7-8 saat süren uykuda kesintisiz uyunması gerekir. Fakat bu müddet içerisinde birkaç sefer tuvalete gidilme gereksinimi hissediyorsanız bunun altında yatan bir neden olabilir.

Geceleri sık sık idrara çıkma sebeplerinden birincisi erkeklerde görülen prostat problemidir. Prostat sorunu yaşayan bireyler tuvalete çok sık masraflar. Geceleri mesanede kalan idrar uyku sırasında kişiyi rahatsız eder ve tuvalete gitmesine neden olur. Bunun dışında geceleri sık sık idrara çıkmanın bir öteki sebebi ise idrar yolları enfeksiyonlarıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan şahıslar gece ve gündüz sık sık tuvalete gitme muhtaçlığı hissederler. Hamilelik devrinde rahimin mesaneye baskı yapması sonucu geceleri sık sık idrar çıkma durumu yaşanabilir. Uyku apnesi de geceleri sık sık idrara çıkmaya neden olur. Şayet uyku apnesi tedavi edilir ise sorun ortadan kalkabilir.

Bunlar dışında kullanılan ilaçlarda sık sık idrara çıkmaya neden olabilir. İlaçlar içerisinde bulunan faal hususlar mesaneyi etkilediği için sık sık idrara çıkma durumu yaşanabilir. Geceleri sık sık idrara çıkmanın bir öteki nedeni ise sıvı tüketiminin fazla olmasıdır. Özelikle kafein içeren içecekler ile alkol tüketiminin fazla olması daha çok idrara çıkmaya neden olmaktadır.

Geceleri sık sık idrara çıkma durumu yaşıyorsanız, hatta altına kaçırma durumu da var ise işte o vakit vakit kaybedilmeden bir uzmana başvurulması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.