Hamileliğe Hazırlık Nasıl Olmalı?

31.08.2021
65
Hamileliğe Hazırlık Nasıl Olmalı?

Hamile kalmaya karar veren ebeveyn adayları öncelikle Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına muayene olmalıdır. Bunun için hamile kalmak beklenmemelidir. Sağlık, rahat ve güzel bir hamilelik dönemi yaşamak için, düzenli ve iyi bir plan yapılması gerekir. Hamile kalma düşüncesini gerçekleştirmek için yapılması gerekli olan bazı görevler vardır. Bunun içinse doktora hamilelik gerçekleştikten sonra değil, hamile kalmaya karar verildiğinde başvurulmalıdır.

Hamilelik öncesi doktor bazı tahliller yapacaktır. Bu tahlillerin ve kontrolün sebebi, hamilelikte, doğumda veya doğum sonrası meydana gelebilecek anormal durumların ortaya çıkma risklerini belirlemektir.

Hamile kalmadan önce bu durumların tedavilerinin yapılması, (söz gelimi kansızlık, enfeksiyon gibi durumların) hamilelik takibini değiştirebilecek durumların belirlenerek hamilelikte takip planının çizilmesi sağlıklı bir hamilelik süreci için gereklidir. Daha önce düşük yapmış olmak, dış gebelik geçirmek, ölü doğum veya erken doğum durumları gibi haller bu çizelgeye dahil edilir. Sürekli olarak kullanmak durumunda olduğunuz ilaçların gebeliğe göre tekrar düzenlenmesi de bu kontrolde ele alınacaktır. Jinekolojik muayene ile birlikte smear testi muhakkak yapılmalıdır. Smear testi rahim ağzı enfeksiyonu ve rahim kanserlerinin tespiti için yapılabilmektedir. Hamilelik öncesi anne adayına doktorunun gözetimi altında anemi, enfeksiyon hastalıklarının taraması, Hepatit B,C, HIV ve kızamıkçık testlerinin yapılması gerekiyor.

Hamilelik ve bundan önce yaşam biçimi

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren sigarayı bırakmanız şarttır. Alkol kullanımı bütünüyle bırakmalı, uyarıcı ilaçlar, uyuşturucu, sakinleştirici gibi ilaçları kullanmaya son vermelisiniz. Ağrı kesici olarak olabildiğince parasetamol içerikli ilaçları kullanmalısınız. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, guatr, anemi ya da diğer bir sistemik hastalığın olması halinde bunlarla ilgili doktorunuza tekrar başvurmalısınız ve hamileliğe hazırlık döneminde ve hamilelik süresince planlanacak tedavi metotları için görüşmelisiniz. Bunun nedeni bu hastalıklar için kullanılacak ilaçların gebelik oluşuman engel olabilecek olmasıdır. İlaçlar değiştirilebilir.

Hamilelik öncesi düzenli beslenme

Düzenli beslenmek gebeliğin gerçekleşmesi açısından çok büyük önem arzeder. Beslenmenize dikkat etmeli, yağlı ve sağlıklıksız yiyeceklerden uzak durarak mümkün olduğunda meyve ve sebze tüketmelisiniz. Kedi besliyorsanız ve toksoplazma tetkikleriniz bu hastalığı geçirmediğinizi gösteriyorsa kedinin bakımı esnasında kedinin dışkısıyla temas etmemeye özen göstermelisiniz. Yine ek bir önlem olarak toksoplazmadan korunmak için çiğ et tüketiminden vazgeçmelisiniz. Her an hamile kalabileceğinizi göz önünde tutup, hamileliğinize zarar verecek ilaçları kullanmamalı ve doktorunuza bu konu da bilgi vermelisiniz. Radyasyon tehlikesi bulunan yerlerden uzak durmalısınız. Gebelik gerçekleşmedi, düşüncesi ile oluşturacağınız kaygı gebelik planlarınız için olumsuz etki yaratır. Stresten da uzak durmalısınız. Yüksek ısı, özellikle sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.

Hamilelik oluşumu için bekleme süresi

Hamilelik oluşumu için normalde korunmasız düzenli cinsel ilişkiyle beklenen süre yaklaşık bir yıl civarıdır. Hamileliğin oluşumu için ideal cinsel ilişki tekrar haftada iki keredir. Yapacağınız düzenli egzersizler ve spor, fiziksel ve psikolojik sağlığınız açıdan olumlu olacak dolayısı ile gebe kalma ihtimaliniz artacaktır.
Eğer obezite veya aşırı kilogram problemleriniz var ise, hamileliğe hazırlık döneminde bu sorunu aşmanız sizin için yararlı olacaktır. Mümkünse bir diyetisyene danışmanız gerekiyor. Hamileliğe olabildiğince normal bir kilogramda başlanmalıdır. Aşırı kalori alımı sonrasında gelişecek obezite döneminde bazı sıkıntıları yanı sıra getirecektir. Yaşı 35’i geçkin bayanlar için hamile kalma potansiyelinin değerlendirilmesi gerekir.
Düzenli cinsel ilişkiye giren, sağlık problemi olmayan bir çiftin her adet döneminde hamilelik olasılığı %25’dir. İlk bir senede hamilelik oranı ise %85’dir.

Örneğin; kadın yaşının ileri olması, çok sık ya da seyrek düzensiz adet kanamaları, ikiden fazla düşük yapmış olmak, önceden geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, erkeklerde ise prostat enfeksiyonu, testislerin çok küçük olması gibi durumlarda doktora başvurmak için bir yıl beklemeye ihtiyaç yoktur.

Hamileliğe ne kadar süre önce hazırlanılmalı?

Gebe kalmayı planlayan anne adayları doğum kontrol hapı kullanma halinde, bu ilaçları en az üç ay daha önce bırakmaları gerekiyor. Düzenli cinsel ilişki gebe kalma ihtimalini arttırır. Gebeliğe hazırlanan bayanlar, gene üç ay öncesinden Folik Asit kullanmaya başlamalıdır. Aynı şekilde folik asit kullanımına hamileliğin ilk üç ayı da devam etmelidir. Folik asit bebeğin sinir sisteminde meydana gelebilecek bir problemin gerçekleşme ihtimalini hemen hemen %80 oranında azaltabilir. Yumurtlama dönemi hamile kalmak için en etkili dönemdir.

Planlı hamilelik için bu günlere özen gösterilmelidir.. Adet kanamaları 28 günde bir, düzenli geçiren bayanlar için yumurtlama tarihi adet başlangıcından 14 gün sonradır. Kadının gebeliğe en elverişli vakitleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Vücut ısısı kontrol edilelerek de yumurtlama zamanı bulunabilir. Normal vücut ısısı yumurtlamadan 24 saat önce yarım derece düşer, yumurtladıktan sonra tekrar normale döner.

Kaynak:milliyet.com.tr

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.