Hamileliğin ilk 3 ayında neler oluyor?

Gebeliğin ilk trimesterindeki  (ilk üç ay) inanılmaz değişim hala dikkat çekicidir. Bu değişim çok hızlı gerçekleşmektedir. Hormonların etkisi ile vücutta değişikler gelişmeye başlar. İlk trimesterde gelişecek fiziksel ve duygusal değişiklikleri…

25.11.2020
228
Hamileliğin ilk 3 ayında neler oluyor?

Hamileliğin ilk 3 ayında neler oluyor? Hamilelik döneminin ilk üç ayı, en çetin geçen dönemlerden biridir. Çünkü anne oldukça fazla değişim içerisine girer ve bu değişim süreci oldukça hızlıdır. Hormonların etkisi normalden katbekat fazla çalışmaktadır. İlk olarak değişen durum ise fiziksel ve duygusal değişikleriniz olacaktır.

1- Bulantı

Hamilelik belirtileri arasında yer alan mide bulantıları, ilk 3 ay içerisinde sık sık yaşanabiliyor. Bu bulantıların gecesi gündüzü yoktur. Bulantı, östrojen ve progesteron seviyelerinin hızlı yükselmesine bağlı olarak midenin daha yavaş boşalmasından kaynaklanmaktadır. Kokusunu aldığınız, tattığınız, gördüğünüz ve duyduğunuz dahi bir çok şeyden mideniz bulanabilir. Bulantıyı hafifletmeye yardımcı olmak için, gün boyunca az az ve sık sık öğünler yiyin.

2- Şişlik Ve Hassasiyet

Gebelik esnasında anne vücudunun belirli yerlerinde şişlik ve hassasiyet durumu oluşacaktır. Bu durum endişeye yol açmasın çünkü bu değişimler tamamen hormonsal değişimlerdir.

3- Lavabo İhtiyacı

Hamileliğin ilk 3 ayı fazlaca değişim olduğu için özellikle geceleri lavabo ihtiyacınız daha fazla olacaktır. Rahim büyüdükçe, mesaneye baskı yapacaktır ve bu da sizin daha sık lavabo ihtiyacınızı doğuracaktır.

4- Yorgunluk

Hamilelik döneminde yorgunluk belirtisi, diğer belirtilere göre daha fazla olur. Hormonsal değişimleriniz arttıkça vücudunuz dinlenmeye ihtiyaç duyar ve bu da sizin uykunuzu getirir.

5- Yiyeceklere Karşı Tiksinme

Gebelik döneminde yiyeceklerden tiksinme olayı, hemen hemen her annenin başına gelen bir durumdur. Hassaslaşan duyularınızdan dolayı ve de değişen hormonlarınızdan dolayı yiyeceklerden tiksinmeniz gayet normal olarak karşılanıyor.

6- Aşerme

Hamilelik döneminde aşerme, bilindiği üzere çok meşhurdur ve bu durum oldukça olağan karşılanır. Daha fazla yemek yeme hissiyatı da gelebilir veya iştahsızlık durumu da olabilir. Bu durum tamamen hormonsal değişime bağlıdır.

7- Baş Dönmesi ve Sersemlik

Hamilelik döneminde baş dönmesi ve sersemlik, en çok yaşanan olaylardan biridir. Kan damarınızın genişlemesi ve kan basıncınızın düşmesi, baş dönmesi ve sersemlik oluşturan durumlardan biridir. Bu dönemde uzun süre ayakta kalmamanızda fayda var. Baş dönmesi yaşamaya başlarken bulunduğunuz yerde en güvenli yere hızlıca oturmanız gerekmekte.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.