Horlama Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

24.04.2021
82
Horlama Neden Olur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama birçok insanın yaşadığı bir sorundur. Kişiyi rahatsız etmese de yanında uyuyan kişi horlamadan rahatsız olur. Aslında horlamanın altında yatan farklı sebepler vardır. Bu sebepler belirlendiği vakit horlama sorunu ortadan kaldırılabilir.
Horlama; üst hava yollarında oluşan rahatsızlıklar ve hava yolarındaki tıkanmalar sonucu nefes almada zorlanma ile ortaya çıkar. Horlamanın nedenleri bireyden bireye değişebilir. Horlamanın oluşmasına neden olan faktörler ise şunlardır.

  • Aşırı kilo horlama üzerinde tesirlidir. Bedende bulunan fazla yağ teneffüs yolunu tıkadığı için kişi rahat nefes alamaz buda horlamasına neden olur.
  • Burunda olan hal bozuklukları horlamaya neden olur.
  • Sinüs boşluklarının iltihaplanması ile sinüsler tıkanır. Bu durum nefes almayı zorlaştırdığı için de horlamaya neden olur.
  • Saman nezlesi ismi verilen, toz ve polenden etkilenerek alerjik tepkilerin ortaya çıkması sonucu burun akıntısı, sinüs iltihabı ve geniz akıntısı oluşur. Bunlarda teneffüs yollarının tıkanmasına neden olduğu için horlama sorunu ortaya çıkar.
  • Kişinin anatomik yapısından kaynaklanan teneffüs yolunun darlığı da horlamaya neden olur.
  • Uyku durumu da horlamanın oluşmasındaki en değerli faktörlerden birisidir. Sırt üstü yatmak boğaz kaslarında gevşemeye neden olduğu için daralma ortaya çıkar bu durumda horlamaya neden olur.
  • Alkolün bedeni gevşetme tesiri boğaz kasları üzerinde de tesirlidir. Bunun sonucunda da boğazda daralma olduğu için horlama ortaya çıkar.
  • Uyku apnesi sırasında teneffüs yolları tıkandığı için kişi nefes almakta zorlanır. Bu durumda da epeyce şiddetli bir horlama ortaya çıkar.
    Horlamanın oluşmasında tesirli olan faktör bulunduktan sonra; burun eğriliği ve geniz etinin olması üzere durumlarda gerekirse cerrahi müdahale uygulanarak horlama ortadan kaldırılır. Bunun dışında horlama sorunun ilaç ile tedavi edilmesi de mümkündür.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.