Kaka Yapamayan Bebekler İçin Ne Yapmalı?

17.02.2021
539
Kaka Yapamayan Bebekler İçin Ne Yapmalı?

Bebeğim Kakasını Yapmıyor Ne yapmalıyım?

Doğumdan itibaren bebek kakası evinizin en önemli konularından biri olacak. Anneler sakın korkmayın! Anne sütünün yapısı lifli bir yapıya sahip değildir. Bu sebeple sadece anne sütü ile beslenen bebekler de dahil kabız olabiliyor. Bağırsak ve sindirim sisteminin oturması belirli bir süreç alacaktır. Bebeklerde kabızlık, ufak sert parçalar halinde, keçi kakasını benzeyen bir yapıda olur. Kakasını normal bir şekilde yapamayan bebeğin kesinlikle kabız olduğunu söyleyemeyiz. Uzun süre kaka yapamayan bebeklerde, huzursuzluk, ağlama, ateş gibi semptomlar çıkabilir. Bu tür durumlarda doktor kontrolü altında teşhis konulması gerekir.

Bebeklerin Kaka Düzeni Nasıldır?

Normal şartlarda yeni doğan bebeklerin ilk üç gün yaptığı kaka rengi tamamen siyahtır. Bu kalanın ismi mokenyum olarak bilinir. Bebek anne karnında iken bu dışkı oluşumunu tamamlar. Ardından doğum sonrasında, doktorlar tarafından ilk takibe alınan konulardan biridir. Bu siyah kakayı yapıyor olması, bağırsakta her hangi tıkanıklığın olmadığını gösterir. Ardından bebeğin kakası yeşil renge döner ve bir hafta sonrasında ise bebeğin kakası normal şartlarda altın renginde ve pütürlü bir yapıya sahip olacaktır.

Yenidoğan Bebek Ne Sıklıkla Kaka Yapar?

Normal şartlarda yeni doğan bebekler, günde 5-6 defa kaka yapabilir. Bazen 10 defa ve  daha kaka yapabilme ihtimalleri vardır. Tamamen sıvı gıda ile besleniyor olmaları ve bağırsak sisteminin oturmaya çalışması buna sebep olur. Zamanla kaka sayısı azalacak, hatta daha koyu bir kıvama gelecektir. Bu durum ne kadar kısa sürede yaşanırsa , bebeğin kilo alma durumu fazlalaşır. Çünkü artık yediği besinler vücuduna daha fazla yarıyor , daha az dışkılama gerçekleşiyor olacaktır. İlk iki ay sonrasında ise günde bir defa , bazı bebeklerde ise iki günde bir defa olarak kaka yapmaları beklenmektedir. Her bebeğin gelişim süreci birbirlerinden tamamen bağımsız olduğu için, aynı şekilde davranmaları beklenilemez. 2 aylık süreci geçmiş ama hala cok sık sayıda kaka yapan bir bebeğiniz de olabilir. Bu tamamen onun bağırsak ve sindirim sistemi düzeninden kaynaklanır.

Bebeğimin kakası nasıl olmalı?

Bebeğin kaka rengi ve yapısı tamamen yedikleri ile ilgilidir. Genel olarak 1 aylık bebeğin kakası altın sarısı renginde, pütürlü bir yapıya sahip olur. Zamanla kaka koyulaşacaktır. Anne sütü almadan, sadece mama ile beslenen bebekler daha koyu kıvamlı ve daha koyu renkte kaya sahip olur. Annenin almış olduğu besin farklılıkları da bebeğin kaka renginin değişmesine sebep olur. Anne demir takviyesi alıyorsa bebeğin kakası koyu renk olabilir. Bebekler dört aydan sonra demir takviyesi alır. Bu durum da kaka renklerini siyaha çevirecektir.

Kaka yapamayan bebekler için ne yapmalı?

Hangi durumlarda doktora başvurmalıyız;

  • Bebek kakasını bir hafta uzun bir süre yapmadı ise durumu paylaşmalı. Kabızlık için kullanılan fitilleri doktor tavsiyesi ile kullanmalıyız. Kendi kendimize kullanacağımız fitiller bebeğin bağırsak sistemini tembelleştirmesine sebep olur.
  • Bir kaç defa üst üste kakada kan görülme durumunda doktor kontrolünde tedavi olunmalı.
  • Anne veya bebek tarafından demir takviyesi almadığı halde sürekli siyaha dönük renkli kaka yapma durumunda bu durum çocuk doktoru ile paylaşılmalıdır.
  • Çok şık ve aşırı kokulu, 2 günden uzun süren dışkılamalarda doktor kontrolü sağlanmalı gerekli kan tahlilleri ile teşhis konulmalıdır.
  • Kakanın beyaz, kırmızı, açık pembe tonlarında ve birden fazla tekrarlandığı zamanlarda doktorunuza danışmalısınız.

Enfeksiyon kaynaklı problemlerde bebeklerde yüksek ateş , huzursuzluk, ağlama , gaz çıkarma, kötü kokulu kaka, kabız ya da ishal meydana gelebilir. Bebeğin tüm bu durumlarda doktor kontrolü altında tedavi olması, doğacak tüm sağlık problemlerinin önüne geçmenizi sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.