Kekik Çayı Zayıflatır mı?

23.04.2021
136
Kekik Çayı Zayıflatır mı?

Kekik çayının, metabolizmayı hızlandırması, hazımsızlığa ve mide rahatsızlıklarına uygun gelerek yarar sağlaması ve şişkinliği önlemesi açısından düşünürsek zayıflatır diyebiliriz. Ayrıyeten kekik çayının içinde bulunan antioksidan özelliği, bedende bulunan yağların yakılmasına yardımcı olur. Zayıflamaya tesir etmesi için; bir su bardağı su kaynatılıp içine bir çay kaşığı kurutulmuş kekik ilave edilir, iki dakika demlenmeye bırakılır ve süzülerek içilir. Tadının acımaması için de demlenme mühletine dikkat edilmelidir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik, nane familyasının Thymus cinsine ilişkin aromatik, küçük, yeşil çalımsı bir bitkidir, Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişir, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Çoğunlukla iri taneli toprakta ve kayalıklarda yetişir. Antiseptik ve anti-fungal özelliklere sahip ve çok kıymetli esansiyel yağ olan timol içerir. Kekik, ayrıyeten fenolik antioksidanlardan olan zeaksantin, lutein, apigenin, naringenin, luteolin ve tiroksin de içerir. Bu unsurlar hastalık önleyiciyi ve tedavi edici özelliklere sahiptir.

Kekik yaprakları, olağan beden işlevleri için gerekli olan kalsiyum, demir, manganez, selenyum ve magnezyum açısından epeyce zengindir, vitamin A, vitamin C ve folik asit kaynağıdır.
Kekik çayı, dünya mutfağında kullanılan eksiksiz bir bitkidir. Bu aromatik bitki, varlıklı vitamin kaynağı olduğundan ötürü, mutfak kullanımı dışında sağlık alanında da kullanılmaktadır. Ayrıyeten kekik çayı, suyu ve yağı olarak çeşitli biçimlerde kullanılan bu bitki, gribal enfeksiyon ve öksürüğe güzel gelir.

Ufacık yaprakları olan kekik, canlandırıcı bir kokuya sahiptir ve etle yapılan tüm yemeklere beğenilen bir tat verir. Maydanoz ve defne yaprağı ile birlikte toplanarak çeşniye dönüştürülür, çorbalara , yahniye ve öbür kimi ana yemeklere de konulur.
Bu bitkinin, mide ve bağırsak kaslarını yumuşatma tesiri vardır o yüzden sindirim sorunları için kullanılır.

Kekik çayının saymakla bitmeyen faydalarından bazıları:

  • Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar ve mideyi rahatlatır.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Ağız kokusunu geçirir.
  • İdrarda akışkanlığı artırır, idrar söktürücüdür.
  • Kansere ve timörlere karşı savaşır. Kolon kanserine karşı koruyucudur.
  • Depresyonu önleyici hormonların seviyesini artırır, kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir.
  • Bronşit ve astım rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Hazımsızlığa iyi gelir, bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı fayda sağlar.
  • Kadınların adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Kekik Çayının Cilde Faydaları

Cilde uygulanan buhar bonyosu suyuna kekik eklenebilir. Kekik, cildin ferahlamasına yardımcı olur ve sivilce ya da yara izleri var ise cildi nemlendirir, antibakteriyel özelliği sayesinde akne oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.
Kekik, saçların  dökülmesini önler ve daha sağlıklı uzamasına  yardımcı olur. Kekik yağı ya da suyu saç köklerini besler ve güçlendirir.

Kekik Çayının Yapılışı

Kekik çayı: Bir ya da iki çay kaşığı taze veya kurutulmuş kekik yaprağını, bir bardak sıcak suya ekleyin. İçerisinde bulunan önemli uçucu yağların buharlaşmasını engellemek için üzerini kapatıp belli bir süre demlenmeye bırakın. Sonrasında süzün ve tatlandırmak için içine bal ekleyin. Peki neden bal ekliyoruz? Çünkü bal, kekikte bulunan balgam sökücü özelliği pekiştirir ve boğazın arkasını bir tabaka gibi kaplar. Öksürük için günde birkaç defa içilebilir.

Kekik Çayı Günde Kaç Bardak İçilir?

Kekik çayını içerken ölçüyü kaçırmamak gerekir, diğer bitki çaylarında da olduğu gibi fazla tüketilmesi sağlığı tehdit edebilir.
Alternatif tıp uzmanları, kekik çayını tüketme tavsiyesi olarak ; günde iki fincan kekik çayı öneriyorlar, yıl boyunca iki üç haftalık kürlerle ve on günlük aralarla içilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.