Menier Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

22.04.2021
86
Menier Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Menier hastalığı; iç kulak sıvısında meydana gelen basınç artışıdır. Bu basınç artışının nedeni bilinmese de kulak içerisindeki sıvının fazla olması yahut sıvının boşaldığı kanalların tıkalı olması basınç artışına neden olabilir.

Menier hastalığı her yaş kümesinde görülebilen bir hastalık olmasına rağmen 40’lı yaş üzeri bireylerde daha çok görülmektedir. Genelde tek kulakta görülen bu hastalığın iki kulakta da görülme ihtimali epey yüksektir. Şayet iki kulakta basınç artışı var ise o vakit hastalığın nasıl tedavi edileceği planlanırken bu durum göz önünde bulundurularak tedavi planı ona nazaran hazırlanır.

Menier hastalığının belirtileri şunlardır: Bu hastalığın en kıymetli belirtisi baş dönmesidir. Bilhassa 20 dakika ile 24 saat ortasında süren baş dönmeleri görülebilir. Baş dönmesi ile birlikte bulantı ve kusama şikayetleri yaşanır. Bunların yanında baş dönmesi yaşanmadan evvel kulakta dolgunluk hissi yaşanabilir. İşitme kaybı, kulakta uğultu ve çınlama da olabilir. Bu hastalığın en değerli tetikleyicilerinden birisi gerginlik ve gerilimdir. Gerginlik ve gerilim baş dönmelerine yol açabilir.

Menier hastalığının teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır: Menier hastalığının teşhisi hayli zordur. Muayene sırasında hastada rastgele bir bulguya rastlanmaz. Hastanın baş dönmesi sırasında muayene olması daha gerçek olur. Zira baş dönmesi sırasında hastanın istemsiz göz hareketleri incelenebilir. Ayrıyeten baş dönmesi sırasında hastada oluşan ayakta duramama, yürümede zorluk, bulantı ve kusmanın yaşanması hastalığın belirlenmesinde tesirli olur. Bütün bu şikayetler ve belirtiler göz önünde bulundurularak hastalığın tespiti için uygun tetkikler yapılabilir

Menier hastalığı teşhisi konulan hastada öncelikle baş dönmesi ataklarını azaltacak olan tedaviler uygulanır. Bunun içinde kişi hastaneye yatırılarak uygun tedaviye başlanır. Basınç artışını önlemeye yönelik önlemler alınır. Atakları azaltmak için sigara, alkol, kafein ve tuz tüketimi azaltılmalıdır. Gerilimden uzak durulmalıdır. İdrar söktürücü ilaçlar ve baş dönmesini önleyecek ilaçlar kullanılmalıdır. Şayet bu tedaviler ile hastalık geçmez ise işte o vakit cerrahi müdahale yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.