Montessori Eğitimi Nedir?

14.02.2021
205
Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitimi, pek çok okul öncesi kurum tarafından beğenilen ve uygulamaya konan bu eğitim çocukların gelişimi ve kendilerini doğru ifade edebilmeleri konusunda ciddi farklar yaratmaktadır. Belli kurumlarda başarılı bir şekilde uygulanan model ile çocukların kendi seçtikleri prensipler çerçevesinde eğitim kriterleri planlanır. Çocuklara tanınan özgürlük kapsamında yapılan çalışmalar ile her birey kendi özellikleri içerisinde değerlendirilir ve geliştirilir. Montessori sisteminde çocukların;

  • Öğrenme,
  • Düşünme ve
  • Algılama sistemleri yetişkinlere bakıldığında ciddi farklılıklar içermektedir.

Bu eğitimin temelinde okulun veya eğitim kurumunun çocuğun fiziksel şart ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi zorunludur. Çocukların özel ihtiyaçlarının en ideal seviyede karşılanabiliyor olması ilkesine dayalı olan sistem ile verilen eğitim çocuğun kendi beklentilerine bağlı olarak sürdürülmelidir. Gelişimin ilk evresinin bireysel olarak sürdürülmesini destekleyen sistem ile çocukların arkadaşları ile özgür bir şekilde iletişim kurmaları desteklenir.

Montessori Eğitimin Hedefleri

Her bireyi kendi ayaklarının üstünde duracak şekilde yetiştirmeye çalışan Montessori eğitimi gelişim sürecini düzenli olarak izleyerek kayıt altına alır. Birey olarak çocuğun tüm özelliklerinin en üst seviyeye getirilmesi önerilirken aynı zamanda da çevresi ile uyumlu, karşısındakine ve topluma karşı duyarlı bireyler yetiştirilmesi için çalışılır. Çocuğunu evde yetiştirmek isteyen ebeveynlerin de bu konuda alabilecekleri önlemler olduğu gibi eğitimin kurumsal bir merkezde verilmesi en ideal olanıdır. Çocuğun yaratıcılığının gelişebilmesi için çevresindeki uyaranların çok olması ve yeterli kaliteye sahip olabilmesi son derece önemlidir. Çocuğu bireyselliğinin ön planda tutulduğu bu yöntem ile bağımsızlık sağlanırken bütünsellikte dikkate alınmaktadır. Çocukların ihtiyaç duydukları kuralların ve sınırların yeterli seviyede ve etkili olarak korunduğu merkezlerde güvenli ortamlar yaratılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.