Pişiğe Karşı Anne Elinden Efsanevi Güç!

27.08.2021
66
Pişiğe Karşı Anne Elinden Efsanevi Güç!

En büyük organımız içerisinde yaşadığımız cildimiz. Pek çok hayati işlevi yerine getiren karmaşık ve dinamik bir yapıya sahip olan cildimizin bariyer işlevi, hepimiz için hayati öneme sahip. Öyle ki bizi bir zırh gibi kaplıyor ve vücudumuzun dışarıyla olan temasında adeta bir koruma kalkanı oluşturuyor. Bebeklikten yetişkinliğe kadar bu denli önemli fonksiyonlara sahip olan cilt yapısı, konu bebekler olunca daha da hassas elbette.

Öyle ki pişik, bezlenen tüm bebeklerde görülebilen ve çocukluk döneminde en yaygın olan cilt sorunu olarak karşımıza çıkıyor. 0-24 ay arası bebeği olan annelerle yapılan çalışma, bebeklerin hemen hemen yüzde 73’üne pişik olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Bebeklerde yüzde7-35 oranında en sık görülen cilt hastalığı olan pişik, genelde de 9 ile 12’inci aylar arasında gelişiyor.

Hepimizin bildiği gibi, bebeklerin cildi genelde ideal cilt olarak düşünülüyor. Öyle esnek ve pürüzsüz ki çoğumuz ara sıra “cildim bebek gibi oldu” deriz. Ama esasında bebek cildini belirli problemlere daha duyarlı hale getiren önemli yapısal ve işlevsel farklılıklar var. İşte bu farklılıklara dayanarak, bezlenen bebeklerde nem ve irritasyon sonucu oluşan pişik, ara sıra hem annelerin hem bebeklerin tadını kaçırabiliyor.

Cildin uzun zaman nemli kalması, bez ve kıyafet kaynaklı sürtünme ile derinin tahriş olması, dışkı ve enzimlerinin ciltle uzun zaman temas etmesi gibi nedenler pişiğe neden oluyor. Uzun gece uykusu, diş çıkarma, katı gıdaya geçiş, anne ya da bebeğin uzun zaman antibiyotik kullanımı gibi durumlar da pişik oluşumunu tetikliyor.

Bebeğin altını sık değiştirmek, her alt değişiminde pişik olan bölgeyi ılık suyla yıkamak ve tekrar bez bağlamadan önce cildin kuruduğundan emin olmak, bebeğini altında bez olmadan dolaştığı süreyi uzatmak, emziriyorsanız asitli gıdalar tüketmemek, ek gıda tüketiminde asitli gıdalar olmamasına dikkat etmek gibi önlemlerle pişik oluştuğunda bebeğinizi rahatlatmak mümkün. Sudocrem, bebeğin hassas cildini anne dokunuşuyla sakinleştirmeye ve korumaya yardım ediyor.

Sudocrem’in içeriğindeki çinko oksit, ciltteki sıvı kaybını azaltmaya yardımcı olurken lanolin de cildi yatıştırmaya ve yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Sudocrem hemde tahrişin neden olduğu kızarıklığın yatışmasına ve cildin doğal ve sağlıklı durumunu korumaya yardımcı olmaktadır. Tüm cilt tipleri ve her yaşta günlük kullanıma uygun olan Sudocrem’i ilgili bölgeye ince bir tabaka halinde uygulamak yeterli.

Kaynak:hurriyet.com.tr

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.