Sindirim sorunu yaşayan anne adaylarına değerli teklifler

Sabah bulantıları, çok iştah artışı ya da iştahsızlık sorunları, anne adayının bebeğinin sıhhati konusunda da endişelenmesine neden olabiliyor …

10.04.2021
206
Sindirim sorunu yaşayan anne adaylarına değerli teklifler

Sabah bulantıları, çok iştah artışı ya da iştahsızlık sorunları, anne adayının bebeğinin sıhhati konusunda da endişelenmesine neden olabiliyor. Bu süreçte beslenme konusunda kimi değerli noktalara dikkat edilmesi, bebeğin gelişimini desteklerken, annenin mide bağırsak şikayetlerini de en aza indiriyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Ceren Çetin Asdemir, sindirim sistemi sorunu yaşayan anne adaylarının bilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 Bulantı- Sabah Bulantıları: Hamileliğin birinci üç ayında çok sık karşılaşılan bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle keyifsizleşen bu periyodu gerçek beslenme teklifleriyle daha rahat geçirmek mümkün olabilmektedir. Kahvaltıyı atlamamak, mide kapasitesini zorlamayan küçük porsiyonlar tüketmek, 3-4 saatte bir kesinlikle sağlıklı bir öğün yapmak ve kâfi su tüketmek değerlidir. Ayrıyeten kök zencefil tüketmek (zencefil çayı olabilir) bulantının bastırılmasına da yardımcı olmaktadır.  

Mide Yanması – Reflü: Hamileliğin bilhassa ikinci ve üçüncü üç ayında pek çok anne adayı bu şikayeti yaşamaktadır. Göğüs ve boğazda bir yanma hissedilebilir. Bu sorunun nedeni hamilelikte artan progesteron hormonunun mide kapakçığını gevşetmesi ve mide asidinin geri gelmesidir. 

 • Mide kapasitesini zorlamayacak, küçük porsiyonları tüketmek, 
 • Yemeklerle birlikte ve çabucak öncesi, sonrasında sıvı tüketmemek, 
 • Acılı ve baharatlı besinlerden uzak durmak, 
 • Mide doluyken uzanmamak yahut yatmamak, 
 • Sıkı kıyafetler giymemek,
 • Kilo denetimi mide ekşimesi-yanması durumuna yardımcıdır.

Gaz: Hamilelik devrinde relaxin ve progesteron hormonlarının aktivasyonuyla sindirim kanalındaki kas hareketleri azalmakta ve sindirim kanalının çeşitli noktalarında gaz birikimi olmaktadır. Rahmin bağırsaklara yaptığı basınç da bu gazın dışarı atımını güçleştirir. Sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme modeli uygulamak, karbonhidrat tüketimini sınırlamak, mide hacmini zorlayan büyük porsiyonları tüketmemek, doktor denetiminde idman yahut yürüyüş yapmak, sıkı kıyafetler giymemek, gün içerisinde kâfi su tüketmek ve besinleri uygun çiğneyerek yavaş tüketmek gaz oluşumunu hafifletmektedir. 

 

Kabızlık: Bebek anne karnında büyüdükçe rahmin bağırsaklara yaptığı baskı, hamilelik devrinde kabızlığa neden olabilir. Hamilelik hormonları ve sağlıklı beslenme bağırsak kaslarını gevşeterek kabızlığı rahatlatmaya yardımcıdır. Hamilelik periyodunda bol su tüketmek; soğan, sarımsak, kırmızı pancar, pırasa, avokado, tatlı patates, enginar, brokoli, yer elması, bal kabağı ve turp üzere bol lifli prebiyotik zerzevatları ve bunlardan yapılmış çorbaları bol tüketmek kabızlığı rahatlatmaya yardımcıdır.  Yoğun kabızlığın yaşandığı devirlerde prebiyotik sebzelerden varlıklı çorbalar tüketmek, şikayetlerin azalmasında hayli tesirli olacaktır. Örneğin pırasa, balkabağı ve kemik suyu ile hazırlanan bir çorba, içerisindeki ağır prebiyotikler ve lif yapısı nedeniyle bağırsakları temizleyecek, hakikat flora gelişimine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte hakikat ve istikrarlı bir beslenme için; 

 • Sofranızda tüm besin kümelerine (karbonhidrat, protein, yağ) istikrarlı bir biçimde yer verin. Protein tüketiminin değeri, bilhassa bu periyotta ortaya çıkmaktadır. Ayrıyeten balık yağı, zeytinyağı, avokado yağı, hindistancevizi yağı, yağlı tohumlar üzere gerçek ve sağlıklı yağlara beslenmede yer verilmesi bebeğin gelişimi için değerlidir. 
 • Fazla kalorili beslenmeyin. Hamilelik devrinde kalori gereksinimi yalnızca az ölçüde artmaktadır. Birinci üç ayda günlük yalnızca 70 kalori, ikinci üç ayda 260 kalori ve son üç ayda 300-400 kalori artışının kâfi olduğuna dair pek çok şimdiki yayın bulunmaktadır. Doğuma yüksek doğum tartıları ile gitmek pek çok risk barındırdığı için bu periyotla kilo artışı denetimli olmalıdır. 
 • Renkli beslenin, bol ve farklı renklerdeki sebze- meyveleri tüketin. Böylece birbirinden farklı vitamin ve minerallerden faydalanabilirsiniz. 
 • Kâfi su içmeye kesinlikle itina gösterin. Gün içinde bedenin muhtaçlığı kadar su içtiğinizi, idrarınızın renginin açık renk olmasından anlayabilirsiniz. 
 • Taze meyve ve sebzeler, yumurta, deniz balığı, organik et ve tavuk, yağlı tohumlar, konut imali yoğurt ve kefire beslenmenizde bol bol yer verin.  Çinko, kalsiyum, iyot, folik asit, kolin, vitamin C, vitamin K, bakır, selenyum ve omega 3’den varlıklı besinleri sık sık tüketin. 

Kabızlığa âlâ gelen prebiyotik çorba tarifi 

Materyaller:

3 kol uzun pırasa

1 dilim balkabağı

3 bardak et suyu

6 bardak su

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 limon suyu

1 yumurta sarısı

Tanımı:

Pırasalar ince ince doğranır, küçük küpler halinde doğranmış 1 dilim balkabağı zeytinyağında biraz sotelenir, üzerine et suyu ve su ek edilerek pişirilir. Kemik suyu oranı damak tadına nazaran değiştirilebilir. Bu karışım piştikten sonra blender ile çekilerek çorba haline getirilir ve içerisine başka bir yerde limon suyu ve yumurta sarısı çırpılarak hazırlanan terbiyesi ek edilir. İsteğe nazaran baharat da eklenebilir. Bu ve gibisi prebiyotik sebzelerle hazırlanan çorbalar sağlıklı bağırsakların florasını desteklerken, bilhassa kabızlık durumunda bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır. 

Hibya Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.