Susuzluk Erken Doğuma Hız Kazandırıyor

28.08.2021
53
Susuzluk Erken Doğuma Hız Kazandırıyor

Uzmanlar, aşırı sıcak hava vücutta su ve tuz kaybına neden olduğu için özellikle gebelerin gün içinde bol sıvı almaları uyarısında bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Özlem Evliyaoğlu, yapmış olduğu açıklamada, sıcak havaya bağlı şekilde vücudun susuz kalmasının özellikle gebelerde erken doğuma sebep olduğuna dikkati çekti.

Yaz aylarına denk gelen hamilelikte karşılaşılabilecek problemlerin başında susuzluk geldiğini belirten Evliyaoğlu, “Yazın yetersiz sıvı tüketimi gebelikte sık görülen kabızlık, hemoroid ve idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Ayrıca rahim kasılmalarını başlatabilir ve erken doğum eylemini taklit edebilir.” dedi.

Evliyaoğlu, sigaradaki nikotinin de güçlü bir damar büzücü olduğundan rahme giden kan akımını azaltarak erken doğuma yol açabileceği uyarısında bulunarak, “Gebeler kesinlikle sigara içmemeli, güneşte uzun zaman kalmamalı ve günde 8-10 bardak sıvı alımına dikkat etmeliler. Sıvı almak için susuzluk hissi beklenmemelidir. Sıvı alımında su, taze meyve suları ve süt tercih edilebilir. Aşırı çay ve kahve tüketiminden de kaçınmak gerekir.” diye konuştu.

Meyve ve sebze çeşitliliği açısından yaz aylarının gebelikte beslenme için çok iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Evliyaoğlu, meyvelerin içerdikleri suyla susuzluk hissini giderirken, vitamin, besin değerleri ve lifler sayesinde anne ve bebeğin sağlıklı olmasına katkı sağlayacağını belirtti.

“Yaz gebesi için güneş iyi bir D vitamini kaynağıdır”

Evliyaoğlu, D vitamini eksikliğinin gebelikte çok sık görüldüğünü ve pek çok hastalıkla ilişkilendirildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Yaz gebesi için güneş çok güzel bir D vitamini kaynağıdır. Ancak gebelikteki hormonal değişimler vücut ısısını ve cildin hassasiyetini artıracağından gebeler güneşe daha duyarlıdırlar. Güneş, yüz ve boyunda kahverengi lekelenmeleri artırmaktadır. Güneşin UV ışınlarından korunmak için en yoğun olduğu gün ortasında dışarıda uzun kalmaktan kaçınılmalıdır. Cildin nemli tutulması önerilir ve güneş koruyucu kremler kullanmak mümkündür.”

Yaz aylarının egzersiz yapmak ve temiz hava almak için de çok ideal olduğunu bildiren Evliyaoğlu, egzersizle anne adayının kas ve dokularına daha çok oksijen gittiğini, bunun da bebeğe giden oksijen ve besin miktarını artırdığını aktardı.

Evliyaoğlu, “Günlük 20-30 dakika ağır olmayan egzersiz gebenin sırt ağrılarına, uykusuzluğuna ve ruhsal durumuna iyi gelirken, son çalışmalar bebeğin beyin gelişimine de olumlu etkileri olduğu yönündedir. Egzersiz yapan annelerin bebeklerinin beyin aktivitesinin çok daha iyi olduğu bildirilmiştir.” bilgisini paylaştı.

Yürüyüş ve yüzmeyi gebelikte yapılabilecek en iyi egzersizler olarak nitelendiren Evliyaoğlu, şunları kaydetti:

“Bu egzersizler özellikle sabah erken ya da akşamüstü yapılabilir. Vücuttaki tüm kasları çalıştıran yüzme için deniz havuza tercih edilmelidir. Bu dönemde bacak ödemleri sık görülebilir. Ödemi olanlar gün içerisinde 30-60 dakika ayakları gövdeden daha yukarı kaldıracak şekilde dinlenmeli, rahat ayakkabılar tercih etmeli hatta ayak numarasından yarım numara daha büyük ayakkabılar giymelidirler. Soğuk kompresler rahatlatırken tuz alımı kısıtlanabilir.”

Kaynak:milliyet.com.tr

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.