Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Pek çok çocuk ve genç akıllı cihazlara ve sanal dünyaya ba-yı-lı-yor! Hatta pek çok bireyde bu durum sevginin de ötesinde bir teknoloji bağımlılığına dönüşüyor. Oyun yapımcıları ticari amaçlarına yönelik olarak bu bağımlılığı besleyecek her türlü araştırmaya yatırım yapıyorlar. Oyunlardaki ve videolardaki bilinçli tasarlanmış görseller, hareketler, ışıklar, ekranın parlaklığı, görüntülerin ve seslerin ritmi beynin haz bölgesini…

25.11.2020
206
Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Günümüz teknoloji çağına ayak uyduran ebeveynler, belirli bir yaştan sonra bebek ve çocukları bir nebze de olsa rahat durması için telefon, tablet veya televizyon gibi faydalı ama bir o kadar da zararlı elektronik cihazlarla baş başa bırakıyorlar. Bu durum çocukların da işine geldiği gibi ilerleyen zamanlarda bağımlılık haline dönüşüyor ve ebeveynler için işin içinden çıkılamaz bir hale geliyor.

Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Yapılan araştırmalar, erken yaşlarda elektronik cihazlarla baş başa uzun süre kalan çocuklarda kalıcı hasarlar bırakıyor. Bunlardan en basiti göz sorunları. Ebeveynler bu konuda genellikle dikkatsiz davranarak bebeklerini susturmak ve durdurmak için elektronik cihaz veriyorlar. Bu da yukarıda bahsettiğim gibi göz ve yanında bir çok sağlık sorununa yol açıyor.

Ne zaman telefon verilmeli?

Küçük yaşta elektronik cihaz kullanmanın sağlık sorunlarının yanı sıra gerçek hayatta da sorunları bulunuyor. Örneğin bebeğin tuvalete elektronik cihazı bırakıp gitmemesi, daha az hareket etmesi, dikkatsizlik gibi. Psikiyatrist Tisseron yaptığı araştırmalar neticesinde ekran kullanımıyla ilgili 3-6-9-12 kuralını öneriyor.

Kesinlikle uygulamanız gereken kurallar:

  • 3 yaştan küçük çocukların ekrana maruz kalmaması,
  • 6 yaştan küçük çocukların bilgisayar ve konsol oyunlarını oynamamaları
  • 9 yaştan önce çocukların internette yanlarında bir yetişkin olmaksızın tek başlarına gezinmemeleri
  • 12 yaştan önce çocukların sosyal medya platformlarında yer almamaları ve kendilerine ait hesaplarının olmaması gerektiğini anlatıyor.

Aşırı derecede çocukları ekrana maruz bırakmak, sağlık sorunlarını yanı sıra aile ilişkilerini ve çocuğunuzun geleceğini de çok fazla etkiliyor. Dijital dünya içerisinde kendisine bir hayat kuran çocuğunuz, hayal dünyasına kapılarak gerçek hayatta mümkün olmayacak durumlara kalkışabilir.

Bu tür durumların yaşanmaması için yukarıda 3-6-9-12 kurallarını uygulamanızda fayda var.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Elif dedi ki:

    artık 2 yaşında bile siri ile konuşup telefonu açabilen çocukların yetiştiği bir çağdayız yani aileler çok büyük hatalar yapıyor 5 yaşına gelmiş ama hala sadece tablet ile bağlantısı olan elinden alınca tablet diyen konuşmayı sohbet etmeyi bilmeyen bir nesil çıkıyor aile bana bulasmasın sussun ağlamasın yeter diyor gerçekten bu çok yanlış keske bu yazınıza bi çok ebeveyn ulaşabilse de bilgili olup çocukları bu hale getirmeseler